Mihin uimaan?

Olen salolainen

Lehmijärven uimaranta, tuo kaunis järvi, loistavine hiekkarantoineen ja saunoineen. Sitten tulivat rakkaat itänaapurimme ihmiset ja valloittivat rannat ja saunat, jäljelle ei jäänyt kuin roskat. Nyt tuo saman kulttuurin omaavat ovat valloittaneet uimahallin, meno on samankaltaista, kuin HE olisivat kustantaneet kyseisen rakennuksen.
Mihin ensi kesänä? Löytyykö kaunista järvimaisemaa, johon minä, Suomalainen voi mennä virkistäytymään?

8

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Us-sr

      Laatokka tai Ääninen?

    • dssad

      Ei oikeen Salossa ole enää kunnon uimarantoja kun kaupunki on lopettanut kaikki...

      • ..jos et mahdu

        samaan järveen muunmaalaisten kanssa niin osta omalle pihalle isohko palju t.m.s.


      • Höh, uusavuttomuutta

        Miten uimarannat on lopetettu? Onko hiekat kaivettu pois ja pohjaan upotettu kivenlohkareita?

        Jos kaupunki ei enää lämmitä saunaa eikä ylläpidä kahvikioskia, niin voi rannalla silti käydä uimassa.


    • Soutuveneellä...

      Akvaario vois olla on maisema... Järvi se nyt ei mut ei se nyt niin tarkkaa...

      • Lääkäri Lenkkukoipi

        Mitä, onko Lehmijärvikin jo "saastunut" näistä mamuista, uskaltaako enää edes saunaan mennä kun venäjällä riehuu tappava tuperkuloosi johon ei mitkään lääkkeet tehoa ja kuolleisuueprosentti on jotain 30% tartunnan saaneista?
        "Jo joutui armas aika......"


    • lopeta itku lehmä

      Oletko kenties 150kg läski Salolainen valkoinen valas rannalla kun noin kovin syyllistät tiukkoja venäläisiä kaunottaria? Kyllä sopu tilaa antaa ja roskat on tuskin peräisin juuri maahanmuuttajilta.

      Ja onko se saunakaan pakollinen uimarannalla? Itse veneilen ja käyn merellä uimassa, eikä sielläkään saunoja pahemmin ole..

      • korppu00000

        Itse käyn Lehmijärvellä uimassa, enkä ole kokenut mitään haittaa ulkomaalaisista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe