Sijaisperhe muuttaa EU:n sisällä

Lämmin koti

Onko kellään tietoa miten asia pitää hoitaa kun sijaisperhe muuttaa toiseen maahan, kuitenkin EU:n sisällä. Voiko ylipäätään muuttaa?

14

1705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sijari

      Meillä ei muuttaminen onnistuisi sillä lapsilla hyvät välit biovanhempiin ja säännölliset tapaamiset kuukausittain. Tapaamisten järjestäminen toisesta maasta olisi erittäin hankalaa. Jos muuttaa haluaisin niin silloin olisi luovuttava sijaisvanhemmuudesta.

    • Sijari täälläkin

      No ainakin meille sanottiin, että komennus ulkomaille onnistuu kyllä ja että heillä on koko ajan muutamia perheitä ulkomailla. Tapaamiset tietysti harvenevat ko ajanjaksolla, mutta niitä on kuitenkin mahdollisuus järjestää. Ulkomailla ollessa tapaa tietty vähemmän, niin sijaislapsi biojaan kuin me muut omia sukulaisiamme.

      Meille sanottiin, ettei sijaoittajakunta voi säädellä tällaisia asioita perheiden elämässä, eikä vuosia perheessä asuneesta lapsesta _tietenkään_ luovuta.

    • suomen laki!!!!

      Todella outoa. Mielestäni tällainen tulee lailla kieltää. Sijoitus ei ole mikään adoptio. Kuka maksaa vanhempien / sukulaisten ja lasten yhteydenpidon esim. kerran kuukaudessa?

      Ja kuka valvoo toimintaa? Eikös tuo surullisen kuuluisa Kuttulakin vienyt lapsia Nepaliin tms. paikkaan? Eikä hyvin tainnut käydä? Käytiinköhän Nepalissa valvontakäynneillä?

      Arvelen kysymyksen olevan provo, koska jos kerran on tietävinään asian , miksi täältä kyselee. Ehkä haluaa herättää ristiriitaa. Tunnen hyvin erään sijaisvanhemman, joka rakastaa riitaa ja oikeudenkäyntejä. Suomen laki! Suomen laki! Lasten hyvinvointi muuten on tuolle henkilölle sivuseikka.

    • sossupaholainen

      Riippuu todellakin paljon tapaamisissa. Kerran kuukaudessa tuskin pääsee tapaamaan. Itselläni on kerran ollut sijaisperhe joka oli vuoden komennuksella. Lapsi tapasi vanhempiaan valvotusti muutaman kerran vuodessa ja nämä tapaamiset sovittiin niiksi ajoiksi kun perhe oli Suomessa käymässä (ja maksoi tietysti itse matkansa Suomeen).Tämä sijaisperhe ei ainakaan rakastanut riitaa eikä okeudenkäyntejä eikä sellaisia ole ollut.
      Kutttula ei ollut sijaisperhe vaan laitos.

      • Lämmin koti

        Kiitos vastauksista! Ei ole tarkoitus haastaa riitaa tai provoilla.

        Sossupaholainen, miten lasten koulunkäynti? Meillä on haaveena kakkosasunto etelästä, alueella on suomikoulu. Entäs kotiopetus, koulutus on? Tai sopiminen koulujen kanssa kumpi koulu antaa todistuksen? Kesät olisimme Suomessa ja mahdollisesti vaikka viikon joka kk Suomessa niin että tapaamiset järjestyisivät meidän toimesta.


      • Sossupaholaiselle

        Mikä Kuttula loppujen lopuksi oli ja on. Siellä on taloja metsän keskellä joissa asui ja asuu pariskuntia omine ja sijoitettuine lapsineen ja isoine koirineen. Pariskunnilla ei saattanut olla mitään koulutusta alalle. Taustoiltaan hyvin epämääräiset henkilöt toimivat sijaisvanhempina. Toimiiko yhteisö jonkun ammattikelpoisuuden omaavan nimiin, joka hakenut luvat ja työllistää sitten tätä muuta joukkoa?

        Sijaisvanhemmilla ilmoitettiin olevan tutkintoja mutta koulutuspaikkaa ei kerrottu tutkinnon tarkistamista varten. Tästä voi päätellä ettei mitään tutkintoa olisi ollutkaan. Eräs sijaisvanhempi ilmoitti omaavansa työnohjaajan koulutuksen, mutta kysyttäessä työnohjauksesta ei osannut vastata mitään vaan alkoi puhua judon harrastamisesta.

        Kuttulan nimen vaihdoksen jälkeen yhteystiedot tähän uuteen Jukola-kotiin oli vielä 90-luvulla [email protected].

        Sijaisvanhempien yhteystietoina annettiin muiden kuin sijaisvanhempien nimellä olleisiin puhelinnumeroihin.


