elikkäs olisin hankkimassa jonkinlaista kevaria ja tarttisin vähä tietävimmiltä neuvoa :D oon kattellu tota cagiva mitoa, mutta sen hinta kuitenkin hirvittää..
mitä pyöriä suosittelisitte ? kriteerein olis hieno ulkonäkö tietty, mielellään punanen tai valkonen väri jajaja et olis kyykkymallia. nii ja hintakaa ei sais olla hirveesti yli 2000€
kevaria tytölle ?
7
193
Vastaukset
- tietäjä92
Tuohon hintaan paras vaihtoehto on Honda CBR. Varma ja ajoltaankin hyvin mukava. Mitot ovat tosiaan kalliita, ovathan ne italialaisia, ja ominaisuuksiltaan sporttisia. CBR ei ehkä silmää miellytä yhtä lailla, mutta tuohon hintaan tosiaan paras vaihtoehto. Punaisiakin on.
- etipä sieltä
ei kyllä saa mitään uutta tolla hinnalla. menepä kuule nettimotoon ja kato näitä pyöriä käytettynä: cagiva mito, yamaha yzf-r125, honda cbr, aprilia rs. Jos et niistä löydä ni kerro.
- =D
Joo elikkä itekkin oon katellu tota yamaha yfz-r 125:a eli onko kenelläkään kokemuksia että onko hintaansa nähden hyvä, kestävä, tehokas jne.
- tietäjä92
=D kirjoitti:
Joo elikkä itekkin oon katellu tota yamaha yfz-r 125:a eli onko kenelläkään kokemuksia että onko hintaansa nähden hyvä, kestävä, tehokas jne.
Ajoin pyöräkortin ko. laitteella. Voimaa on siinä missä muissakin nelitahtikevareissa (10-11 kW?), eli riittävästi joskaan ei tuhlattavaksi asti. Uskomusteni mukaan kestäväkin on, siinä tuskin suurta eroa CBR:ään on. Ajoasento on tietysti aluksi tottumista vaativan kyykky, mutta kaikkeen tottuu. Käypä koeajamassa joku Ytsäri, niin tiedät paremmin, millainen se ajoltaan on.
- =D
tietäjä92 kirjoitti:
Ajoin pyöräkortin ko. laitteella. Voimaa on siinä missä muissakin nelitahtikevareissa (10-11 kW?), eli riittävästi joskaan ei tuhlattavaksi asti. Uskomusteni mukaan kestäväkin on, siinä tuskin suurta eroa CBR:ään on. Ajoasento on tietysti aluksi tottumista vaativan kyykky, mutta kaikkeen tottuu. Käypä koeajamassa joku Ytsäri, niin tiedät paremmin, millainen se ajoltaan on.
Jep. Kävin tossa suostuttelemassa kaverin lainaamaan sitä yzfää ja helevetti että tuntu ensimmäiset minuutit oudolta ajaa siinä. Kyllä muuten aika nopeasti tottu ja ainakin omasta mielestä toi yamaha tuntu ihan perus tehoselta kevarilta.
- ANNAAPP
Ite ostin miton viime vuonna. Ajettu 16 000km, mäntä vaihdettu ja hintaa vain 2200€. Kyllä hyvää saa halvalla. (Mito juhlamalli)
- ostavaan :D
Mitoja saa nykyään halavalla eli tohon 2000 hintaan löytyy jopa loistokuntosia alle 20000 ajettuja yksilöitä. Tärkeintä on ostaessa syynätä pyörä niin tarkkaan läpi että mitään yllätyksiä ei löydy myöhemmin ja huoltohistoria olis hyvä tietää. miton koneeseen männänvaihtoväli on perus tt-pyörällä 10-15 tkm ja 15 kestää kyllä ihan hyvin jos on rauhallisesti ajettu. Pytty on pinnoitettu eli kestää pitkään ja jos ostat vaikka sen 20 tkm ajetun niin pyttyä et vaihtamaan joudu (kallis) 30 tkm kohdalla kannattaa vaihtaa koneen kunnnosta riippuen laakereita, stefoja ehkä kiertokangen yms. osat ei törkeesti maksa jos tilaa saksasta mut työt maksaa jos et ite osaa tehdä. Mito on oikein huollettuna luotettava pyörä ja senverran tehokas et ei kyllä huipuissa tuu ohi yksikään 125cc paitsi ehkä Aprilia RS. Mito ja RS on oikeestaan tosi samanlaisia tehoilta, huolloilta, luotettavuudelta ja ajo-ominaisuuksilta. Eroja ei paljon oo paitsi miton tiukempi ajoasento ja kalliit varaosat verrattuna apikkaan. Toisaalta mito on halpa laittaa täystehoiseksi.
Sitten vuosimalleissa on eroja. vuosituhannen vaihteessa tuli evo 2 mito jossa on eroja vanhoihin malleihin lähinnä koneen osalta. Tehoa vanhoissa 90-luvun 7-vaihteisissa mitoissa löytyy n. 35 hp ja uusissa n. 30 eli saman verran ku -98 jälkeen tehdyissä aprilioissa rotax 122 koneella. vanhat apriliat on myös tehokkaita, mallista riippuen 33-35 hp.
Nojoo tuli tota tekstiä mut juttu on siis se et ainakaan cebaria ei kannata ostaa. Se on oikeesti niin pieni että melkein itku pääsee ku semmosen näkee. Lisäks mito ja rs on kasattu niin eri luokan osista että honda ei pysy mitenkään perässä. Kuten ei myöskään ajo-ominaisuuksissa. halpa se on mutta ei säilytä arvoonsa kovin hyvin ja vaikee on myydä koska tarjontaa on paljon. Eli osta Mito tai RS :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee673056Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."231929Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2481464Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.851456Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2531145Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201044Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki231040En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711020- 97958
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin68944