Hei,
minulla leikattiin muutamia viikkoja sitten välilevytyrä presakraalivälistä. Leikkaukseen päädyttiin koska tyrä oli varsin kookas sekä painoi hermoja. Myös vasempaan jalkaan säteilevä kipu oli valtava. Lisäksi jalka oli osin tunnoton pohkeesta ja reiden takaosasta. Jalalla ei voinut astua koska se saattoi pettää alta. Kolme viikkoa yritettiin konservatiivisella hoidolla jottei olisi tarvinut leikata. Tilanne paheni kuitenkin koko ajan ja pari päivää ennen leikkausta nilkka turposi muodottomaksi ja jalan väri muuttui pohkeesta punertavan sinertäväksi.
Nyt leikkauksen jälkeen kipuja on edelleen enkä pysty/uskalla juurikaan astua jalalla. Liikkuessa pohje kramppaa ja muutenkin kipu puskee läpi vaikka lääkitys on kova. Pohkeen ja jalkaterän väritys on edelleen sinertävä ja iho "kuoriutuu / hilseilee " jalasta. Lisäksi jalkaterässä on outoja tuntemuksia. Puutumista, pistelyä ja jos jalalla osuu esim. pehmeän mattoon se tuntuu kivuliaalta. Tai sukan / kengän laitto jalkaan sattuu suhteettoman paljon. Kuljen kainalosauvojen kanssa. Selkäkipu minulla on ollut toissijainen suhteessa jalkakipuun. Leikkaushaavakipu on ollut siedettävään ja mielestäni vähäinen kipu suhteessa muuhun kipuun.
Nyt kysynkin onko muilla ollut vastaavia oireita ja miten pitkään ne ovat jatkuneet? Helpottaako nämä kivut ja muut oireet vai onkohan tässä kyse oireyhtymästä CRPS II
Miten teillä muilla on diagnosoitu tai hoidettu näitä oireita?
Tuntuu että onko fysioterapiasta mitään hyötyä tässä tilanteessa.
Onko mahdollista että tämä neuropaattinen kipu johtaa lopulta työkyvyttömyyteen.
välilevytyräleikkaus ja hermokipu
5
516
Vastaukset
- viisas
Nilkan turpoaminen ja värin vaihtuminen ei johdu välilevytyrästä eikä sen leikkaamisesta. Mene lääkäriin.
- LL
samaa mieltä viisaan kanssa .
veritulppa?- ?
Olisiko kyseessä CRPS2. Oireet leikkauksen jälkeen vaikuttavat siihen suuntaan
? kirjoitti:
Olisiko kyseessä CRPS2. Oireet leikkauksen jälkeen vaikuttavat siihen suuntaan
Vieläkö odotat vastausta , onko crps2 ?
Ei kannata enää ootella jos vaivasi ei ole loppuneet.
Sitä parempi mitä ennemmin oikee diaknoosi.
Minun käteni pelastui kun ei mennyt liian kauan
kuntoutuksen aloittamiseen.
Käden sormet oli jo koppuralla ja puristus pois.
Vastaa miten menee.
Nimim. pärjäilen paremmin.- kuolleet ei puhu
narisija kirjoitti:
Vieläkö odotat vastausta , onko crps2 ?
Ei kannata enää ootella jos vaivasi ei ole loppuneet.
Sitä parempi mitä ennemmin oikee diaknoosi.
Minun käteni pelastui kun ei mennyt liian kauan
kuntoutuksen aloittamiseen.
Käden sormet oli jo koppuralla ja puristus pois.
Vastaa miten menee.
Nimim. pärjäilen paremmin.Mahtaako olla elossakaan enää jos ei mennyt lääkäriin :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658