Kevät koittaa ja ...

unho

Hauskaa tulee olemaan kun keväällä ja viimeistään kesällä tännekin rantautuu romanialaiset kerjääjät kesäkadun kansainvälistä ilmettä rikastuttamaan. On varmasti hauskaa seurata kuinka rikkailta venäläisiltä heruu näille raukoille rahaa mukit kolisten. Toivottavasti ilmaista ruokaa on varattu paljon vähempi osaisten jakopaikoille ja turvamiehet, sillä romanialaisten ja venäläisten kerjääjien välit saattavat kuumentua jos ruokaa ei riitä kaikille halukkaille. Minä ainakin aion nauttia kesäkadun kansainvälisestä ilmapiiristä aitiopaikoilta olut lasin ääressä mahdollisimman usein. Ehkäpä viisumivapaus tuo tulevaisuudessa vieläkin lisää värikkyyttä Imatrankin liikeelämään lisääntyvinä romanialais ja venäläiskerjääjien kauppoihin tekemien täsmäiskujen muodossa, viimeistään siinä vaiheessa kun he huomaavat ettei sellaisesta täälläpäin ole tapana rankaista ollenkaan.

2

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihanaa Stub ihanaa

      Emmehän halua leimautua Impivaaralaisiksi. Me tarvitsemme monikulttuuria ja nimen omaan tätä katukuvaa rikastuttavaa väestönosaa. Ruusuja myyviä naisia,
      tosin eivät ole ehtineet kaikessa kiireessaä kimppua maksaa Prisman kassalle. Samoin kultasormusmyyjistä on ollut nyt talvella vahaä pulaa. Ihmiset on jo huolestuneina kyselleet, milloin saadaan niitä edullisia kultasormuksia, kun ne ovat nyt hyvä sijoituskohde.

      • kevät tulee....

        Keväällä puhkeaa monenlaista kukkaa. Ihmisetkin se saa levottomiksi ja ajatus lentää muuttolinnun lailla. Usein käy niin, että omat eväät eivät riitä sitä lentoa pysäyttämään, vaan on turvauduttava ammattiauttajaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe