vauva nyt reilu 5kk, kiinteitä syönyt 4kk lähtien. pulauttelee melkein heti ruuan jälkeen ja joskus myös vaikka ruokailusta oliskin jo pari tuntia. yöt on muuttunu tosi levottomiks ja oon miettiny et jos ruoka nousee makuultaan helpommin ylös nii voisko tää vaikuttaa väikuttaa noihin öihin? päivisin on muuten tosi pirtee ja ilonen ja syö tosi hyvin.
pulauttelu ja yöunet?
12
154
Vastaukset
- Nanki
vatsa voi olla sekasin ku ei ole tottunut, käy hakemassa cuplatonta apteekista ja anna ennen ruokailua pari tippaa...
- huoh..
ei cuplatooni auta jos on maha sekasi.. cuplatoooni auttaa pieruihin eli se hajottaa pierut elimistöön.. meillä neidillä se cuplatooni auttaa ainaski siihe että pierut tulee paremmin..
Siis ulos pyrkii kiinteä ruoka vai maito ??
- ap
molemmat..
- lejbow
Onko tuota ollut vasta kun olet aloittanut kiinteät? Tai jonkin tietyn ruoka-aineen? Onko jokin erityinen syy, miksi alle 6kk ikäinen saa muutakin kuin maitoa...? Eli olisiko sinulla mahdollisuutta jättää kiinteät vielä pois ja antaa suoliston kypsyä?
- Onko..
vauvan sängynpäätyä nostettu auttamaan, ettei ruoka nousisi ylös niin helposti yön aikana? Sitä kannattaa ainakin kokeilla. Ja toki voi olla ihan muustakin syystä, että yöt on tuon ikäisellä levottomia.
- )))(((
Meillä on neiti ihan järkky pulauttelija, ollut alusta asti. Tyytyväinen tyttö, pulautukset ei vaivaa, ja kasvaa hyvin, joten ei olla oltu huolissaan itse, eikä neuvolassakaan ole terkkari mitään sanonut. Alkuun pulautteli myös unissaan, mut se on loppunut. Nyt ollaan jo kiinteillä, ikää kun on 7,5 kk, mutta pulauttelu jatkuu kyllä edelleen. Pulauttelee sekä kiinteiden jälkeen että imetyksen jälkeen. Tai pullon. Ihan miten vaan. Meillä auttaa kun yrittää pitää neidin selinmakuulla syömisen jälkeen. Pystyssä tai vatsallaan pulauttelee eniten. No, nyt se on kyllä aika mahdotonta jo, kyn hän yrittä kontata ja kääntyy ihan koko ajan mahalleen... Ja meilläkin pulautellaan vielä parikin tuntia syömisen jälkeen, mut pahinta se on ekan tunnin aikana.
Meillä alkoi yöt olemaan levottomampia 4-5 kk iässä, mut se johtuu kyllä ihan muusta kuin mahavaivoista tai pulauttelusta. Vieläkin on levotonta, heräillään välillä viisikin kertaa tunnissa, ja sit nukutaan "pidempi" pätkä, eli max 2 tuntia kerrallaan. Ekat kuukaudet nukuttiin aina 3-4 tuntia, sit syötiin ja sit taas nukuttiin. No, kai tää tästä rauhoittuu.. Mä luulen että levottomuus johtuu liikkumaan opettelusta ym. uusista asioista. Voisko teilläkin tossa yölevottomuudessa olla kyse jostain muusta kuin pulauttelusta? Vai pulautteleeko siis yöllä ja herää siihen?- )))(((
...ja meillä kiinteät aloitettiin 5 kk iässä pikkumaisteluilla. 6 kk iässä sit "reilummin". Täysimetyksellä oli siihen asti, satunnaisia pullotteluja (kerran viikossa tai harvemminkin) lukuunottamatta.
- ap
tarkemmin ku mietin niin kyl ne varmasti ne yölevottomuudet johtuu siitä ku on oppinu liikkumaan. hyh,tuntuupa tyhmältä ku ajattelin ensin tota pulauttelua. :D meilki ihan sama et jos selältään pysyis nii ei tulis ruoka ylös ja just pysty ja mahalteen tulee eniten. ja just saattaa tulla kahenki tunnin jälkee syömisestä.
- naksuliininen
Syöttäkää lapsillenne maissinaksuja, saostavat mahan sisällön ja vähentävät pulauttelua! Niillähän voi saostaa esim. keittoakin. Toimi meillä.
- naksut höttöä
No en kyllä lähtisi tuon takia vauvalle syöttämään moista hiilarihöttöä...
- kokeile näitä
Saa siis korvikett? Kokeilepa pienentää korvikeannoksia... ja pidä vauva pystyasennossa riittävän pitkään syönnin jälkeen (jos ei itse vielä istu). Ja tosiaan sängynpäätyä ylös reilusti, 30 astetta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637