Katselin netissä vanhoja kallionmaalauksia ja aloin pohtimaan ihmistä ja sisäistä luolamiestä joka meissä kaikissa asuu.
Luonnonsuojelijat yrittävät tukahduttaa meissä metsämiehissä vanhaa verenperimäämme joka ajaa meidät erälle. Se että metsästämme on ollut elinehto sille että ihminen on ylipäätään täällä pysynyt hengissä.
Seuraavankerran kun menet metsälle niin tarkkaileppa itseäsi ja käyttäytymistäsi saaliin nähdessäsi. Yritppä ajatella itsesi esiisäsi asemaan kun hiihtivät hirveä jousella ja keihäin varustettuna eikä karhunpesälle meneminekään pelottanut pelkällä keihäällä aseistautuen.
Metsästysvaisto on meillä sisäänrakennettu ominaisuus ja jos et usko niin katsoppa peilistä kulmahampaitasi ja kysy hiljaa itseltäsi onko ihminen oikeastaan kasvissyööjä vai sekäettä.
Astuvansalmen kalliomaalaukset
5
272
Vastaukset
- peto ulkoisestikin
Muuten hyvä, mutta pari asiavirhettä. Luonnonsuojelija ei ole sama asia, kuin metsästyksenvastustaja. Toiseksi, tällä logiikalla metsästäjät olisivat luonnontuhoajia.
Lisäksi karhunpesälle meneminen pelotti varmasti, oli sitten keihäs tai joku muu aseena. Tämän voi päätellä ihan siitä, että meidän pelkomme, joka siis oikein toimiessaan edistää hengissä selviytymistä, on peräisin näiltä "luolamiesajoilta". - Reenpiic
Miksi vastustat metsästystä ?
Miten luonnonsuojelijat eroavat metsästyksenvastustajista?
Moni ns. metsästyksensvastustaja mouhoaa kerrostalo kopissaan tekemättä mitään luonnon tai sen eläimien hyväksi. Aika harvoin esim näkee kaupunkilaisten asentelemassa linnuille pönttöjä metsiin. Itsekkin olen tälläviikolla rakentanut 3 telkänpönttöä 3 kottaraisenpönttöä ja kirjosiepolle 4 pönttöä.
Ruokin peuroja ja kauriita vaikka en niitä metsästäkkään sillä ne käyvät puutarhassani syömässä omenia ja viljaa talvisin. Minulla on myös teerien talviruokintapaikka.
Miksi minusta tuntuu että nämä metsästyksenvastustajat ovat vastustamassa aivan kuten punkkarit aikoinaan kritisoivat yhteiskuntaa vastaan. Ilman metsästäjiä lajeja voi luonnosta kadota sukupuuttoon lajien epätasapainosta johtuen kuten esim metsäpeura joka on joutumassa suden suuhun.
Paljon on metsistä aikoinaan kadonnut lajeja mutta nykyisin paras luonnonsuojelija on metsämies sillä kuten kaikki hyvin tietää ei metsien eläimillä vanhainkoteja tai sairaaloita ole.
Ainoa mitä metsästän on koiran avulla metsäkanalintuja kiintiön rajoissa.- peto ulkoisestikin
"Talking to me?"
En minä vastusta metsästystä, minä olen metsästäjä.
Luonnonsuojelu ei ole lähelläkään mikään synonyymi metsästyksen vastustamiselle. Ehkäpä sinun olisi hyvä ensin selvittää mitä se tarkoittaa:
"Luonnonsuojelu on toimintaa, jonka tavoitteena on eliölajien, luontotyyppien, luonnon monimuotoisuuden, luonnonkauneuden ja maisema-arvojen säilyttäminen. Suojelu voi kohdistua eliölajiin, elinympäristöön, luontotyyppiin, luonnonmuistomerkkiin, alueeseen tai koko maailman kattaviin järjestelmiin kuten meret, ilmakehä ja ilmasto."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnonsuojelu
Jos siis metsästys on tuon vastakohta, kuten ilmeisesti väität, niin vapaasti kääntäen tuo menee käänteisesti näin:
"Metsästys on toimintaa, jonka tavoitteena eliölajien, luontotyyppien, luonnon monimuotoisuuden, luonnonkauneuden, ja maisema-arvojen tuhoaminen. Tuhoaminen voi kohdistua eliölajiin, elinympäristöön, luontotyyppiin, luonnonmuistomerkkiin, alueeseen tai koko maailman kattaviin järjestelmiin kuten meret, ilmakehä, ilmasto."
Minä en ainakaan tunnista itsäni tuosta metsästyksen kuvauksesta. Jos sinä tunnistat, niin olet kyllä koko yhteiskuntamme vihollinen.
Niin ja lopeta hyvä mies ainakin se teerien ruokkiminen. Siitä ei ole kuin haittaa, pahimmillaan kanahaukat vain napsivat ne teeret.
"Osa metsästysseuroista ruokkii edelleen talvella teeriä, vaikka ruokinnan merkityksestä ei ole näyttöä."
(Jahtimailla, riistalinnut) - peto ulkoisestikin
Tuli vielä mieleen tämmöinen juttu:
"Ruokin peuroja ja kauriita vaikka en niitä metsästäkkään sillä ne käyvät puutarhassani syömässä omenia ja viljaa talvisin. Minulla on myös teerien talviruokintapaikka."
"Paljon on metsistä aikoinaan kadonnut lajeja mutta nykyisin paras luonnonsuojelija on metsämies sillä kuten kaikki hyvin tietää ei metsien eläimillä vanhainkoteja tai sairaaloita ole."
Ei ole sairaaloita tai vanhainkoteja, mutta pidät eläimille jotain seisovaa pöytää? Ravintoloita kuitenkin siis on?
Toisaalta ollaan, niin tunnustavinaan luonnon realiteetit, mutta ei sitten kuiteskaan? Vähän pitää jelppiä bambeja?
- Anonyymi
Astuvansalmen kalliomaalauksilla ei suinkaan ole mitään luolamiehiä!
Ei tuohon aikaan ole "Suomessa" asuttu luolissa. Asuinpaikkoina on olleet rannat joissa hiekkamaata, hiekkamaata kaivettu matala kuoppa ja kuopan päälle rakennettu jonkinlainen maja tai jopa "puutalo".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1225968Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745282059Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk261366Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111263Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861123Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481015- 64991
- 65931
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59915Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.24914