Kartiopullistuma / Keratoconus

mies20

Hellou ! Olen 20 vuotias mies ja sairastan kyseistä tautia (molemmissa silmissä) ja ajattelin jakaa vähän kokemuksiani täällä. Eli hoidoissa käyn helsingissä HUS silmäpolilla , todella mukavaa ja ammattitaitoista porukkaa , olen käynyt 2 leikkauksessa. Ensimäisessä vasemman silmän sisään laitettiin intacs linssit , leikkaus onnistui tooooosi hyvin (kiitokset juhalle hyvästä työstä) ja toinen oli valo kovetushoito jossa sarveiskalvo kovetettiin UV valoa käyttämällä ja oikeaan silmään odotan sarveiskalvon siirrettä. Tuo intacsien asennus ei sattunut yhtään , jännitin ihan sairaasti. Sain esilääkityksenä diapamia mutta ei se paljon rauhottanut koska kyseessä oli ensinmäinen leikkaus koko elämässäni ja vielä kaiken lisäksi jouduin olemaan hereillä =D. Noh sitten tunnin odottelun jälkeen menin saliin ja siellä oli oikein mukavia lääkäreitä / kirurgi , peittelivät lämpimästi ja laittoivat sormeen sen syke mittari hässäkän ja kanaalin suoneen , syke oli hurjat 120 vaikka oli se pamikin tullu jo syötyä , no sitten sain propofolia ja sen jälkeen ei mikään tuntunu enään miltään =) Eli kaikille ketkä ovat menossa intacs leikkaukseen niin älkää turhaa jännittäkö , se ei todellakaan satu . Vasen silmä on parantunut hyvin , näkökin muuttunut paremmaksi ja sarveiskalvo lähtenyt taipumaan takaisin päin !! Suosittelen lämpimästi kaikille keille ne on mahdollista laittaa. Oikeaan silmään olisi laitettu kanssa intacsit mutta sarveiskalvo oli jo kerinnyt ohenemaan / taipumaan liikaa niin ainoa vaihtoehto on sarveiskalvon siirto =/ Se vähän harmittaa välillä mut ei voi mitään , pakko vaa pitää pää pystys ja pidettävä mieli kirkkaana =) ! Silloin kun sain diagnoosin niin ekat ajatukset oli että ei helv nyt menee näkö ja yms yms yms. Mutta tässä matkan varrella on sen verran oppinut että ei tämä niin paha olekkaan . Diagnoosin sain 2011 keväällä ja saman vuoden syksynä olin jo leikkauspöydällä. Toivottavasti edes jotain kiinnostaa tää teksti .

5

4054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä juttu

      Sinulla onnistui hyvin nuo toimenpiteet. Onnea vaan jatkossakin elämääsi:)

    • KCee__

      Toki kiinnostavat "kohtalotoverin" kokemukset. Ja samoilla linjoilla olen siinä, että vaikka diagnoosin jälkeen ensijärkytys voikin olla melkoinen, niin hyvinkin normaalia elämää tämän KC:n kanssa pystyy elämään. Itsellä takana jo lähemmäs 40 vuotta ja alusta saakka on menty kovilla piilareilla. Näistä uudemmista hoitomuodoista ei tuolloin 1970-luvulla ollut tietoakaan. Samoin tiedonsanti oli "hieman" eri tasolla, kuin nykyisin Internetin aikakaudella.

      Tosiaan mukava kuulla, että tuo sarveiskalvon kovetus ja intacs ovat kohdallasi toimineet mukavasti. Sarveiskalvon siirto onkin sitten hieman isompi juttu, mutta toki siitä on Suomessakin jo vuosien kokemus, eli sinänsä ihan rutiiniluontoinen operaatio. Tsemppiä vaan odotteluun ja itse toimenpiteeseen.


      Pari linkkivinkkiä lienee taas paikallaan, eli Suomen keratoconusseuran uudistetut kotisuvut löytyvät täältä:

      http://keratoconus.fi/index.php

      Ja yhdistyksen keskustelufoorumi on myös muuttanut uuteen osoitteeseen:

      http://keratoconus.fi/foorumi/index.php

    • kuk4

      olen menossa huomenna toisen silmän kovetushoitoon. mitenkä pitkään joudun olemaan autoilematta urheilematta jne.?

      • Anonyymi

        Pari viikkoa sairaslomaa. Kahteen viikkoon ei saanut urheilla, hikoilla tai käydä saunassa. Oli kipeä ekat kolme päivää mutta lääkkeillä pysy suht hyvin kipu aisoissa. Näkö huononi huomattavasti kovetuksen jälkeen, mutta toivottavasti tästä on jotain hyötyä. Ajan kanssa selviää.


    • tjaa1

      Ison rapakon takana ollut jo jonkin aikaa uusi ja hyvä hoitomenetelmä jota odotellaan mahdollisesti tänne. Hoito on ns Holcomb C3-R hoitomenetelmä

      täällä vähän lisää infoa

      http://www.boxerwachler.com/keratoconus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      239
      4613
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3055
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1703
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      79
      1451
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe