Evoluutio ei kykene selittämään mielihyvää!!

evoluutio pulassa

Mikä on evolutiivinen hypoteesi nautinnon kehittymiselle??

Miksi ihminen saa nautintoa tietyistä asioista?

No tietenkin, että tekisi niitä, mutta miksi ihminen tekee sellaisia asioita joista asaa nautintoa? evoluution kannalta paljon tehokkaampi olisi kone joka tekisi kaiken mahdollisimman hyödyllisen vaikka ilman yhtään nautintoa!

Ja muutenkin aika kaukaa haettua, eka ihminen kokeili seksiä eikä sillon saanut siitä yhtään mielihyvää, miksi kukaan olisi tehnyt sitä uudestaan??

19

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asianharrastaja

      Eivätkä kummat lopu tähän:

      "Miksi ihminen saa nautintoa tietyistä asioista?"

      Miksi nuo "tietyt asiat" ovat useimmiten sellaisia, jotka parantavat edellytyksiä pysyä elossa ja lisääntyä? Eikä vain ihmisillä, vaan myös muilla elämänmuodoilla.

      Miksi seksi ihmisellä ei pelkästään tuota nautintoa, vaan pyrkii rakentamaan pysyvää parisuhdetta monesti silloinkin, kun se ei ole edes tarkoitus? Miksi täytyy nähdä toden teolla vaivaa, ettei seksi johda lisääntymiseen, vaikka sitä ei halutakaan? Miksi seksiä harjoitetaan, vaikka se ei aina tuotakaan nautintoa? Miksi ihmiset haluavat lapsia, vaikka se on naiselle kivuliasta ja molemmille isotöistä?

      Joko alkaa evolutiivinen hypoteesi kajastaa?

    • mdma

      "evoluution kannalta paljon tehokkaampi olisi kone joka tekisi kaiken mahdollisimman hyödyllisen vaikka ilman yhtään nautintoa!"

      Mistä tuo "kone" tietäisi mikä on sille hyödyllistä?

    • evo pulassa

      EI silti selitä nautintoa.

      Toki nautintoa saa asioista joista on ns. hyötyöä, mutta ei se selitä miten ja minkä takia sellanen juttu on kehittynyt, tai että miksi ihminen ylipäätään HALUAA nautintoa. Ihminenhän on evoluution perusteella vain kone.

      • asianharrastaja

        Eihän eläin ole kone:

        "Ihminenhän on evoluution perusteella vain kone."

        Koska nautinnon tunne ohjaa eloonjäämisen kannalta hyödyllisiin valintoihin, evoluutio vahvistaa ja monipuolistaa sen kokemusta. Siis paremmin nautintoa kokevat yksilöt siirtävät perimäänsä eteenpäin keskimäärin paremmin kuin muut.

        Ihan niinkuin sukupuolisella lisääntymisellä lisääntyvät vain ne, jolla on halu ja kyky niin lisääntyä.


    • "Ja muutenkin aika kaukaa haettua, eka ihminen kokeili seksiä eikä sillon saanut siitä yhtään mielihyvää, miksi kukaan olisi tehnyt sitä uudestaan??"

      Hassu kreationismiin pohjautuva käsitys, että eka ihminen ei olisi nauttinut seksistä, kun eläimet, joista kehityimme olivat nauttineet siitä jo satoja miljoonia vuosia.

      • etkö ymmäörrä?

        Vaihada tilalle eka eläin, ei silti selitä seksiä ja siitä saatavaa nautintoa, kun kerran aikaisemmat eliöt paneskelivat ihan ilman nautintoa. Sen kehittyminen on evolutiivisesti mahdottonat.


      • mdma
        etkö ymmäörrä? kirjoitti:

        Vaihada tilalle eka eläin, ei silti selitä seksiä ja siitä saatavaa nautintoa, kun kerran aikaisemmat eliöt paneskelivat ihan ilman nautintoa. Sen kehittyminen on evolutiivisesti mahdottonat.

        "kun kerran aikaisemmat eliöt paneskelivat ihan ilman nautintoa."

        Mistä tiedät?

        "Sen kehittyminen on evolutiivisesti mahdottonat."

        Mikä siitä tekee mahdotonta?


      • etkö ymmäörrä? kirjoitti:

        Vaihada tilalle eka eläin, ei silti selitä seksiä ja siitä saatavaa nautintoa, kun kerran aikaisemmat eliöt paneskelivat ihan ilman nautintoa. Sen kehittyminen on evolutiivisesti mahdottonat.

