Auttakaa heti plliiss!

tietämätön

eli haluaisin tehdä rotalleni häkin mutta onko se edes mahdollista? jos on niin miten teen sen ja miten teen siitä sellaisen ettei rotta pääse murtautumaan siitä läpi?? ;)

3

219

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ise...

      riippuu toki millaiset mahdollisuudet sulla on tehdä se? metallirunko vai puu jne? tai ylipäätä millasii työvälineitä? haluutko "hienon" häkin joka kestää ja joka on purettavissa jotenkuten kasaan vai millaisen. se riippuu aivan sinusta itsestä :) mutta vinkkinä jos ajattelet sen häkin käytettävyyttä rotan ja itsesi kannalta niin siitä tulee hyvä. Joten mistä materiaalista, minkä hintaista, paljonko sulla on aikaa sen tekemiseen käyttää?

    • hkloia

      Vaikeinta häkissä on pohjalaatikko. Jos löydät valmiin muovisen pohjalaatikon esim. kirpputorilta, voit tehdä minkkiverkosta tms. (rautakaopasta löytyy) sopivan kokoisen häkkiosan. Periaatteessa puinen tai muovinen sängynaluslaatikkokin kelpaa, puisen siistinä pitäminen on vain hankalampaa koska pissa imeytyy siihen helposti. Ovet kannattaa suunnitella niin, että kaikki sisustukset mahtuvat niistä läpi, mikä helpottaa siivousta.

    • :)

      Isäni teki rotilleni aikoinaan häkin. Pohjalaatikko on taivutettua jotain ohutta metallia, juuri tuon takia, että puu rupeaa haisemaan. Itse häkki (irroitettava pesuja varten) taitettiin puutarha-aidasta. Ja irroitettava katto samasta materiaalista sekä neljäsosahäkin kokoinen keskitaso. On vielä monenvuoden jälkeen priimakunnossa, ei ole ruostunut tms.

      Koko-ohjeet löytyivät netistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1136
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      693
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      581
    Aihe