Ero tuli lapsen ollessa 1,5v. Sopimus tehtiin 300E/kk elatusmaksusta johon kuuluu ihan kaikki. Etä maksoi sitä 2 vuotta ja lopetti maksamisen kokonaan 2 vuotta sitten. Puolenvuoden jälkeen tästä hain elatustukea kelasta jonne toimitin sopimuksen. Laittoivat ulosottoon etältä. Etä ei kertaakaan kommentoinut asiaa kuin toteamalla ettei vaan ole rahaa. Nyt sovittu uusi aika lastenvalvojalle, etä haluaa pienentää maksun 200E/kk ja takautuvasti tuolle 2 vuoden ajalle jotta ulosottomaksut pienentyisivät hänelle. Hän tulee hyvin toimeen, kuten myös minä. Minä olen hoitanut ihan kaikki maksut harrastuksista, vakuutuksista, vaatteista, pyöristä jnee.. ts. hän on maksanut vain tuon 2 vuotta 300€/kk ja lapsi on ollut hänellä jokatoinen vkloppu, kesällä noin viikon. 200€/kk on ok, ei siinä mitään mutta miten menee tuon takautuvan osan suhteen? Siis kahden menneen vuoden ajalta jolloin hän ei ole maksanut mitään?
Yhteishuoltajuus, elatusmaksujen uudelleen laskeminen
7
446
Vastaukset
- Maksja äiti
Kökkö juttu. Nyt kun omat lapseni ovat jo isoja (melkein) täysi-ikäisiä, niin en voi muuta todeta kuin sen , että isän on aika vaikea tajuta ettei lapset ol ilmaisia. Eli ovat mieluiten maksamatta tai kippuroivat kaikkensa osallistuakseen mahdollisimman vähän. Uskon, että se on osin ihan pudasta vilpittömyyttä ja tietämättömyyttä.
Lähivanhempi (isä yai äiti) hoitaa sitten lapsen tarpeet toivottavasti joka tapauksessa mahdollisuuksiensa mukaan. Minustra lapsen ei tule kärsiä etävanhemman kipuilusta ja kippuroinnista. Joka tapauksessa minusta isoin arvo on se, että suhde molempiin vanhempiin säilyy. Eli tapaamiset, suhde jne. En tiedä olenko oikeassa, mutta ajattelen, että se on suurin lahja minkä voi osaltani lapsilleni antaa, vaikka jäänkin vanhempna maksajan rooliin. Mutta loppupeieissä minkä ´sille voin? Paska mies ja vastuuton taloudellisesti, mutta olkoon edes toiminnallisesti isä? - minä vaan..
" Hän tulee hyvin toimeen, kuten myös minä. "..miksi et ole huolissaan siitä, miten isän ja lapsen välit pysyvät yhtenäisenä!
- ymmyrkäinen
Joten vain äiti on vastuussa elatuksesta kunhan "isän ja lapsen välit pysyvät hyvinä". No, ei takautuvasti voi noin pitkältä ajalta alentaa eikä ainakaan kun tulot eivät ole alentuneet. Mutta miksi hyvät välit lapsiin korvaa elatusvastuun?
Mutta älä edes mieti tuota takautuvaa juttua, kai isä olisi vonut pyytää alennusta sitten jo aikaisemmin. Tästä eteenpäin voitte tietysti pienentää maksua jos molemmat olette sitä mieltä.
- OIVA ESIMERKKI
AHNEESTA YYHOOSTA.HYI HITTO.
- ymmyrkäinen
Eikö se isä tässä ahne ole (eikä ajattele lapsiaan), jos on sitä mieltä että pitää hyvät välit lapsiinsa vain jos ei tarvitse heistä taloudellisesti huolehtia?
- lähi
ymmyrkäinen kirjoitti:
Eikö se isä tässä ahne ole (eikä ajattele lapsiaan), jos on sitä mieltä että pitää hyvät välit lapsiinsa vain jos ei tarvitse heistä taloudellisesti huolehtia?
Jaa-a.. pysytään asiassa. Lapsen ja isän välit ovat ihan hyvät, ja tuen sitä.. emme ole mitenkään riidoissa etc. Omat elämämme ovat ihan ok, työ, uusi parisuhde jne. Isä olisi voinut laskettaa elarin uusiksi aiemmin, mainitsin tästä useaan otteeseen ja "varoitin" elatustuen hausta kolmesti etukäteen, ei reagointia..
Lapsemme harrastaa paljon, laskettelee, pelaa lätkää, jalkapalloa, matkustelemmekin parikertaa vuodessa ja kaikki tämä ihan toki vapaaehtoisesti tulee täysin minun puoleletani. Lomia, juhlapyhiä ei vietetä isän luona (kuin viikko kesällä) syystä että isä ei "ehdi".
JOten tuo asenne minua kismittää kyllä ja siksi mietin nyt suostunko näin jälkikäteen takaututuvasti tähän elarin alentamiseen, jatkossa siis olkoon tuo, enemmän se on kuin elatustuki kuitenkin.. - ymmyrkäinen
lähi kirjoitti:
Jaa-a.. pysytään asiassa. Lapsen ja isän välit ovat ihan hyvät, ja tuen sitä.. emme ole mitenkään riidoissa etc. Omat elämämme ovat ihan ok, työ, uusi parisuhde jne. Isä olisi voinut laskettaa elarin uusiksi aiemmin, mainitsin tästä useaan otteeseen ja "varoitin" elatustuen hausta kolmesti etukäteen, ei reagointia..
Lapsemme harrastaa paljon, laskettelee, pelaa lätkää, jalkapalloa, matkustelemmekin parikertaa vuodessa ja kaikki tämä ihan toki vapaaehtoisesti tulee täysin minun puoleletani. Lomia, juhlapyhiä ei vietetä isän luona (kuin viikko kesällä) syystä että isä ei "ehdi".
JOten tuo asenne minua kismittää kyllä ja siksi mietin nyt suostunko näin jälkikäteen takaututuvasti tähän elarin alentamiseen, jatkossa siis olkoon tuo, enemmän se on kuin elatustuki kuitenkin..En usko että lastenvalvoja edes suostuu kirjoittamaan mitään takautuvaa sopimusta.
Enkä tuossa äskeisessä tarkoittanut sinua vaan ihmettelin erään kirjoittajan ajatusta että isällä on oikeus olla osallistumatta lapsensa elatukseen, jos "palkinnoksi" pitää näihin hyvät välit. Eihän lähikään voi valita, että nyt en osta ruokaa ja vaatteita, koska haluan pitää hyvät välit lapsiini. Ajatus on ihan omituinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964784Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133922Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083814Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1122229Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801346- 1321268
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1641260En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5211110- 531105