Hoskonen kuuluu Keskustapuolueen hajottajiin.

Politiikast kalossia

Tämä porukka hajotti Kekustapuolueen

Esko Aho
Matti Vanhanen
Paula Lehtomäki
Mari Kiviniemi
Anu vehviläinen
Hannu Hoskonen
Mauri Pekkarinen
Matti Väistö

8

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhoillisten puolue

      Tiensä päässä oleva puolue.
      Keskustalaiset itse sanovat, Hoskonen on yhteistyökyvytön puolueen sisällä. Ihmettelevät suuresti kuinka aiemmin oli päässyt kansanedustajaksi.
      Aivan hiljattain maakunnan Keskustalaisten kokouksessa Keskustan oma porukka oli kovasti kritisoinut Hoskosen yhteistyökykyä.
      Hoskonen hamuaa valtaa, muttei koskaan tahdo vastuuta kantaa.

    • ml213.

      En halua tehdä uutta aloitusta aiheesta, vaan tuon sen tässä, vaikkei asia liityy suoranaisesti aiheeseen.

      Olen pienen ikäni ihmetellyt jokaisen puoluejohtajien ajatuksen juoksua ja erikoisesti läpinäkyvyyttä/teatteria.

      Kun jokin puolue saa vaalitappion, niin ensimmäiseksi ja suurin huoli on ettei ollut tarpeeksi mielenohjausta/vaali työtä - äänestäjiä kohtaan. Vaalien jälkeen tämä alue tulee puolueen sisällä keskustelun aiheeksi eli miten muokata/ohjata ihmisten mieliä ja unohtaa oma osuutensa/olla sokea.

      Onko puoluejohtajille koskaan edes tullut mieleen, miten vaalitappion syy "voisi" olla se,- ettei tämä mielenohjaus ole purrut äänestäjiin voimakkaasta yrityksestä huolimatta eli äänestäjät ovat valveentuneimpia ja ajattelevat ja havainnoivat tehtyjä tekoja - omilla aivoillaan. Ovat itsenäistyneempiä kuin ennen.

      Jokainen terveesti ajatteleva ihminen ymmärtää, miten vaikuttavinta vaalityötä on tehdyt teot vuosien varrella,- olipa kyseessä yksityinen ehdokas tai koko puolue.

    • Voi v kun vapottaa

      Päin pimplaoa ovat hommat menneet Mantsissa.

      PS. Onko olemassa valeinsinööri AMK - tutkintoa?

    • Vaaran syrjältä

      Ai ai kun tämä tappelu tekee vanhan demarin sydämelle hyvää.

    • Nyt lopu Kepulaisuus

      "Hoskonen hamuaa valtaa, muttei koskaan tahdo vastuuta kantaa."

      Olipa osuvasti kirjoitettu!
      Kansan täytyy tietää mikä on totuus.

    • Ooonpahan vain

      Junttilalainen

    • Kansan pettäjät

      ml213 kirjoitti viisasta tekstiä!

      "Onko puoluejohtajille koskaan edes tullut mieleen, miten vaalitappion syy "voisi" olla se,- ettei tämä mielenohjaus ole purrut äänestäjiin voimakkaasta yrityksestä huolimatta eli äänestäjät ovat valveentuneimpia ja ajattelevat ja havainnoivat tehtyjä tekoja - omilla aivoillaan. Ovat itsenäistyneempiä kuin ennen.

      Jokainen terveesti ajatteleva ihminen ymmärtää, miten vaikuttavinta vaalityötä on tehdyt teot vuosien varrella,- olipa kyseessä yksityinen ehdokas tai koko puolue"

      Edellä kirjoitetun sanoma on saatettu rivien väliin. Tällaisen tekstin kirjoittaaminen vaatii asian ymmärrystä. Samoin rivien väliin saatetun tekstin ymmärtäminen lukijaltaan vaatii jotain muuta kuin sahajauhoa korvien välissä.

      Lyhykäisyydessään teksti tarkoittaa. Äänestäjillä on pitkä ja hyvä muisti, äänestäjät seuraavat ja jälkeenpäin muistavat millaisia päätöksiä päättäjät ovat olleet tekemässä. Mitä hyvää päätökset ovat minulle tullessaan tuoneet. Millä tavalla yksittäiset päättäjät ja puolue on valtaansa hyväksi käyttänyt.
      Kun minä tavallisena entisenä Keskustan äänestäjänä eri näkökulmista katson alla olevaa listaa, jokaisen poliitikon kohdalla näen vain miinusta. Jokainen on negatiivisesti ollut vaikuttamassa niitten ratkaisujen sisältöön joilla ohjataan jokapäiväistä elämän arkeani. Minun lailla ajattelevia on paljon. Keskustapuolue on rappiolle ajettu itsekkäiden, vallanhimoisten ja ahneitten päättäjien toimesta. Kuntavaaleissa Keskustalla on vain yksi suunta alaspäin.

      Esko Aho
      Matti Vanhanen
      Paula Lehtomäki
      Mari Kiviniemi
      Anu vehviläinen
      Hannu Hoskonen
      Mauri Pekkarinen
      Matti Väistö

    • Kepu lakkautettava

      Keskustapuolue tulisi lakkauttaa, änkyrät hajaantuisi muihin ryhmiin.
      Jokaiselle jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1566
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      92
      1485
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1041
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      199
      940
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      842
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      787
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      714
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      693
    Aihe