        Se "eka eläin" ei ehkä lisääntynyt suvullisesti...


    • ihmeteltyä

      Mistä näitä kreationistien infantiileja aloituksia syntyy?

      • Veikkaan että lahkosaarnaajat kehittelevät juttujaan ja syöttävät niitä näille meidän kretuille. Nämä sitten innostuvat jäpittämään niitä täällä ilman alkeellisintakaan itsekritiikkiä ja tajuamatta kuinka saarnaajat vie heitä kuin litran mittaa.


    • "Vaihada tilalle eka eläin, ei silti selitä seksiä ja siitä saatavaa nautintoa, kun kerran aikaisemmat eliöt paneskelivat ihan ilman nautintoa. Sen kehittyminen on evolutiivisesti mahdottonat."

      Ei ole. Se riittää, että tuosta käyttäytymismallista on hyötyä jälkeläisten määrässä. Bakteerit, jotka vaihtavat geenejään, eivät koe nautintoa, mutta ne tekevät niin, koska sellaiset bakteerit, jotka eivät niin ole kyenneet tekemään, ovat karsiutuneet pois, koska nämä geenejä vaihtamaan kykenevät ovat ne syrjäyttäneet paremman sopeutumisen ansiosta.

      Nautinto on ylimääräinen bonus, joka on kehittynyt eläimille innoitukseksi suorittaa tuota geenien vaihtoa mahdollisimman paljon ja näin ne, jotka eivät ole nauttineet suorituksesta ovat hävinneet.

    • ltte piru

      Vastaan möttöskän klaanin puolesta ennen kuin he ehtivät: mistä muka tiedät etteivät bakteerit koe nautintoa? (Voin vielä lisätä: häh häh hää, taas on evo pulassa!)

      Möttöskän klaani miettiköön sitten itse mikseivät bakteerit koe nautintoa. Me realistit tiedämme sen kyllä.

      • LaD

        Möttöskäklaanin aivopierut vain pahenevat päivä päivältä.


      • 15

        "Vastaan möttöskän klaanin puolesta ennen kuin he ehtivät: mistä muka tiedät etteivät bakteerit koe nautintoa?"

        Jatketaan pohdintaa hieman pidemmälle.
        Kun kaivat sormella korvaa, niin kummassa kaivaminen tuntuu mukavammalta; sormessa vai korvassa?


    • 32

      Lisää vaikeita kysymyksiä Möttösiinille uusia ketjuja varten:

      Kun aurinko paistaa, niin muodostuu varjo. Miksi varjo seuraa minua, kun siirryn toiseen paikkaan?
      Kun tulee pilvistä, niin minne varjo menee?

      Miksi siilillä on piikit? Miksi linnuilla on höyhenet? Miksi oravilla on pehmoinen turkki?

      Miksi muurahaiset rakentavat muurahaiskekoa? Tuleeko se joskus valmiiksi?

      Jos juot vettä lammesta, niin miksi sieltä näkyy peilikuva?

      Miksi lumpeet kelluvat? Miten päivänkorento pysyy pinnalla eikä uppoa?

      Miksi kalat asuvat vedessä? Miksi kuu ja tähdet ovat taivalla?

      Voivatko lapset purjehtia unilaivalla?

      • Vielä: minne käy tuulen ilmassa tie?


    • Epätietoinen?

      Miten ihmeessä tällä palstalla voi erottaa tyhmät provot ja kreationistien ihan tosissaan kirjoittamia tyhmiä avauksia?

      • ltte piru

        Minusta näyttää siltä että SamiA on palstan ainoa vähänkään tosissaan oleva kreationisti. Kaikki muut ovat pelkkiä v-ttuilijoita.


    • Salainen_Agentti

      "evoluution kannalta paljon tehokkaampi olisi kone joka tekisi kaiken mahdollisimman hyödyllisen vaikka ilman yhtään nautintoa!"

      Juu.

      Sääli vaan että evoluutio ei ota kantaa hyötyyn taikka nautintoon, Se kun on edelleen vain sukupolvien myötä tapahtuvia muutoksia eliöiden muodostaman populaation geenivarastossa.

      Tosin eihän tuollaista yksinkertaista faktaa kykene kaltaisesi kretardi tajuamaan vaikka se hakattaisiin paksuun kalloosi alumiinisen pesäpallomailan kera. Te olette yksinkertaisesti niin tyhmiä, että hämmästyttää miten te kretardit ymmärrätte edes hengittää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe