Psyk.puolen hoitokodit

gdgfgggv

Onko kenelläkään kokemusta työskentelystä yksityisissä psyk.puolen hoitokodeissa tai avopalveluissa? Miten lienee noissa sairaanhoitajan palkkaus ja työnkuva?

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älhoo

      Sairaanhoitajan palkasta en osaa tarkemmin sanoa, mutta aika pitkälti taulukon (yksit. sos.ala) mukaan menee, ellei sitten ole neuvotellut itselleen parempaa. itse olen lh ja töissä yksityisessä mt-ja päihdekuntoutujien asumispalveluyksikössä. ollaan kaikki nimikkeellä ohjaaja, eli samoja töitä tekee sh:t ja lh:t. sh:lla hieman suurempi vastuu lääkeasioissa. mutta siis samat pyykkäykset, siivoukset ja ruuanlaitot ja asukkaiden arjesta huolehtiminen kuuluu myös sh:lle. ainoastaan vastaava sh meillä eriasia, työnkuva keskittyy vain paperihommiin.

    • gdgfgggv

      Kiitos vastauksestasi!

      Eikö tuo ohjaajan nimikkeellä työskenteleminen ole hieman kyseenalaista? Tai siis kannattaako kun palkka on kai alempi oli lähi- tai sairaanhoitaja? Tarkoitan, että kai lähihoitajakin saisi parempaa palkkaa lähihoitajana kunnallisella kuin ohjaajana yksityisellä?

      Ja muutenkin tuntuu hieman omituiselta, että samoilla nimikkeillä hommia tehdään, mutta sh:n koulutustaustalla isompi vastuu lääkehoidoista ym. Kannattaako tuommoiseen edes suostua?

    • älhoo

      Itseasiassa parempi palkka on itselläni tässä yksityisellä kuin mitä oli kunnalla, ja muutenkin asiat paremmin tässä työpaikassa :) Ei se nimike palkkaan vaikuta, aivan normaalisti maksetaan palkat "lähihoitajana" tai "sairaanhoitajana", eli siis koulutuksen mukaan, vaikka ohjaajia kaikki ollaankin.

      Toiminta on kodinomaista ja ohjaavaa (kuntouttava työote, autetaan vain tarvittaessa). Siitä siis tuo ohjaaja-nimi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe