rauhoittava lääke rauhoittaa mahan?

Olen kärsinyt katarrityyppisistä vaivoista jo viikkotolkulla joihin varsinainen lääke ei ole paljoa auttanut. Rauhottavia lääkkeitä (hyvin mietoja) on kaapissa satunnaisesti käytettäväksi. Mutta kas kummaa, nehän tuntuvat auttavan vatsavaivoihin. Voisiko se todistaa että vaiva on sittenkin enemmän henkistä kuin elimellistä alkuperää? Onko kellään mitään hajua tälläseen?
57336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi olla psyykkistä, varsinkin jos jokin psyykkinen ongelma, kuten stressi on kestänyt jo kauan, eikä itse oikein edes tunnista sitä.

Itse käytän rauhoittavia jännitysvatsaani, kun mikään muu ei auta.

Äänestä

Kertokaa ihmeessä mikä se lääke on?? Alkaa rasittaa kun vatsa oireilee kaikkeen hiukankin jännitävämpään tai jos jokin asia stressaa.. eikä tarvitse olla iso asia. Tunnen kuinka vatsahermot reagoi... ja vaivaa kestää monta päivää/ viikkoa, vaikka stressi ohi tai sen aiheuttama ongelma voitettu.
Vatsa valittaa... murinaa ja kurinaa, ilmavaivaa, painontunnetta ylävatsalla... jne..
Ei jaksa ei!

Äänestä
  • No lääke on täs tapauksessa Xanor. Mut onhan niitä vastaavia tietysti vaikka kuinka paljon.

    Äänestä

  • tyky kirjoitti:

    No lääke on täs tapauksessa Xanor. Mut onhan niitä vastaavia tietysti vaikka kuinka paljon.

    Siis rauhoittavat ovat bentsoja. Eli esim. Alprox, Diapam jne.

    Äänestä

Kyllä ne rauhoittaa vatsaa, eräs tuttu käyttää jatkuvasti psyyken lääkkeitä ja ne auttavat hänen huonoa vatsaansakin.

Mutta on olemassa myös hyvä vatsaa rauhoittava ei psyykenlääke, nimeltään Librax./itse joudun käyttämään Libraxia päivittäin vaivaani) rauhoittaa vatsan toimintaa sekä ylä että alaosasta.
Mutta toimii tuommoset psyykenlääkkeetkin kyllä, pitää paikkansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä kysymys kirjoitti:

Olen kärsinyt katarrityyppisistä vaivoista jo viikkotolkulla joihin varsinainen lääke ei ole paljoa auttanut. Rauhottavia lääkkeitä (hyvin mietoja) on kaapissa satunnaisesti käytettäväksi. Mutta kas kummaa, nehän tuntuvat auttavan vatsavaivoihin. Voisiko se todistaa että vaiva on sittenkin enemmän henkistä kuin elimellistä alkuperää? Onko kellään mitään hajua tälläseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu