Kielelttyä haluta äidiksi?

haaveäiti

Tämä keskusteluosio, koska täällä olen eniten huomannut sellaisia kommentteja ja siihen vetoamista, että kaikilla pitäisi olla joku hieno ammatti tms.

Ja otsikko on tarkoituksella, ehkä vähän provosoiva. :)

Siis kysymys on, että eikö nykypäivänä nainen saa haluta kotiäidiksi? Leimataan heti laiskaksi, miehen siivelläeläjäksi. Vaikka olisikin koulutus käytynä, mutta unelma olisi olla lasten kanssa kotona mielummin kuin töissä. Pitääkö kaikista nykypäivänä tulla uraohjuksia? Ja lapset hankitaan jossain välissä kun on töissä jalka oven välissä sillä lailla, että voi hetken olla äitiyslomalla ja sitten laittaa lapsen päiväkotiin. Kertokaa onko todella tähän menty? Ja mitä mieltä itse olette?

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pöö sulle

      Eikö olisi hyvä olla hieman kunnianhimoa ja välittää myös omasta elämästä!?
      On hyvä olla koulutettu ja vakituosessa työssä ennen kuin perheen perustaminen on ajankohtaista.Se turvaa talouden! haluatko olla riippuvainen miehestäsi tai elää tukien varassa!? mitä opetat sillä lapsellesi? vanhemmat antaa eväät lapsen elämään ja kyllä on hyvä, että lapsi ymmärtää koulutuksen tärkeyden ja pyrkii siihen itsekin! ihmisen tulee arvostaa itseään ja rakentaa itselleen hyvä elämä ennen kuin haaveilee jälikasvusta!

    • hmm281

      "Siis kysymys on, että eikö nykypäivänä nainen saa haluta kotiäidiksi? Leimataan heti laiskaksi, miehen siivelläeläjäksi. Vaikka olisikin koulutus käytynä, mutta unelma olisi olla lasten kanssa kotona mielummin kuin töissä. Pitääkö kaikista nykypäivänä tulla uraohjuksia? Ja lapset hankitaan jossain välissä kun on töissä jalka oven välissä sillä lailla, että voi hetken olla äitiyslomalla ja sitten laittaa lapsen päiväkotiin. Kertokaa onko todella tähän menty? Ja mitä mieltä itse olette?"

      Vielä 80- ja 90-luvuilla itsensä saattoi elättää ilman kummempaa koulutusta. Tästä esimerkkinä oma äitini, joka oli 10 vuotta ihan ok palkkaisessa työssä, eikä hänellä ollut mitään koulutusta kuin kansakoulu eli nyk. peruskoulu. Kun perheemme nuorin lapsi syntyi v. 2000 ja siitä pari vuotta myöhemmin äitini aikoi palata työn pariin, ei onnistunutkaan enää. Kokemusta hänellä oli, mutta ei ollut koulutusta. Joutui aikuisopiskelijana hankkimaan koulutuksen sille alalle jossa oli aiemmin tehnyt töitä, ilman koulutusta.

      Kotiäidiksi haluamisessa ei ole mitään pahaa. Mutta sitäkin pitää miettiä. Olisi hyvä olla jokin koulutus pohjalla, ja opiskeluja. Ikinä ei voi tietää kestääkö rakkaus sen oman kullan kanssa, jos tuleekin ero niin sitten äiti menee hyvinkin tiukille, pelkillä tukirahoilla eläminen kun on vaikeaa. Lisäksi siinä vaiheessa, kun lapset jo menevät kouluun jne, niin olisi aika outoa olla kotona vain päivät pitkät tekemättä juuri mitään.

    • haaveäiti

      pöö: No eikö siinä ole sinun mielestäsi yhtään kunnianhimoa jos aikoo kasvattaa lapsia tähän maailmaan? Tälläistä ajattelutapaa tarkoitin aloituksessakin. Minun mielestäni ainakin äitiys ansaitsee vähän enemmän arvostusta kuin mitä se nykypäivänä saa.

      Ja molemmille niin tuosta koulutuksesta mainitsinkin. Että jos onkin koulutus alla ja jopa töitäkin nuorella iällä tehnyt. Esim jos saisi esikoisensa 25-vuotiaana niin siinä kyllä on jo ehtinyt ammattiin kouluttautua ja töitäkin tehdä. Että ei siinä jäisi sitten tavallaan tyhjän päälle erosta huolimattakaan. Ja sitten siinä vaiheessa kun lapset menee kouluun niin voisihan sitä sitten alkaa vaikkapa juuri opiskella/harrastaa/tehdä töitä.

      Itseasiassa oma äitini on ollut kotona pääosin koko elämänsä. Hän on kyllä opiskellut itselleen ammattin ja tehnyt välillä töitä, koska on ollut pakko. Mutta isäni meidät on pääasiassa elättänyt omalla firmallaan ja työnteollaan. Äiti sitten taas on hoitanut meitä ja kotia. Ja nyt nuorin sisarukseni menee kouluun syksyllä. Saa nähdä mitä äiti sitten alkaa tehdä, mutta luulen että jää kotiin.

    • hmm281

      "pöö: No eikö siinä ole sinun mielestäsi yhtään kunnianhimoa jos aikoo kasvattaa lapsia tähän maailmaan? Tälläistä ajattelutapaa tarkoitin aloituksessakin. Minun mielestäni ainakin äitiys ansaitsee vähän enemmän arvostusta kuin mitä se nykypäivänä saa.

      Ja molemmille niin tuosta koulutuksesta mainitsinkin. Että jos onkin koulutus alla ja jopa töitäkin nuorella iällä tehnyt. Esim jos saisi esikoisensa 25-vuotiaana niin siinä kyllä on jo ehtinyt ammattiin kouluttautua ja töitäkin tehdä. Että ei siinä jäisi sitten tavallaan tyhjän päälle erosta huolimattakaan. Ja sitten siinä vaiheessa kun lapset menee kouluun niin voisihan sitä sitten alkaa vaikkapa juuri opiskella/harrastaa/tehdä töitä.

      Itseasiassa oma äitini on ollut kotona pääosin koko elämänsä. Hän on kyllä opiskellut itselleen ammattin ja tehnyt välillä töitä, koska on ollut pakko. Mutta isäni meidät on pääasiassa elättänyt omalla firmallaan ja työnteollaan. Äiti sitten taas on hoitanut meitä ja kotia. Ja nyt nuorin sisarukseni menee kouluun syksyllä. Saa nähdä mitä äiti sitten alkaa tehdä, mutta luulen että jää kotiin."

      - Jos nainen itse haluaa elää tuolla tavalla niin eihän siinä mitään pahaa ole. Siinä vaiheessa tosin kun lapset ovat jo kouluikäisiä eikä enää aivan pieniä, niin kyllä minä olettaisin että terve ja työkykyinen nainen tekee jotain eikä vaan ole miehensä "elättinä", vaan tekee vaikka kodin kautta jotain pientä työtä. Koska muuten sitä on helposti aika tyhjää ja tylsää elämää. Päivät ollaan kotona ostos-tv:n, siivoamisen, ruoanlaiton parissa, kun monet muut äitituttavat ovat itse töissä virastoissa sun muissa, ja itse vaan on kotona tylsistymässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      251
      45439
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      39
      11300
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      219
      10926
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9745
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8558
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      241
      6576
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2279
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      40
      1847
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1550
    Aihe