Vankileirien saaristo vihdoinkin suomeksi

1900-luvun merkittävin kirja, Alexandr Solzhenitsynin "Vankileirien saaristo" saadaan vihdoinkin suomeksi suomalaisen kustantajan kustantamana painoasultaan yhtenäisenä! Sofi Oksasen Silberfeldt Oy on tehnyt todellisen kulttuuriteon!

"Vankileirien saariston" merkitystä Neuvostoliiton hajoamisessa ja kommunistityrannian luhistumisessa voidaan tuskin yliarvioida, niin suuri se on. Se avasi länsimaisen älymystönkin silmät näkemään reaalitodellisuuden; se pakotti näkemään. -En puhu suomalaisesta "älymystöstä" joka oli - ja on - suurelta osalta stalinisteja.

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+8

      "En puhu suomalaisesta "älymystöstä" joka oli - ja on - suurelta osalta stalinisteja."

      Totta puhut!
      On suuri ja perusteellista käsittelyä kaipaava häpeä, että suomalaiset suuret kustantajat sensuroivat kirjan julkaisun aikanaan.
      Anteeksipyynnöt olisivat paikallaan.

      Siitä ei kustannustoiminta ei Suomessa ole noussut vieläkään tasolle, jossa se voisi olla.

    • Luin Gulagin (eli Vankileirien saariston) joskus 1980-luvun alussa. Sen jälkeen maailma ei ollut enää entisensä. Se on ehdottomasti ollut elämäni vavahduttavin lukukokemus - ja olen sentään 60-luvulta lähtien ahminut melkoisen määrän kirjallisuutta. Olen usein miettinyt, voiko olla olemassa tärkeämpää kirjaa, mutta sellaista ei ole tullut mieleeni. Uudestaan en aio Gulagia lukea, sillä yhden lukukerran tuoma järkytys riittää.

    • ajshdhfhdhdudh

      Missä ajassa ihmiset oikein elävät? Neuvostoliitto tuli ja meni. Ne jotka joskus ovat olleet stalinisteja ovat myöntäneet olleensa väärässä jne. Eläinten vallankumouskin on olevinaan äärimmäisen nerokas teos, se on olevinaan vain sitä koska kohteena oli NL. NL on niin helppo kohde, että itse en jaksa lähteä Gulagia lukemaan. Neuvostoliiton kritiikki kirjallisuuden piirissä on yhtä mullistavaa ja arvokasta kuin Paolo Coelhon teokset filosofian piirissä. Keksikää jotain uutta ja mielenkiintoista.

    • doki

      "Ne jotka joskus ovat olleet stalinisteja ovat myöntäneet olleensa väärässä jne."

      Ei ne ole myöntäneet olleensa väärässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5757
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2100
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1932
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1093
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      987
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe