Elarit tarkoittaa, että??

äitijokaeikestäisiä

Saatko elareita, mitä se mielestäsi tarkoittaa tai mitä se maksajan mielestä tarkoittaa (jos ei ole kela maksajana)? Lapsen isä kun luulee, että se kattaa aivan kaiken lapselle tarvittavan, että annan hänelle mukaan AIVAN kaiken, myös vaatteiden lisäksi, mitä hänelle tarvitsee (esimerkiksi rasvaa, ei ole mitää ihottumaa tai allergiaa, joskus vähän kuivana iho, tosin vain talvella ja harvoin tarvitsee sitäkään).

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+15

      Etä vastaa välttämättömistä elinkustannuksista kotonaan (ruoka, hygienia), äkillisistä lääke/lääkäri kuluista, harraste- ja virkistystoiminnasta luonaan.

      Elarit taas kattavat hänen osuutensa kaikesta mitä lapsi sinun luonasi tarvitsee. Niillä rajoituksilla ettei hänen tule maksaa asioita jotka hänen mielestään tarpeettomia (kalliit harrastukset/vakuutukset).

      Lapsella tulee olla etälle mennessään riittävä vaatetus.

      Kaikki muu on teidän kahden välistä. Eli annatko pyörää mukaan tai luistimia. Pakkaatko rasvat yms. Mikään pakko ei ole mutta kannattaa varmaan kuitenkin jossain joustaa.

    • fmdasodifkfllsaals

      Elatus kattaa lapselle ruoan, vaatteet, hygienian, asumisesta oman osuutensa, harrasteet, lääkärikulut.

      Kyllä etän kuuluu ostaa omaan kotiinsa jotain tarvikkeita ja leluja yms. jotta lapsi voi siellä käydä ja viihtyy.
      Etän kuuluu huolehtia lapsen tarpeista tapaamisajan eli tarjota tälle ruokaa, peseytymiset, oma sänky ja soppi missä leikkiä leluilla.

      Meillä etän luona on lapsille jotain vaatetta ostettuna, lapset pieniä ja vahinkoja syntyy. Myös rasvat on siellä yms.
      Mukaan laitan vain tarvittavia ulkovaatteita ja jos lapsella on lääkitystä niin lääkettä.
      Tarjosin etälle lapsien vaatteita hänen luonaan käytettäviksi, mutta tämä palautti vaatteet joten oletan ettei hän tarvitse niitä.
      Mutta laittaisin vaatetta tarvittavan määrän mukaan jos etä ei ostaisi luokseen mitään. Rasvat oletan samaan kategoriaan kuin hammasharjan ja tahnan eli hän hommaa, merkin olen kertonut.

    • The other part

      Varmaan jokainen äiti ja isä haluaa, että lapsella on hyvä olla. Aika usein vain toinen vanhemmista tätä asiaa ajattelee. Katkeruus tulee päälimmäiseksi ja unohtaa sen todellisen kohteen :(
      Meillä minä hoidan lasten jutut mukaan etälle, etä ei kauheasti keskity koko juttuun. Hänen äitinsä hoitaa ne asiat, mikä tuntuu aika ikävältä. Sen vuoksi, että lapset saavat mallin myös toiselta vanhemmalta. Miten lapsi voi tajuta mikä on oikein, mikä väärin? Väärin ja väärin, mutta ymmärtänette varmaan pointin - vastuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1385
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe