Voiko perinnönjakoa suorittaa jos vainajan ainoa omaisuus oli maatila?
Perinnönjako ja kiinteä omaisuus
7
303
Vastaukset
- f23r235223
Jos sulla on firma, niin sen velat ja muut katsotaan ensin.
tämä miinustaa sitten sitä oikeutta saada perintöjä, varsinkin jos olet naimisissa..
Sitten katsotaan oikeudelliset perinnönjaot mitä on, eli.. ensin menee tasapuolisesti lapsille, jos ei ole testamenttia tehty, monesti tahallaan tehty näin että testamenttiakaan ei tehdä, jotta oikeus jakaa tasapuolisesti määrät rahaa kaikille. - puoletmeneepois
Jos on vaimo niin normaalisti puolittuu se normaali mitä saisit, kun sen vaimon perhe maksaa sinulle myös.... eli silloin lailliset perilliset joilla on vaimo, saavat vain puolet siitä mitä poikamies saa..
- 12
"Jos on vaimo niin normaalisti puolittuu se normaali mitä saisit, kun sen vaimon perhe maksaa sinulle myös.... eli silloin lailliset perilliset joilla on vaimo, saavat vain puolet siitä mitä poikamies saa.."
Mitä ihmettä tuo mahtaa tarkoittaakaa? Sekavampaa sekoilua harvoin näkee.
- Mukana ollut
Aivan normaalisti. Joku osakas voi, mikäli muut sallivat, niin lunastaa muiden osuuden ja maksaa muille rahana.
- Kepuloinen perii
Voi vide mitä kysymyksiä. Ei tietenkään voi, jos vain pelkkä maatila ja useampi jakaja, niin sitten tuo tila joudutaan luovuttamaan kokonaisena paikalliselle keskustapuolueen osastolle. Näin turvataan maaseudun tulevaisuus.
- 28
""Voiko perinnönjakoa suorittaa jos vainajan ainoa omaisuus oli maatila?""
Voi siitä lohkoa pellot ja metsät jne.
Tai sitten se vaan pitää muuttaa rahaksi ja jakaa.
Joku voi tietysti ostaa kuolinpesältä osuuksia pesän ulkopuolisilla rahoilla. - 19
Sait vallankin aamuyöllä aika sekalaisia, osin oikeitakin vastauksia, mutta eipä antamillasi olemattomilla tiedoilla pysty kovin järkeviä kertomaankaan.
Oleellisia tietoja olisivat mm., että jäikö avioleski ja lesken varallisuus puolisoonsa verrattuna, onko avioehtoa, testamenttia ja sisaruksia perillisinä. Lisäksi, että onko maatila tuotantokäytössä elinkeinona ja onko perillisissä joku, joka pääelinkeinonaan alkaisi viljellä tilaa, jolloin perinnönjako menisi poikkeavasti pk 25 luvun mukaisesti..
Kyllähän jako voidaan tehdä murto-osiin, mutta avioleskelle jää lain mukainen elinikäinen hallintaoikeus puolisoiden yhteiseen kotiin ja koti-irtaimistoon. Tämähän ei jumita pihapiirin lisäksi olevien maiden jakoa ja lohkomista..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648