Ennätysmäinen koivukevät tulossa!

Ärtynyt_allergiauhri

Jee, nyt on sitten ennätysmäinen koivukevät tulossa, mahtavaa:

http://www.hs.fi/kotimaa/Koivun siitepölyä eniten sitten vuoden 1993/a1305559652350

Oon jo nyt tukossa lepän takia, ja kohta koivun siitepölyä on ilmassa enemmän kuin, no, melkein koskaan. Heh... Voimaa, kanssakärsijät!

5

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..
    • Nuhaneä

      No kyllä huomaa. Yhtäkkiä alkoi tämä koivukausi.

    • D-vitamiinia nassuun

      Tiedoksi kaikille allergiasta kärsiville, että omalla kohdallani siitepölyallergia tyssäsi siihen, kun aloin toissatalvena syömään D-vitamiinia 100 µg päivässä. Sitä aiemmin vakaviakin oireita oli kuitenkin ollut joka vuosi. Huomatkaa, että D-vitamiini auttaa monien muidenkin sairausten ehkäisemisessä. Käsittämätöntä, miten Suomessa salaillaan sitä, kuinka paljon D-vitamiinia tosiasiassa jokaisen pitäisi käyttää. Virallinen suositus on naurettavan alhainen, aivan yhtä tyhjän kanssa. Omasta terveydestään kiinnostuneet voivat lukea aiheesta lisää täältä: http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=247

      • Tukkoinen

        Olen syönyt D:tä vaikka kuinka pitkään....ei mitään apua allergiaan! Koivun siitepöly tukkii nenän,silmät, keuhkot...kaiken! Ei siis mitään apua minulle - lienee yksilöllistä miten auttaa. Ei siis mikään ihmelääke kaikkeen kuten väitetään!


    • Henna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5740
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5465
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5097
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      31
      3031
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2541
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      51
      2518
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2210
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1950
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1691
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1652
    Aihe