Hei. Lennot Ryanairilta varattu Budapestiin. Nyt pitäisi löytyää hotelli. Tarjontaa on paljon, mutta suositelkaa jotain hyvää aluetta tietenkin suht läheltä keskustaa. Mieluiten vähän edullisemmalta alueelta, jossa olisi hyvät kulkuyhteydet. Mukavaa olisi myös, jos kävelyetäisyydellä olisi kivoja kahviloita ja ruokapaikkoja
Mistä kaupunginosasta hotelli?
Papurainen
241378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Erzsébetváros, Terézváros, Józsefváros ... Nämä ovat käytännössä Pestin keskustaa. Kulkuyhteydet ovat Pestin keskustan alueella yleensä aina hyvät.
Vähän kauempana on edullisempaa. Esimerkiksi punaisen metron päättärillä on hotelli Eben ***. http://www.ohb.hu/eben/index.en.html
Sinisen metron varrella on hotelli Ibis Aero ***.
http://www.ibishotel.com/gb/hotel-1682-ibis-budapest-aero/index.shtml
Yksi parhaista Budapestin kokemuksistani on ollut pieni hotelli Papillon Budan puolella, halpa ja jopa pieni uima-allas takapihalla. Lyhyt kävelymatka Moskovantorille, tavaratalo Mammuttiin ja julkisten pysäkeille.
Missa on nykyää Moskovantori ?
Moskovantoria ei enää ole Budapestissa vaan nimi on muutettu Széll Kálmán tériksi, eikä tuo paikka ole koskaan mikään tori ollutkaan vaan aukio.
Onko se siirtyvää sorttia? Vitsi, vitsi ;-)
http://en.wikipedia.org/wiki/Széll_Kálmán_tér
http://fi.hotels.com/
opettele lukemaan karttaa,se kertoo kaiken,niin liikkumiset kuin nähtävyydet ym,,itehän tiedätte minkä lähellä haluatte olla,,nää kaikki löytyy täältä,suositan tutustumista kaupunkiin ekaks kirjallisesti opas sellaisesta,saa paljon enenmän irti matkasta.Ihana kaupunki,tervetuloa!
Itse menossa budapestiin toukokuun lopulla ja hotelli varattu vähän syrjäsemmästä, tosin vain 300 m kävelymatkan päässä punaisen metrolinjan stadionok-asemalta.
Hotelli vaikuttaa kivalta, ja valitsin sen hyvien kulkuyhteyksien ja hinnan perusteella.
Green Hotel Budapest
http://fi.hotels.com/ho394689/green-hotel-budapest-budapest-unkari/
Hotelli varmaan on ok mutta se alue ei ole aivan turvallisimmasta päästä, se tunnetaan mustalaisten ja kiinalaisten suosimana alueena. Siksi se on niin edullinen.
Jos menette yöllä kotiin, käyttäkää taksia. Jos lähdette hotellista illalla, pyytäkää hotellia tilamaan teille taksi ovelle.
Jättäkää passit ja isommat rahasummat hotellin tallelokeroon. Olkaa päivälläkin varovaisia Keletin rautatieaseman tienoilla, myös metrossa on usein taskuvarkaita. Ei kannata näyttää kovin rikkaalta eikä puhua suomea kovaan ääneen ettei houkuta varkaita.
Hyvä tietää, mutta seurueessamme on vanhempia ihmisiä, joten tuskin ainakaan yöllä tulemme liikkumaan kyseisellä seudulla.
Ja metrolla voi varmasti päiväsaikaan ihan turvallisesti matkustaa, ja jokainen järkevä varmasti tajuaa taskuvarkaiden riskin.
Tarkkana saa olla mistä valitsee majoituksen Budapestissa, mielummin maksaaa vähän enemmän siitä että voi suoraan ovesta ulos mennessään nauttia ympäristöstään.
Parhaita alueita ovat Pestin puolella 5. & 6. kaupunginosat, turistin kannalta sieltä löytyy kaikki, kulttuuri, parhaat ravintolat, nähtävyydet yms.
http://www.budapest-tourist-guide.com/budapest-districts.html
Tsekkaa vinkit majoituksiin ja moneen muuhun :
http://www.pienimatkaopas.com/budapest
Millaista aluetta on 7 kaupungiosa, n. 300 m Astorian asemalta? Varattu sieltä apartementos ja lähtö reilun viikon päästä.
Tosi vilkasta seutua, paljon liikennettä ja hälinää. Varmasti täytyy pitää hyvä huoli kamoistaan! Kokeneiltakin vietiin matkakassa ihan huomaamatta :(
Oltiin viime viikolla Pestin puolella hotellissa Kalvin House. Hyvät yhteydet, rauhallista, kauppoja ja kauppahalli vieressä. Ruokapaikkoja löytyy läheltä.
Vaci Utcalta tai läheltä.
Vaci Utcalla on vilkasta elämää, eikä ainakaan meille ollut liian kallista... Ja sängyt olivat loistavat, Promede-hotellissa.
Vaci utcalla noin Suomen hinnat, muualla kaupungilla normaalit Budapestin hinnat joka tarkoittaa esim. lasi valkkaria Vácilla jopa 1300 f ( 4,5 euroa ) muualla n. 300ft ( 1 euro ).
Suomessa jouduin pulittamaan Espalla 7 euroa valkkarilasista joten eihän tuo alle 5 euroa tunnu missään jos ei paremmasta tiedä.
No, me ei katsella hintoja. sen maksaa mitä maksaa... Tylsää hommaa miettiä hintoja. Kun kuitenkin hinnat on tietyllä välillä, sen tietää jo lähtiessään.
Tsemppiä sinnekin:)
Vaci utca on tuulipukujen suosiossa. Turha sitten parkua jälkikäteen, jos viettää viikon ko seudulla ja matkan jälkeen on kusetettu olo. Kadusta on varoitettu jo n 1 kertaa.
Kalvin Housen sängyt on monessakin nettiarvioissa mollattu epämukaviksi antiikkisängyiksi. Majoituksessa tärkeä seikka on hyvä sänky, muutenhan koko loma on pilalla jos ei saa nukuttua tai selkä kipeytyy huonosta pedistä.
Vaci utcan lähistölle en majoittuisi, pelkkää turistihössötystä. Voihan tuolla käydä kävelyllä mutta ei nyt sentään sinne asumaan!
Onko Vaci utcalla huonot sängyt ,kun se tuntuu sinulla olevan ainut vaatimus?
Kivoja kahviloita ja ruokapaikkoja on eniten Pestissä. Kaksi aluetta on selkeitä keskittymiä: Oktogonin - Liszt Ferenc térin - Andrássy útin tuntumassa ja Kálvin térin - Ráday utcan tuntumassa. Ensiksi mainittu on aika kallista arvoaluetta ja toiseksi mainittu hiukan edullisempaa ja nuorekkaampaa aluetta.
Budapestin keskusta on iso ja julkiset kulkuyhteudet on hyvät, joten jos hyvän oloinen hotelli löytyy muualta kuin tuolta alueelta niin ei mitään hätää - ratikoilla ja metroilla pääsee.
Jos minä saisin valita mistä keskustan kaupunginosasta, niin en ottaisi ensimmäisenä hotellia VIII kaupunginosasta. Siihen kannattaa kuitenkin tutustua Ferenc Molnárin elokuvassa Pál-kadun pojat: http://www.youtube.com/watch?v=JONEir2hErI&feature=related