Autoilussa on tasa-verot.
Mutta Rikkaat ei edes maksa autoilustaan. vaan sekin kustannus menee yhteiskunnan piikkiin ( liising -autoetu-verotus.. yhtiöverotus.. jne .... aivan kuten rikkaat laittaa asumisensa muiden kustannettavaksi, säätiöiden, vakuutusyhtiöiden ja yritysten kautta...- ek-mtk touhua...).
Mutta köyhä hölmö maksaa itse kaiken !
Siksi köyhän kulutuskyky ei enää riitä Länsiautoihin.
Tarvitaan halpaa lada tms. Jotta köyhä voi omistaa ja maksaa autoilusta tasa-veroa valtion kassaan.
Mutta missä on se halpa lada ? - Delta-auto ryssi ladan maahantuonnin...
Lada suomen köyhille ?
6
289
Vastaukset
- jokumuu.
Yleensä kulutushyödykkeissä on tasavero. Vai pitäisikö maitolitrankin maksaa enemmän sille joka käy töissä?
Millähän tavalla leasing-sopimuksen kulut menevät mielestäsi yhteiskunnan piikkiin? Onhan niissä verotusarvo jonka arvoiseksi tuloksi autoetu lasketaan ja joka nostaa veron määrää ihan siinä kuin muukin palkka.- korruptio jyllää
hyvä esimerkki on rkp vallin joka sai hyötyä åbo-alademi säätiöltä. Siis yleishyödyllisen säätiön kautta pestään rahaa !!
sama finnair-ja eläkevakuutusyhtiö,, ja vehviläinen,, rahan siirtoa ja pesua,,,,
Halvat asunnot ja asumiskulut...
tämä on erittäin yleistä !!!
- autoiluun pätee täysin sama homma !
- ladamiäs
Näyttää siltä, että Suomen köyhille pitäisi ensisijaisesti saada jostain järkeä. Mutta jos järkeä olisi, ei olisikaan köyhä.
- liian kallista
Poliisi ja verottaja haluaa rakentaa valovan silmän, ettei köyhät ja rikkaat laistaisi kalliita auton käyttömaksuija ja katsastukisa. Kun nyt nämä katsastus ja käyttömaksu ja vakuutus tasa-verot on liian korkeita ja kun bensiini ja diiseli ovat liian kalliita, niin moni köyhä ja rikas jättää maksut maksamatta !!!
- Leipäjonojen saarist
Helpointa on siirtää kaikki maksut firman tai säätiön tai muun yhteisön piikkiin !! Ja tavallaan sitten verotuksessa maksattaa kaiken yhteiskunnalla !!
Rikkaiden muutkin edut ovat niin suuria, niin suuria ettei työn teko suomessa enää kannata, kokonaisia tehtaita viedään edelleen masta pois. Syy on liian suuri kulutaso.
Ehkä sitten kun koko kansa on kokkoomus-leipäjonoissa, niin maa pelastuu ? Se on vastuullista politiikkaa ja kokoomus ottaa vastuuun !
Toivotalkoissa otetaan vastuu Leipäjonossa seisoen ! - Lada kaikille!
Eikös tämän palstan pitäisi olla auto aiheinen...täällähän on vain politiikkaa....vaikka onhan se Lada sitäkin...........
On sanottu että: eihän se kapitalistinen järjestelmä mikään hyvä ole, mutta ei toistaiseksi ole keksitty parempaakaan.
Kyllähän tosin tänne Suomeenkin tarvittaisiin järjestys, niin että kaikilla olisi vain, vaikka, Ladat, niin ei pääsisi kukaan älypää elvistelemään sitten autollaan. Se! olisi oikeudenmukaisuutta se!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle223018Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A112097Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661958Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001823Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761553Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥361265- 1111055
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151036