turistista tuloa

jos aikoo ryhtyä lypsämään turisteja, mitä tarvitaan esin kotieläinpihan perustamiseen ja maatilamatkailu-yrityksen alkuunpanoon, siis muuta kuin vanha idyllisen romanttinen rupsahtanut maatila suoraan 40-luvun elokuvasta.
8184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

No niitä kotieläimiä ....

Pari lammasta, muutama kana ja lehmä pitäisi löytyä, laita ylämaalainen niin huonompiki navetta riittää, voi olla ulkona ympäri vuoden jos niikseen tulee.

Niin ja hevosia saa halvalla, joskus jopa ilmaiseksi, joten ota myös semmonen.
Eikä suomenlampaat paljon maksa, muutaman kympin kappale.

Kissa ja koira täytyy myös talossa olla.

Äänestä

Tarvitaan oikeaa asennetta.

Äänestä

villasikoja, ainakin kuvissa kivan näköisiä, ja vuohia, ehdottomasti vuohia ja suurisarvinen pukki, ja paksumahainen äijä, joka on sitten joulupukki kesälomalla!

Äänestä

Laita lapinlehmiä tai kyyttöjä, saat alkuperäiskarjan tukea.
Samajuttu lampaissa, käytä sellaista rotua mihin saat alkuperäiskarjan tukea.

Äänestä

Kotieläinpiha ja sivutuloksi sitten laitat turistit mättämään sontaa, kun on navetantyhjennyksen aika, kuten Uunossa aikoinaan ;)
Suomenvuohia ja suomenlampaita, mikäli alkuperäistukea halajat. Tosin vuohet kaipaa sitten kunnon aitauksen, ainakin esim. kilit tulee lammasverkosta läpi (ja yli) heittämällä...

Äänestä

Kaneja, menee pieneen tilaa eikä syö paljon mitään.

Äänestä
  • Mehiläisiä ! Niitä ei monesta talosta löydy. Hunaja lettuja ja vohveleita tarjoat turisteille jäätelöpallon kera.

    Äänestä

  • Tummia pohjoismaisia kirjoitti:

    Mehiläisiä ! Niitä ei monesta talosta löydy. Hunaja lettuja ja vohveleita tarjoat turisteille jäätelöpallon kera.

    Malta vielä ensi kevääseen, panen sitten myyntiin kaksikymmentä suomenkarjan, kantakirjattua eli tukikelpoista, lehmää. Saat pystyyn oikean historiallisen kansallismaiseman, sillä turisteilta rahat pois. Niitä vois lypsääkin ja maidosta vääntää oikeaa maalaisjäätelö ja juustoa. Takuuvarma turistirysä. Penskoille ja naisimmeisille lehmäkursseja ja maidon jalostusta. Tästä ei kuule suunnitelma parane. Talveksi kantturat umpeen ja nostat suuret tuet, alkuperäiselukoista meinaan. Tälläkö rikastut, et köyhdy koskaan!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turistinlypsäjä kirjoitti:

jos aikoo ryhtyä lypsämään turisteja, mitä tarvitaan esin kotieläinpihan perustamiseen ja maatilamatkailu-yrityksen alkuunpanoon, siis muuta kuin vanha idyllisen romanttinen rupsahtanut maatila suoraan 40-luvun elokuvasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu