Pampalo aloittaa kaivosvesien juoksutuksen ensi syksynä. Muuta vaihtoehtoa ei ole kuin kaivoksen sulkeminen. Pampalosta kullankaivuu tulee heti lopettaa.
Pampalon jätevedet Koitereeseen. Pampalo suljettava
32
662
Vastaukset
- vedet puhdistettava
Pampalo saastuttaa Koitereen.
Puhadasta jätevettä ei ole olemassakaan - Hoskonen hei
joko telekkä on Pampalon suolla selällään ketarat pystyssä?
Tukohan tehtyä ISO TÖPPÄYS sen Pampalon kaivoksen kanssa?
No - syksyllä on vaalit ja sitten voijjaan korjata mitä korjattavissa on. - Koitere saastuu
Nytte Pampalon suolle tutkimaan, mihin ojaan Pampalon pilssiveet pumpataan, pilssivesiojasta Pampalon ruoka ja juomavesi otettakoon.
Joko Koitereen muikuiss epämuodostumia?
Maistuuko Koitereen matikka, ahven ja hauki myrkyill. - olit helmi
OLIT Koitere helmi sä Karjalan maan...
- Kepulaisten virheet
jäivät Häkämiehelle käsiin. Talvivaara, Pampalo ja kaikki kaivokset ovat uhka terveydellemme.
Voitoista 98,5 % menee ulkomaille, 0,15 % jää maanomistajille Suomeen.
Siis 666 -kertaisesti hyödytetään ulkolaisia kaivosyhtiöitä ja niiden osakkeenomistajia. Pedon luku saa aivan uuden merkityksen joka on tosi peto! - suokeisari
Jaaha taas näitä tapa valittajia eivät ota asioista selvää ennen kuin valittavat
- onko vesiä tutkittu?
Joko Koitereen muikuiss epämuodostumia?
Maistuuko Koitereen matikka, ahven ja hauki myrkyill.
Hattujärveen jostain tulee sameaa vettä
Jäljet johtaa Pampaloon
Ajoissa tehtävä vesitutkimuksia
Hattujärvi - Harkkojärvi - Käenkoski - Tyrjänsaari- helmet tuhottu
Viime kesänä Koitereesta tuli jo useita kuhia, joiden silmän kohdalla on harmaa kananmunan kokoinen paise ja suolet ihan veriset. Loppui kalastus. Ahvenet maistuvat kissanku....e.
On ilmeistä että jotain myrkkyä on.
- martta0
Miten hel*vetissä joku voi olla nuinniin hölömö, pampalo on kaviaarin lisäks (ja tietenniin mfg:n) ainoa, mikä Ilomamassiin tuo elinvoimaa...
- Hoskvarna & Bi
kuin niinnin hel et vitissessä voipi jhi olla nuinnii vihmerä, pimpalo ja kutiääri olivat Koijjalla aikoinoaan jolloin kalloo nousi.
Kohta oinoot energiat suapi kelpulaisilta: ABC ja N. No Durashelliihin suapi hiromasuavaan siks ajaks kun ukot on häräkehtämässä hallituksien, valtuustojen ja täyspaskaistuntojen sunnalla. - Hoskonen ja Bau
Päätöksiä Pampalon sulkemiseksi odotetaan!
T: Koitajoen ja Koitereen kalastajat ja luonnosta nauttijat.
http://www.savonsanomat.fi/mielipide/artikkelit/talvivaaran-opetus/1197670#.T8Juvoje5O4.facebook - Lännestä terve!
Joko Ilomantsissa on sähköt, vai bensavehkeilläkö siellä suolla kaivetaan?
- Valvotaanko Pampaloa
http://www.hs.fi/kotimaa/Europarlamentaarikot vievät Talvivaaran ongelmat EU-komission tutkittavaksi/a1305560731658
Se kun ei kepulaiseen ympäristönsuojelukäsitykseen mahdu että kaikki mitä näemme silmillämme ei ole rahastusta varten.
keittääkö Kepun oma Paula-tyttö, kaivosteollisuuden huomattava osakas, kahvit valmiiksi tummapaahtoiseen Pampalosta liruneeseen veteen - siellä Koitereeen saaressa? - Kohta sitä saa
Paula -tytön vuosikertakahvia. Kepun kanssa siitä saa, kaksin verroin paskempaa.
- Tummaa paahtoa
ovat Pampalon alajuoksun hopeateet.
- Suuri hyöty
Jospa Pampalon ansiosta koitereen kuhat kuolevat.
- Suurin hyöty
Hoskonen vaihdetaan johdosta. Ja Kepu. Sana kiertämään ettei kukaan ääneistäisi.
Katsotaan sitten ilman kepulaisia kuinka meidän käy. Mutta se riski on nyt otettava ensimmäisen kerran sataan vuoteen.
- Hyvä idea
Lähdemme siitä että vanha kepu (Hoskonen) saa mennä.
Puolueesta riippumatta - uudet ihmiset valtuustoon. Siitä se lähtee. - myrkkyä kaloihin
Hattujärveen valuu Pampalon jätevesiä. Pampalon kullankaivuu lopetettava.
- Rahhoo ja tavarroo
Kohta siellä Ilomantsissa näyttää kuin ryssän porstuassa.
- Kuolemankauppiaat
Koitajoki on menetetty!
Keskusta ja dempaska.
http://www.youtube.com/watch?v=URzTW2iNcWM - Keppua pepusta
Kaivoksen Pampaloon puuhanneet päätäjät vastaavat myöhemmin tillukoinneistaan.
http://www.iltalehti.fi/mokkiextra/2012063015785750_mo.shtml - Valtuustoon
luonnollisia ihmisiä. Ei juridisten henkilöiden - Vapon ja kaivannaisyhtiöiden - lobbareita, Ei Euroopan pankkien tukijoiden (Urpilaisen puolue) ehdokkaita.
- Katoppa kohta tämä
Ohjelma on tulossa Areenaan. Osa ohjelmista, kuten suorat lähetykset julkaistaan lähetyksen päättymisen jälkeen viiveellä, joka yleensä on noin ohjelman keston verran.
MOT Jakso 22/39
Hullut päivät kaivoksilla.Suomi on kattanut valmiin pöydän kymmenille ulkomaisille kaivosyrityksille. Menevätkö malmirikkaudet liian halvalla? Toimittaja Minna Knus-Galán.
SarjaMOT »
Dokumentit ja fakta›Fakta,
Ajankohtaisohjelmat,
Yhteiskunta
Kesto: 28 min
Katsottu: 0 kertaa
Esitetty: Ma 27.8.2012 klo 20.00 Yle TV1
Katseltavissa vain Suomessa
Poistuu 26.9.2012
Elävä arkisto: Outokummun kuparikaivoksessa »
Elävä arkisto: Paakkilan asbestikylä »
Elävä arkisto: Etsi sinäkin malmia »
Luonnonvaroja hankkimassa » - vittuuntunut
on se tämä internetin suomi-24 keskustelu täynnä viisaita päättäjiä,ja maailmanparantajia,eduskunnassahan teidän tulis olla laittamassa asiat ojennukseen,ja loppus kuhilta veren paskominen ku seinään ja maailma pelastuis ja energiakriisi tulis ratkaistuks ja nälänhätä loppus laakista.miten ihmeessä työ ette oo siellä pistämässä toppia maailman epäkohdille ku nuin viisaita tunnutte olevan ? :) pitää muuten perkele olla jollahi joutilasta aikaa tiällä kiukutella ku pahaset paskapennut,ja pelekästään siks,ku jotkut tekee elämässään muutaki ku kaivelee omia ruumiinaukkojaan,ja tirtettää ku jotkut saa ehki työpaikan,oli työntekijä sit paikallinen tahi muualta,nii hyödyllisempää tekemistä se siellä on töissä olla ja elättää ittensä,ja perheensä,ku tiällä lätkyttää paskaa jostahi saatanan röppö ojasta,tahi viljellä hevonvitunpuheita suurinpiirtein maailmanlopusta.sormi pois perseestä ja työkkäriin mars!kaikki perkeleen valittajat!
- Pampalo piu
Tänään HS:
Talvivaaran kaivos vaaditaann suljettavaksi!
Milloinkas tämä Kepun ja Demarien hanke täällä Ilomantsissa?
No, Hoskonen ja Demarit varmaan vastaavat.
Kaikesta. - Pekka valvoo vettä
Pekka, kuinka likaista Pampalon vesio on?
Pampalon jätevesistä otettava Pampalon työläisten ja Ilomantsin valtuuston ruoka ja kahvivedet.
Tätä tarkoittaa vastuu. - erkki kolilta
Pampalon vesi käy muiden pintavesien tavoin mainiosti käyttövedeksi mikrobiologisen puhdistamisen jälkeen.
- Kolibakteeri
Vuosituhansiin ei Pampalon vesiä ole tarvinnut puhdistella. Eikun lippo lähteeseen ja nautiskelemaan.
Nyt yhden Kepun ja Demun sukupolven aikana kaikki on pilalla.
- joku
hattuvaarasta vesistöjen lähellä olevat tonttien hinnat tippuu
- john rambovaara
ei oo mittään syytä miksi tippuis?...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482493
- 1801718
- 921588
- 691543
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6945- 80938
- 68871
- 60840
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes186823- 61808