Polkupyörä biltemasta

Yousemite

Kannattaako ostaa pyörää biltemasta??
Onk kellä kokemuksia, positiivisia tai negatiivisia??

19

2545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeakysymys

      Hirmu vaikea kysymys. Siis halpahan se on, osat on tietenkin halvat ja mitä haluat pyörältä. Mutta tottakai jos varaa ostaa 1000€ pyörä se parempi mutta halvalla ei saa hyvää mutta jos pikkuisen polet niin miksi ei, tai siis normaali ajoja etkä pitkiin harrastus pokaisuihin. On aika edullisia noi Yousemitet mitä muuten pyörät maksaa.
      Jos löytäisi kalliimman käytettynä se olisi parempi vaihtoehto vaikka joltain tutulta tai liikkeestä.

    • Mekaanikko:

      Älä osta,laakerit ja muut liikkuvat osat patarautaa,polkupyörän tulee kestää pitkään ja halvat satasen tai parin pyörät eivät taaatusti kestä.
      Takavaihteen siirtäjä on niin heikko että menee solmuun pikkulapsen sormilla.
      Ohjauslaakeri joka on se suurin ja kestävin niin halpismalleissa menee pahimmassa tapauksessa vuodessa väljäksi.
      JNE...
      Hyvään pyörään on laitettava 400e ja siitä ylöspäin,ulkonäkö on pettävää näissä kertakäyttö-vehkeissä.

    • kevättä pukkaa

      Ehdottomasti kannattaa ostaa josemite. Kuuma karjukin ajaa sellasella, joten sen täytyy olla todella laadukas.

      • tutkittu juttu

        tosipyöräilijät ovat impotenttejä, unoha kuuma karju, sill ei vehkeet pelitä


    • yousemite

      No kyl maar mää ja sit jos se KUUMA KARJUKIN sellaisella

    • Biltema

      Olen ajanut toista vuotta Biltema/Yosemitella eikä ongelmia ole ollut. Itse ostin halvimman mahdollisen vaihteettoman mummopyörän ja hyvin toimii, eikä niin paljon harmita vaikka varastettaisiin.

      Kunhan huollat pyörääsi syksyisin ja keväisin sekä tarkastelet pyörääsi aika-ajoin, niin monelta ongelmalta vältytään. Ja huom. Uutena heti uuden laakerirasvat yms. laakereihin ja pusliin.

      Suurin erohan kalliin ja halvan pyörän välillä on se, että jos kumpaakaan ei huolleta ja ajo on yhtä "rääkkäystä" niin tuon kalliimman pyörän elinikä on odotetusti pidempi, mutta jos kunnioitat ja pidät huolta pyörästäsi, voi tuo biltema- pyörä kestää siinä missä kalliimpikin.

    • mmjmjj

      Jos enemmän harrastaa pyöräilyä ni ei kannata..mutta ihan ok pyöriä aloittelijoille..

    • 17 km/pv

      jos et aio ajaa tour de francea, niin osta pois vaan. mulla kestänyt hyvin työmatka-ajot, ei vikoja ilmennyt

    • Biltema

      Lisäystä

      Itse en ehkä hankkisi noita pakkavaihteellisia biltemapyöriä tai mielellään en ollenkaan vaihteita jos pitää saada luotettava ja mahdollisimman hyvä pyörä pienellä rahalla. Näinhän se on, että enemmän herkkuja=enemmän liikkuvia osia=enemmän huoltoa ja rikkoituvia osia olkoot pyörä vaikka miten kallis tahtojaan.

      Totuus on se, että normaalikuntoinen/painoinen ihminen jaksaa pyöräillä vaihteettomalla pyörällä ihan yhtä ripeästi kuin vaihteinenkin pyöräilijä jos alla on mahdollisimman kapearenkainen ja muuten näpsäkkä polkupyörä. Mummopyörissä on sekin etu vielä, että ajoasento on monen selän päälle mahtava ja korkeasta ajoasennosta näkee hyvin ympärille ja sinut myös nähdään.

