tutustumien AMK:ssa

universeway7765

Miten uusiin ihmisiin tutustuminen lukuvuoden alussa onnistuu?
Olen itse lähdössä uuteen kaupunkiin opiskelemaan, en tunne ketään ja on ruvennut jännittämään että järjestetäänkö alussa tapahtumia joissa voi tutustua toisiin opiskelijoihin?

7

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä huoli

      Jokaisessa amk:ssa kyllä varmasti järjestetään tutustumis/bileiltoja, varsinkin ekoilla viikoilla.

    • jikkijakeiee

      Missään on tuskin tutustuminen ainakaan oman elämän aikana ollut yhtä helppoa kuin AMK:ssa.
      Vietettiin paljon aikaa koululla ja tutustuttiin sitä kautta. Ja loppuaika kännissä eli tutustuttiin vielä paremmin.
      Mutta annan yhden neuvon, eli kannattaa ehdottomasti mennä niihin ensimmäisen kuukauden bileisiin ja tutustumisiin vaikka aina ei jaksaisikaan, niistä saa helposti kaverit koko opiskeluajaksi.

    • 30 Facebook-kaveria

      Minä en oikeen tutustunut kenenkään kanssa, kun olin niin ujo. No pari samantyylistä kaveria mulla oli, mutta ydinporukkaan en päässyt - tai oikeastaan en edes halunnut, kun ois pitänyt koko ajan heittää jotain rentoa läppää ja ravata bileissä.

      Harmittavaa, että vielä amk:ssa alkoholi ja sekoilu sanelee pitkälti verkostoitumisesi. Nyt olen työtön, eikä suhteita ole oikeastaan mihinkään suuntaan - vain sen takia, koska en ole yhtä rento kuin muut.

    • hh

      Riippuu tietenkin aina koulusta, mutta yleensä ottaen AMK:ssa tutustuu kuulemani (jo kokemukseni) mukaan porukkaan melko helposti.

      Yhteisiä tapahtumia ja bileitä on paljon, myös alkoholittomia. Paljolti kaikki riippuu tietenkin omasta aktiivisuudesta.

      Itse en valitettavasi saanut omasta koulutusohjelmasta hyviä kavereita ensimmäisen opiskeluvuoden aikana. Aloin kuitenkin oma-aloitteisesti verkostoitua muilla tavoin - hakeuduin mukaan tutortoimintaan ja opiskelukaupunkini Yliopiston osakuntatoimintaan.

    • vcxvxcvxcvx

      Oman kokemukseni mukaan ensimmäinen vuosi on todella tärkeä, koska silloin ne kaveriporukat syntyvät ja myöhemmin voi olla hankalampi päästä "piireihin" tai saada yhtä hyviä kavereita.

      Opiskelin kaksi vuotta yhdessä AMK:ssa, jossa sain muutaman hyvän kaverin. Sitten siirryin toiseen ammattikorkeakouluun loppuajaksi ja siellä olikin hieman hankalampi saada kavereita ja he jäivätkin vain koulukavereiksi.

      Rohkeasti ja avoimin mielin vain liikkeelle. Itse allekirjoitan täysin tuon, että opiskellessa saa helpoiten kavereita. Kannattaa osallistua nimenomaan näihin tempauksiin, koska silloin saat koulukavereista myös vapaa-ajan kavereita. Jos tapaat luokkakavereita ainoastaan koulussa niin voi olla hankalampi alkaa tapaamaan heitä myös vapaa-aikana.

      Ei kannata olla tosikko, vaikka nuo opiskelijatempaukset saattavat tuntua hieman noloilta. Hauskaa siellä on kunhan vain uskaltaa heittäytyä ilman turhia estoja.

      Tekisi mieli lähteä uudelleen opiskelemaan ihan vain siitä syystä, että saisi uusia ystäviä.

    • 1256897453

      Painoittaisin itse sitä että se sosiaalinen toiminta kannattaa ottaa ihan osaksi sitä opiskelua. 4 vuoden opiskelu kuitenkin luo uskomattoman määrän kontakteja joita suurin osa meistä tulee tarvtisemaan elämänsä aikana.
      Kun mietin omaa opiskeluani niin voin sanoa että toisiin tutustuminen oli loppuelämän kannalta paljon tärkeämpää kuin jollain yksittäisellä kurssilla menestyminen.
      Kuitenkin suurin osa esim. työpaikoista nykyään menee suhteilla.

    • pettynyt1

      Se mikä itseäni ärsyttää (opiskelen muotoilua Hamkissa) on että suurin osa porukasta tuntuu olevan paikalla vain 'hauskaa pitämässä' eli kikattamassa uskomattoman kovalla äänellä ja häiritsemässä toisten keskittymistä.
      Lienee sanomattakin selvää että nämä ihmiset eivät ole hengenheimolaisiani enkä kuulu luokan ydinporukkaan.
      Tottakai haluan saada ystäviä ja eritoten verkostoitua tulevaisuutta ajatellen, mutta en usko näiden ihmisten tosissaan edes suuntaavan alalle.
      Ja jos kemiamme eivät toimi nyt niin miksi ne toimisivat myöhemmin ?
      Ärsyttää vain tuollainen äärimmäisyyksiin viety tyhjäpäisyys ja kikatus, oikea ala-asteen kässäkerho- meininki.

      Olen ollut alussa melko aktiivinenkin näiden ihmisten suuntaan, kun luulin että minun täytyy tulla heidän kanssaan toimeen, mutta olen huomannut ettei tosiaankaan täydy. Opiskeluaikojen kaverit voivat olla jostain ihan muualtakin kuin koulusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      53
      2301
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2171
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      167
      1854
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      232
      1339
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1269
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1144
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1065
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      952
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      887
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      862
    Aihe