Asenne ratkaisee?

vieras123

psykologini sitä mieltä että asenne pitää saada kohilleen ja näin ollen voi selvitä masennuksta ja et pitäs ryhdistäytyä? oikeesti..miten se asenne sit korjataan kun hengittäminenkin harvinaisen työlästä välillä.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herttanen

      Ajattelen, että asia voi olla niin... Olen samasta asiasta puhunut hoitajani kanssa. Olen itse kärsinyt masennuksesta 16 vuotta.

      Parempina aikoina asenteenikin elämään oli toisenlainen. Olin kiitollinen asioista, näin ympärilläni kauneutta ja heräsin jopa huolehtimaan itsestäni. Elämä oli paljon keveämpää. Kunnes tuli syvempi aalto ja unohdin kaiken hyvän elämästäni. Sillä tiellä ollaan taas.

      Mutta miten asenne korjataan? Kun kaikki näyttäytyy harmaan eri sävyissä ja olo on toivoton eikä tulevaisuuteenkaan voi uskoa. Mistä saada voimaa muutokseen tai edes halua...

      Olen useana päivänä päättänyt alkaa taas kirjoittamaan kiitollisuuspäiväkirjaa, koska se selvästikin auttoi avaamaan silmiäni viimeksikin. TÄhän päivään mennessä en ole saanut aikaiseksi. Olen myös päättänyt opetella tietoisen läsnäolon taitoa, koska elän jatkuvasti menneisyyden kiroissa. Mutta en ole saanut aikaiseksi sitäkään.

      Ehkä vain jonakin hetkenä kun hengitys pitää huolen itsestään ja saa kiinni halusta muuttaa asennetta, pitää käyttää se hetki hyväkseen ja tehdä todellakin asialle jotain. Vaikka kaivaa edes se kiitollisuuspäiväkirja valmiiksi pöydälle ja avata tyhjä sivu esiin. Ehkä siihen jonain päivänä alkaa muodostua sanoja. Ja se on jo askel eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      78
      2631
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1712
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1042
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      996
    Aihe