      Itsekkin olisin mielelläni ostanut laatua, muuta kun edellinen laatupyöräkin vietiin teille tietämättömille lukosta kaupan pihasta niin mielelläni ajelen vähän halvemmalla menopelillä paikasta toiseen.

    • Odottava?

      Kuuma Karju voitko seuraavalla reissullasi tuoda minulle laatikollisen Baltikaa käydessäsi rajan tuolla puolen?

    • 27-

      en suosittele,oon kuullu et ajaessa satula irronnu ja tanko jääny kätee...

      mut vaikee sanoo ku ei omaa kokemusta oo kyl

      mut osta vaa ni ei tiiä mite hyvä valinta.

      kokeillessaha sen tietää:)

      • paino alemmas

        mikään pyöra kestä valaita


    • wung wng

      ei johtunu painosta kyl ku siitä ku oli japanilainen

    • Ihan jees

      Hyvä tai huono ostos.
      Minä ostin kummipojalleni Yosemiten 24" pyörän, täysin jousitettu, 21-vaihteinen.
      Ajellut sillä neljä kesää. Esim. mittarin mukaan viime kesänkin ajosuorite oli noin 1300 km.
      Pyörä on muuten kestänyt hyvin, mutta takalokasuoja, joka oli lisävaruste murtui kiinnityskohdastaan ja viime keväänä jouduin vaihtamaan takavaihteensiirtäjän. Tosin sekään ei ollut hinnalla pilattu. Maksoi noin 10.- €. Itse pyörä maksoi silloin ostettaessa 159.-€, joten mielestäni hinta/laatu kohtaavat toisensa.
      Sitten kun vielä ottaa huomioon sen, että kyseessä on nuori poika, niin olettaa voi, että käyttökin on hieman rajumpaa, kun meillä vanhemmilla.
      Paksut maastokuvioiset renkaat säästävät vanteita kolhuilta, sillä eipä sitä aina jaksa hiljennellä katujen reunakivien ylityksissä.
      Nämä ovat kuitenkin suht edullisia pyöriä, joten ei niin kauheasti harmita, vaikka
      ajastaan sitten hajoaa.

      • jonne bike

        Pyörä kannattaa ostaa pyöräliikkeestä ja biltemasta... ,bilteman cruiseri on kyllä ihan ok,jos vähän vain cruisailee!


    • Imatrankundi

      Bilteman pyörä ostettu kesällä 2002. 11 vuotta myöhemmin yhä käytössä. 60 000 kilometriä ajoa takana. Suosittelen

      • yosemite

        Käyttöominaisuudet huonommat kuin kalliilla pyörällä.
        Pärjää kuitenkin normaalikäytössä eikä kannata investoida enempää jos ei sitten
        harrasta tai halua näyttää siltä että...


    • Anonyymi

      Moro.
      Ostin Yosemite EX-Trail merkkisen sähköavusteisen polkupyörän n. vuosi sitten.
      Mittarissa nyt 2000km ja eipä valittamista.

      Tuohon km määrään jokaisessa pyörässä saattaa tulla renkaan puhkeaminen eli 1 sellainen on tapahtunut. se voi tietysti johtu pyörän merkistäkin , koska se ei ole suosittu ja jopa väheksytty. (nimi on oikeasti keksitty toisaalla)

      Tunnetut shimanon vaihteet, ketjut ja rattaat sekä tunnetut renkaat. Mitä vielä pitää olla alle tonnilla? Itse maksoin 799€!

      Vastaava ilman s.avustusta olisi tuo Yosemite EX-Trail 329€ 16v. joka mielestäni hinta/laatu erittäin ok. Takapakkakin alunperin T32 ja jyrkkäkin mäki nousee helposti!

      Suosittelen!

      No kokoluokkaasi en tiedä, mutta tässä omakokemus ja sen tiedot ja arviot.
      Tyhmää maksaa liikaa pitää oikeasti paikkaansa.

      • Anonyymi

        Imatralla on pyörät ylikalliita joten ehdottomasti kannattaa ostaa muualta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      113
      6975
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      107
      4727
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      55
      3981
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3344
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      685
      2035
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      234
      1420
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1348
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1283
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      52
      1277
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      972
    Aihe