En jaksa käydä töissä. En jaksa teeskennellä iloista ja hyvinvoivaa ihmistä, kun todellisuus on toinen. Minulla on alkanut olemaan voimakkaita itsetuhoisia ajatuksia, ja niiden toteuttaminen on lähellä. Toisaalta minua pelottaa, miten itsetuhoisuuteni vaikuttaa perheeseeni (äitini, veljeni ja siskoni). En halua aiheuttaa heille surua. He eivät ymmärrä, miten vaikealta elämä minusta tuntuu. Vaikka en tee mitään, minua väsyttää. Olen jatkuvasti surullinen ja alakuloinen. Itken paljon, yleensä ennen nukkumaanmenoa. Vaikka haluaisin joitakin asioita, minulla ei ole rohkeutta tehdä mitään niiden eteen. Olen huolissani omasta jaksamisestani, terveydentilastani ja taloudellisesta hyvinvoinnistani. Tunnen oloni yksinäiseksi, mutta en muuta haluakaan kuin olla yksin. Olen suunnitellut ottavani yliannostuksen lääkkeitä. Haluan olla edes hetken jossain muualla kuin tässä maailmassa. Minun on vaikea puhua asioista avoimesti. Kaikki tunteeni eivät tule ilmi, kun unohdan aina jotain tärkeää. Itsetuhoiset teot (esim. viiltely), ovat minulle keino purkaa oloani. Vain siten saan kerrottua, miltä minusta TODELLA tuntuu. En haluaisi toimia niin ikävällä tavalla, mutta minulle se on ainoa vaihtoehto. Minulla on usein turvaton olo. Pelkään vieraita ihmisiä, koska en tiedä heidän aikeista. Jos joku rupeaa puhumaan minulle, vetäydyn kuoreeni ja ahdistun. Yritän olla ystävällinen, mutta se tuntuu vaikealta. Kun kävelen kotiin, ja ihmisiä kävelee ohitseni, en uskalla katsoa heihin päin. Joskus en edes huomaa, että vastaan kävelee joku tuttu. Ja sitten minusta tulee epäkohtelias, kun en tervehdi heitä. Joskus havahdun huomaamaan, että tuijotan tyhjyyteen. Silloin en ajattele mitään. Yleensä tällaiset hetket kestävät muutamasta sekunnista useampaan minuuttiin. Toisinaan olen kuin tyhjä kuori. Ei ole lainkaan tunteita eikä ajatuksia. Olen vain.
Olisiko aika mennä keskustelemaan lääkärin kanssa?
Masentaa
4
116
Vastaukset
- sfsd
Joo, jos on kerran itsetuhoisia ajatuksiakin. Ja kannattaa alkaa syömään Omega 3:sta ja D-vitamiinia joka päivä. On auttanut mulla masentuneeseen mieleen.
- lino
On ehdottomasti aika mennä lääkäriin ja nimenomaan kertoa miltä tuntuu ja että viiltelet jne.
Olet melko varmasti sairastunut masennukseen.Se on sairaus ja siihen pitää saada hoitoa´ että toipuminen voi alkaa.
Onhan omegat ja vitamiinit hyväksi yleisesti terveydelle mutta sairaudeksi ehtinyttä masennusta ne eivät poista eivätkä paranna.
MENE LÄÄKÄRIIN ! ! - ..maria..
Kiitos vastauksistanne. Olen varannut ajan lääkärille, joten asia sen osalta hoidossa.
- Mieli saa uutta
Selvä masennus ja sinulla on hirveän heikko itsetunto. Et ollenkaan halua kuolla. Haluat vain paeta pahaa oloasi. Hyvä että jaksat kirjoittaa noin selvästi asioistasi. Jata sitä edellenkin. Kirjoittele asioista joitka ovat ehkä saattaneet masentaa tai nakertaa itsetuntoasi. Kirjoita mysö sinulle hyvistä ja tärkeistä asioista ja haaveista elämässäsi.
Mene lääkäriin ja yritä saada terapiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv142276Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.451870- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948