Syöpää voi ennaltaehkäistä

Lauri Ojala

Syöpä on yksi tavallisimpia sairauksia länsimaissa. Sen vakavuuden osoittaa se, että siihen kuolee monissa maissa joka kolmas ihminen, ja että se on toiseksi yleisin kuolinsyy heti sydän- ja verisuonisairauksien jälkeen. Erityisesti on yleistynyt keuhkosyöpä, joka Yhdysvalloissa on eniten uhreja vaatinut syöpälaji. Syynä siihen on varmasti tupakanpolton voimakas yleistyminen viimeisten vuosikymmenten aikana.

Miten sitten syöpää voidaan ehkäistä, ovat siinä hyödyksi lähes samat tekijät kuin muidenkin sairauksien kohdalla. Näiden sairauksien ennaltaehkäisy ei siis juurikaan poikkea toisistaan, vaan samat keinot voivat päteä useisiin eri sairauksiin. Kuitenkin erityisesti syövän kohdalla on havaittu tärkeiksi tekijöiksi seuraavat asiat:

http://www.jariiivanainen.net/syopa.html

7

249

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ra

      Ilman saasteet,samoin elintarvikkeissa olevat lisä ja väriaineet ja monta tekijää jotka altistavat.

    • P-KK.

      Linkissä oli kaikki oleellinen,kiitos että lähetit.

    • Nahema

      Ainakaan hormonipositiivisille rintasyöpäpotilaille ei käsittääkseni edelleenkään soijaa suositella. Toki sitä voi syödä ennen kuin se syöpä on, mutta uusiutumisen ehkäisyyn se ei tälle ryhmälle käy. Elleivät suositukset ole sitten muuttuneet vuodesta 2004.

    • ,

      Eivät ole muuttuneet, eli sitä soijaa ei suositella tänäkään päivänä

    • Mailta

      Joihinkin syöpiin voi itse vaikuttaa ennaltaehkäisevästi, ei kaikkiin. Joistain ei ole ollut tietoa ennen käytettävissä.

    • Syöpis

      Tarttis tietää 15 - 20 vuotta etukäteen.

      Tupakoinnin lopetin 20:n savuvuoden jälkeen 38-vuotisena.

      Muuten en pahemmin huolta kantanut ja keväällä havaitun peräsuolisyövän jälkeen on enää tuha kipristellä.

    • ....

      Lisäksi henkiset rasitteet kuten pitkään jatkunut stressi ja muut henkisen puolen käsittelemättömät asiat, jotka ajan saatossa voi alkaa näkymään myös kehossa oireina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1000
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      108
      942
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      890
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      5
      797
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      683
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      634
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      594
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      71
      578
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      567
    Aihe