Koneeseeni (WinXP) iski tällainen virus, ch8l0.exe , josta löytyy jonkin verran tietoa netistä (kirjain 8:n ja =:n välillä on pieni l), muttei mitään suomeksi. Oli heittävinään näytölle poliisin ilmoituksen ja lukitsi koneen täysin. Syytettiin terrorismista, lapsipornosta ja ties mistä. Hiukan kielellisesti kömpelön suomenkilelisen viestin mukaan lukituksen saisi avattua maksamalla tietyn summan jollekin epämääräiselle tilille.
Boottailulla sain koneen vähän aikaa pysymään toiminnassa. Virustorjunta ei ko exeen reagoinut alkujaankaan, tai edes kun tarkistin tuon yhden fileen, mutta sain ilmeisesti käsipelillä viruksen poistettua, vaikka se ei ensin tahtonutkaan siirtyä roskakoriin. Se sijaitsi joka tapauksessa sen verran oudossa paikassa, että oli helppo arvata, ettei ollut ihan oikealla asialla.
Nyt näyttäisi toimivan normaalisti, mutta saan aina konetta avatessani alertin, että joku yrittää kutsua tuota tiedostoa, eikä onnistu. En osaa tätä surra.
Mikä huolestuttaa enemmän: Ctrl alt del ei toimi, vaan tulee ilmoitus: Järjestelmänvalvoja on poistanut Tehtävänhallinnan käytöstä. Muuta ongelmaa en ole vielä huomannut, mutta toki haluaisin ainakin tuon Tehtävänhallinnan takaisin. Muutenkin on vähän hintelä olo, uskaltaako koneelta mennä esim. verkkopankkiin.
Kokemuksia? Neuvoja? Edes siitä, mistä apua voisi kysyä. Virustorjuntani ohjelmistotuki levittelee käsiään, ja sanoo, ettei pelkän tiedostonimen perusteella osaa sanoa mitään.
Tietoa viruksesta ch8l0.exe ?
7
836
Vastaukset 7
- Nörde
Sain saman poliisin ilmoituksen ja syytökset ja kone lukkoon. Monien käynnistysten jälkeen sain klikattua CCClenerin ja F-securen aloittamaan puhdistuksen ja kone toimikin, mutta on tullut kolme kertaa takaisin ja näytölle tulee tiedoite jostain ohjelmasta joka ei vastaa ja jota ei löydy jotta vois sen poistaa käsin. Ilmoituksen mukaan R-kioskilta voi ostaa jonkun numerosarjan 100 eurolla jolla voi poistaa lukituksen, aivan ihmeellinen juttu, pitää tutkia asiaa.
- Viruksen kourissa
Joo, ihan samasta viruksesta on kyse. Sen verran googlailin, että siitä näyttää olevan versioita eri kielillä. Yllättävän vähän muuten kuitenkin tietoa missään.
- anttikoo
miten viruksen sai poistettua??? minullekkin iski sellainen ja olen aika avuton muutenkin näissä virus-asioissa?
- pentti nelonen/kolme
Format C go to linux!
- Nörde
Lataa netistä ilmainen putsausohjelma....SPYPOT....(sen saa vieläpä ihan Suomen kielisenäkin jos haluu..) ja sitä nää ns. "ammatilaistekin" näyttää käyttävän! Meinaan mulla OLI sama ongelma koneellani! Vaan ei oo enää.....
- Viruksen kourissa
Taisin saada poistetuksi, ja jopa ctr alt del pelittää jälleen. Tosin kone herjaa koko ajan järjestelmäresurssien vähyydestä. Mutta saattaa tuo olla muukin ongelma. Kiitos Nördelle ja muille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731140
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K14968En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61940- 65831
- 60760
- 57720
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24630Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49627- 60627
- 133606
- 67606
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.34581- 50559
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35519- 29515
- 33510
- 72486
- 18484
- 40467
- 24449