      • Pitipäs sattua
        Sossupaholaiselle kirjoitti:

        Mikä Kuttula loppujen lopuksi oli ja on. Siellä on taloja metsän keskellä joissa asui ja asuu pariskuntia omine ja sijoitettuine lapsineen ja isoine koirineen. Pariskunnilla ei saattanut olla mitään koulutusta alalle. Taustoiltaan hyvin epämääräiset henkilöt toimivat sijaisvanhempina. Toimiiko yhteisö jonkun ammattikelpoisuuden omaavan nimiin, joka hakenut luvat ja työllistää sitten tätä muuta joukkoa?

        Sijaisvanhemmilla ilmoitettiin olevan tutkintoja mutta koulutuspaikkaa ei kerrottu tutkinnon tarkistamista varten. Tästä voi päätellä ettei mitään tutkintoa olisi ollutkaan. Eräs sijaisvanhempi ilmoitti omaavansa työnohjaajan koulutuksen, mutta kysyttäessä työnohjauksesta ei osannut vastata mitään vaan alkoi puhua judon harrastamisesta.

        Kuttulan nimen vaihdoksen jälkeen yhteystiedot tähän uuteen Jukola-kotiin oli vielä 90-luvulla [email protected].

        Sijaisvanhempien yhteystietoina annettiin muiden kuin sijaisvanhempien nimellä olleisiin puhelinnumeroihin.

        Kirjotin erehdyksessä väärän vuosikymmenen, siis 2000 vuosikymmenen puolella yhteystiedot Jukola-kotiin olivat sähköposti muotoa [email protected]. Voin mielelläni kirjoitella tarkemminkin henkilökunnan nimistä sossun tekemistä koosteista Jukola-kodista. Sossu on pyytämättäni lähetellyt minulle noita tietoja eikä minua sido mikään vaiti-olovelvollisuus niissä. Muitakin sossun koosteissa olevia tietoja jaan mielelläni.


    • terveys

      Haaveet pitää mielen hyvänä. Antakaa vaan kaikki haaveiden lentää!

      Kakoskoti kuulostaa niin ihanalta, että pitäähän tuo toteuttaa. Miksi otatte toisten lapset mukaan? Menkää itse yksin. Silti. -tai saisitteko haaveiltua jollekin rahanpuutteessa olevalle lahjakkaalle perheelle vaikka oman lomamatkan? Teillä tuntuu olevan aika paljon rahaa, joten miksei? Pyyteettömästi voi myös olla hyödyksi.

      • kiviäkinkiinnostaaa

        onko muilla kokemuksia ulkomaille muutosta tai siellä pidempi aikaisesta oleskelusta? minuakin kiinnostaisi...


      • Ailahtelevaista
        kiviäkinkiinnostaaa kirjoitti:

        onko muilla kokemuksia ulkomaille muutosta tai siellä pidempi aikaisesta oleskelusta? minuakin kiinnostaisi...

        Sijaisvanhempien eräs silmiin pistävä piirre on elämyshakuisuus. Sinäkään et tehnyt poikkeusta.


    • sijaisvanhempi myös

      Ihan äkkiseltään kuulostaa tosi karulta. Monesti sijoitettu lapsi on jo menettänyt paljon, niin tuntuu että muutossa tapahtuisi taas menetyksiä. Vaikka toki paljon kivaakin voisi muutossa olla.

      Mutulla ajattelen niin, että jos sijoitettu lapsi ei olisi lainkaan tekemisissä biosuvun kanssa, niin ehkä silloin voisi muuttoa harkita. Mutta jos/kun yleensä edes epäsäännöllisesti on tekemisissä biosuvun kanssa, niin ei voisi edes harkita muuttamista.

      Mutta tietoa ei yhtään asiasta ole =)

    • Hyväksikäyttö?

      Mikä on syynä siihen että "Lämmin koti" haluaa heikentää oman asuinkuntansa sekä sijoituksesta vastaavan kunnan valvonnan mahdollisuuksia. Minulle tulee mieleen mitä tässä sijaiskodissa oikein tapahtuu. Mitä kaikkea sijoitetut joutuvat näkemään tai kokemaan tässä sijaiskodissa. Kyllä nyt sossupaholaisenkin huolen pitäisi herätä vai olisiko jo herännyt.

      Aloittajan kysymyksessä ei ole mitään järkeä. Oli aloittaja sijaisperhe tai ei niin kysymyksen pitäisi herättää sijaishuoltoa valvovat viranomaiset toimimaan.

    • Mirkku59

      Minuakin kiinnostaa tämä ajatus, meillä on jo vuokra asunto ulkomailla ja ois kiva muuttaa sinne, kaksi lapsista haluis muuttaa myös mut teinille on kaverit tärkeitä eikä halua muuttaa. Suomi koulu ois ihan vieressä.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe