1900-luvun merkittävin kirja, Alexandr Solzhenitsynin "Vankileirien saaristo" saadaan vihdoinkin suomeksi suomalaisen kustantajan kustantamana painoasultaan yhtenäisenä! Sofi Oksasen Silberfeldt Oy on tehnyt todellisen kulttuuriteon!
"Vankileirien saariston" merkitystä Neuvostoliiton hajoamisessa ja kommunistityrannian luhistumisessa voidaan tuskin yliarvioida, niin suuri se on. Se avasi länsimaisen älymystönkin silmät näkemään reaalitodellisuuden; se pakotti näkemään. -En puhu suomalaisesta "älymystöstä" joka oli - ja on - suurelta osalta stalinisteja.
Vankileirien saaristo vihdoinkin suomeksi
5
193
Vastaukset
- 3+8
"En puhu suomalaisesta "älymystöstä" joka oli - ja on - suurelta osalta stalinisteja."
Totta puhut!
On suuri ja perusteellista käsittelyä kaipaava häpeä, että suomalaiset suuret kustantajat sensuroivat kirjan julkaisun aikanaan.
Anteeksipyynnöt olisivat paikallaan.
Siitä ei kustannustoiminta ei Suomessa ole noussut vieläkään tasolle, jossa se voisi olla. - 3+8
Tässä taustatietoa.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=vankileirien saaristo kustantaja&source=web&cd=1&ved=0CDgQFjAA&url=http://fi.wikipedia.org/wiki/Vankileirien_saaristo&ei=itGHT97jI8zVsgb8w7ijCw&usg=AFQjCNGnf64PQXnuAOImP3dJCzERD536LQ&cad=rja Luin Gulagin (eli Vankileirien saariston) joskus 1980-luvun alussa. Sen jälkeen maailma ei ollut enää entisensä. Se on ehdottomasti ollut elämäni vavahduttavin lukukokemus - ja olen sentään 60-luvulta lähtien ahminut melkoisen määrän kirjallisuutta. Olen usein miettinyt, voiko olla olemassa tärkeämpää kirjaa, mutta sellaista ei ole tullut mieleeni. Uudestaan en aio Gulagia lukea, sillä yhden lukukerran tuoma järkytys riittää.
- ajshdhfhdhdudh
Missä ajassa ihmiset oikein elävät? Neuvostoliitto tuli ja meni. Ne jotka joskus ovat olleet stalinisteja ovat myöntäneet olleensa väärässä jne. Eläinten vallankumouskin on olevinaan äärimmäisen nerokas teos, se on olevinaan vain sitä koska kohteena oli NL. NL on niin helppo kohde, että itse en jaksa lähteä Gulagia lukemaan. Neuvostoliiton kritiikki kirjallisuuden piirissä on yhtä mullistavaa ja arvokasta kuin Paolo Coelhon teokset filosofian piirissä. Keksikää jotain uutta ja mielenkiintoista.
- doki
"Ne jotka joskus ovat olleet stalinisteja ovat myöntäneet olleensa väärässä jne."
Ei ne ole myöntäneet olleensa väärässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3191761Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751274Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831267- 1341147
- 78899
- 85851
- 48823
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro117777- 48770
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60716
