Mitä tämä käytännössä merkitsee Vista SP2 kotikäyttäjälle? Tukihan hiljan jatkettiin kuitenkin aina huhtikuuhun 2017 asti.
Vistan mainstream-tuki loppui
10
116
Vastaukset
Microsoft jatkoi tosiaan Vistan tukea vuoteen 2017 asti.
"Tällä hetkellä Windows 7- ja Vista-käyttöjärjestelmät kuuluvat niin sanotun mainstream-tuen piiriin, johon kuuluvat ilmaiset tietoturva-, bugi- ja vakauspäivitykset. Jatkettua viiden vuoden tukea kutsutaan extended-tueksi ja Microsoft päätyi vastaavanlaiseen ratkaisuun Windows XP:n tapauksessa"
http://muropaketti.com/windows-7n-ja-vistan-tukea-jatketaan-viidella-vuodella
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/products/lifecycleSuurin käytännön merkitys lienee että IE10 selainta ei saa enää Vistaan kun se aikanaan valmistuu. Vista saa jatkossa vain tietoturva paikkaukset mutta uusia ominaisuuksia ei enää tule ja bugeja jotka eivät liity tietoturvaan ei enää korjata.
Eikä uutta Media Playeria, ei uutta DirectX:ää, eikä varmaan edes .NET:iä uudempaa jolloin myöskään uudemmat ohjelmat ei toimi.
- Day-O
Kiitos vastauksista. Seiskaa tuskin kannattaa hankkia tilalle about kolme (3) vuotiaaseen läppäriin, vaikka senkin tukea lisättiin oliko 2020:een?
Jos Vista toimii sinun mielestäsi hyvin niin en lähtisi vaihtamaan Vistaa Windows 7... Windows 7 tuki kylläkin kestää 3-vuotta pidempään mutta läppäri tuskin toimii enää 2020 vuonna.
Et voi soittaa Microsoftille ja kysyä sieltä että tekisivät jotain Windowsin ongelmille. Taitaa tarvita lisämaksua. Toisekseen Windowsiin ei tule päivityksistä enää pahemmin uusia ominaisuuksia. En ole varma tuleeko Internet Explorer 10 enää Vistalle
Jos kysyjä käyttää jotakin muuta selainta niin IE10 selaimen puuttuminen ei haittaa.
- ,.-.-.,..--...
Joo kaksi turhaa....ie ja m-kar.
- .zfjkylutuld
yhdyn edelliseen vastaukseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699