Mie osaisin kuluttaa paljon taitavammin 20 miljardia Nokialta. Ehtotan, että
Hakkaraisesta tehtään uusi Nokian johtaja. Eihän Nokialla taida enää olla
kuin 12 miljardia.
Elop on huijari
7
84
Vastaukset
- Pirre*
No nyt saisi halavalla Nokian osakkeita..
Luulen että jonkin ajan päästä niitä saa vielä paljon halvemmalla. Jos siis enää niitä haluaa...
20 vuotta sitten oli arvottomilla osakkeilla kuulemma jotain arvoa vielä kun ne kelpas sentään Tapetiksi. Tosin eipä oo nähnyt kertaakaan moista huoneen seinää, vaikka jotkut vanhat osakekirjat aika hienoja onkin kieltämättä.
Jos asuntoa ei lasketa niin ainoat osakkeet ollut HPY:n eli nykyisen Elisan, ja alkoi ottaa pattiin kun melkeen joka päivä piti tsiikaa onks arvot noussut tai laskenut.
Aattelin että stressihän näistä vielä tulee vaan ja panin myyntiin mokomat :)Osakekauppa on turtahermoisten hommaa, ei ainakaan miun hermo kestäisi jos sijoitetusta pääomasta alkaisi huveta esim. 50 prossaa... tietysti riippuisi myös sijoitetun pääoman suuruudesta...5 euron riskin voisin ottaa :)
- Nythän Nokialla
Pirrejuupas kirjoitti:
Osakekauppa on turtahermoisten hommaa, ei ainakaan miun hermo kestäisi jos sijoitetusta pääomasta alkaisi huveta esim. 50 prossaa... tietysti riippuisi myös sijoitetun pääoman suuruudesta...5 euron riskin voisin ottaa :)
tekee voittoa joka päivä, no ei ny aivan joka päivä kuten lauantaina ja sunnuntaina.
Myy aamulla ja ostaa illalla sen verran kun myi aamulla. Näin sitä saa voittoa ja leivänpäälle muutakin kun ylähuulen. ;)
Tiedä sitten mikä tilanne tänään, mutta niinä hulluina kasinopeli-vuosina moni teki
oikein pankkilainaa helpon rikastumisen toivossa ?
No kaikki pelit joissa raha liikkuu voi kai muodostua myös suoranaiseksi uhkapeli riippuvuudeksi, vaikka ei kyllä ymmärrys ihan riitä kuinka voi joutua koukkuun hedelmä ja muihin peliautomaatteihin, kun niissä häviää satavarmasti pitkässä juoksussa ?- L - L
Lainarahalla pelaaminen.
Ikävin tietämäni tapaus on puolituttavani pörssipeli.
Ystäviensä kannustamana kaveri otti lainaa 600000mk osakesijoituksia varten.
Tavatessani hepun oli pääomasta kadonnut 200000mk.
Vuoden kuluttua osakkeiden arvo oli tuo 200000mk.
Yhden hengen yrittäjän mersu ja asunto menivät myyntiin ja vaimo lähti.
Lisäksi tuli paikkakunnan vaihto.
Harmittaa mukavan hepun puolesta.
Itse sain aikanaan kynsilleni SKOP:n osakeila. Syynä ahneuteni.
2008 olimme kiertelemässä Kiinan sisämaata. Kehnojen nettiyhteyksien vuoksi jäi seuranta ja toimenpiteet tekemättä.
2009 myin voitolla olleen Intian pois.
Haudottuani rahoja aikani sijoitin ne kolmeen kotimaiseen, noin 1/3 pudonneisiin osakkeisiin. Ne pirut jatkoivat tippumista.
Viime kevät meni sekaisin terveydellisen häiriön vuoksi ja pientä takaiskua tuli.
2008:n alkutilanteeseen verrattuna olen laskennallisesti tappiolla niukasti 6-numeroisen summan verran mutta sehän realisoituu vasta myydessä.
Myönteistä on se ettei ole velkaa ja alhaiset kurssit vähentävät perintöveroa jos satun delaamaan ennen nousua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632132Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361278En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689