Ihmisten itsekkyyden takia moni jää

yksin...

Harva enää oikeasti edes haluaa parisuhdetta, ainakin jos omaa itsenäisen luonteen. Aika menee halposti työn, harrastusten, kotiaskareiden ym. parissa.
Mitä sitä turhaan kumppania etsimään?
Nykyajan trendi on itsekkyys. Mitä sitä toiselta ihmeitä odottamaan, kun ihmeitä
ei kuitenkaan tapahdu? Turha haaskata elämää siihen, että murehtii
siitä, onko joku vai ei? Kun on syntynyt itsenäiseksi, ei yksinolokaan ole niin paha
juttu. Nuorempana olin vielä optimistisempi, mutta nykyään en tunnu mahtuvan mihinkään kategoriaan. Monilla ihmisillä on sitä päitsi ongelmia joko itsensä tai elämänsä tai molempien kanssa. Väkisin etsimällä ei ainakaan löydä ketään.

3

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Any...

      comments?

    • stillone

      Yksinäisenä auttaa, tai auttoi silti paljon monia muita... ainakin yritti. Siihempä se oma aika onkin kulunut. Ja viimein kun alkaisi itsestäkin välittämään, ei varmasti enää saa ketään vierelleen. Ehkä elämäntehtävä on ollutkin vain lingota muita mukavaan ja menestykselliseen elämään... tervetuloa vain jos tuntuu ettei jaksa, ehkä minussa vielä vähän puhtia piisaa.

    • 324324324322

      En nyt näkisi tuollaisen "itsekkyyden" olevan suurin syy sille että monet jäävät yksinäiseksi.

      Suurempi ongelma on siinä että ihmiset ovat ns. menestyksen perään. Tämä tarkoittaa sitä että jos et pärjää eri asioissa samalla tavalla kuin muut niin jäät sitä todennäköisemmin yksin ja itseksesi.

      Kukaan ei halua olla kanssasi koska ajattelee ettei sinusta voi ns. hyötyä mitenkään. Lopulta ihmiset ajattelevat itsekin niin ettei heidän kannata edes yrittää koska he ovat "huonompia ihmisiä".

      Toisaalta monien yksinäisten ongelma on myös siinä etteivät he tosissaan yritä tutustua muihin ihmisin ja ovat joko erittäin nirsoja tai vaihtoehtoisesti joko ei rohkeus yms. jutut riitä tai ei ole todellista haluakaan tutustua muihin eli ottaa riskiä ja tehdä vaivannäköä tutustumisen eteen.

      Yksi ongelma on myös siinä että ihmiset ovat yleisesti ottaen todella negatiivisia ja ns. vahingoniloisia. Tämä näkyykin siinä ettei todellista halukkuutta "positiiviseen ajatteluun" ja yhteisprojektien luomiseen löydy vaan on halu vain laittaa kaikin tavoin kapuloita rattaisiin etteivät ideat millään toteutuisi.

      Useimmille kumppanikin on vain "oman egon jatke" ja tämän takia ei millään voida hyväksyä ns. "alempi arvoista" kumppania (siis muiden ihmisten silmissä).


      Jarkko Martikainen hyvin tiivistää tuon "alemman tason ihmisen" syndrooman laulussaan

      http://www.youtube.com/watch?v=DHETXPUGaNc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5283
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4271
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4251
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3660
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3475
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      2810
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2576
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe