pari kysymystä

kyselijä...

Hei! Olisin kiinnostunut hankkimaan koira ja tässä onkin tullut otettua tietoa monista koirarodusta. Minua ja tytärtäni (16 vuotta) kiinnostaisi hankkia mopsi. Minulla ei aikaisemmin ole ollut koiraa eli minulla ei aikaisempaa kokemusta koirista ja niiden kouluttamisesta. Joten haluaisin kysyä paria asiaa henkilöiltä kenellä on mopsi tai tietävät muuten vaan vastauksen näihin kysymyksiin:
-Pärjääkö kyseinen koirarotu 6h yksin kotona arkisin?
- onko tämä rotu teidän mielestä vaikea kouluttaa?

Olisin myös kiitollinen,jos sinulla olisi meille muita koira rotuehdotuksia. Muita vaatimuksia ei ole koiran tulisi olla peini, helposti koulutettavissa ja turkin hoito suhteellisen helppo hoitoinen.

3

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      Ota pystykorva!

    • erittäin sairas rotu

      Oletko varautunut, mitä teet ja miten toimit jos mopsiltasi muljahtaa silmä lattialle ???

      • kikkelitonttu

        En ole. Tuota pitää pohtia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe