Här har tydligen flyttat in någon bitter och inåtvänd persu ?
Pakkoruotsipalsta ?
15
121
Vastaukset
- Raaseborgaren
Får väl inte lika mycket stöd i kampen mot tvångsfinskan i andra forumen, här finns ju bara ett fåtal som vill hålla kvar den och en stor del av de få är finskspråkiga.
En annan möjlighet är ju också missförstånd pga usla översättnings program men det låter ju lite osannolikt.- Även finskan
För att kunna behålla svenskan måste vi kunna och använda även finskan. Annars skulle det vara orättvist?!
- axolotl
På den här debatten är det inte så livligt så de här negativa inläggen mot svenskspråkiga hålls länge kvar.Vi är toleranta och trycker inte på(ilmoita asiaton viesti)
- prutt,prutt
Det går dåligt för persuna,finns inget kvar av den stolta jytkyn.
- totuudenmies
Rkp:llä menee paljon paljon huonommin. Teillä ei minimikannatuksellanne ole paljon röyhistelemistä. Ja pakkoruotsin vastustus sen kuin lisääntyy.
- nöjd röstare
Vi lider inte av storhetsvansinne i alla fall.
- Lopettakaa please
Mielestäni on tosi ikävää että tällaisesta kuin pakkoruotsista pitää riidellä. Maassamme on aina asunut suomenruotsalaisia ja aikaisemmin jopa väestöä Ruotsin puolelta joten otettaisiin nyt asiallisesti edes keskustelut. On niin venäjämäistä tämä toisia vastaa sanoilla hyökkääminen!! Ollaanhan me suomalaiset ja ruotsinkieliset suomalaiset sentään sama kansa!! Samassa maassa asuva!!!
- Haloo---
Jag tror nog att Om Finland avskaffar svenskan å gör finland till enspråkig kommer detta skada relationerna mellan Finland å Sverige samt försämrar för oss sverigefinnar i Sverige. Vi har lyckats skapa minioritetsstatus för finskan i Sverige. Om Finland tar bort svenskan skäms jag över mina landsmän i Finland. Kos Suomesta tehtäisiin yksikielinen voisi tämä vahingoittaa Suomen ja Ruotsin suhteita ja vaikuttaa meihin ruotsinsuomalaisiin jotka ovat onnistuneet eduksemme saamaan suomenkielen vähemmistökielien joukkoon. Ruotsin valtio investoi valtionvaroja pysyäksemme säilyttämään Suomen yhtenä vähemmistökielenä. Suomalaisia ei koeta ulkomaalaisina täällä Ruotsissa joten en todellakaan ymmärrä näillä palstoilla liikkuvaa vihaa suomenruotsalaisia kohtaan. Syynä ei aina ole pakkoruotsi vaan pelko maan ruotsalaistamisesta. Haloo, suomenruotsalaiset ovat suomalaisia ja eivät isänmaataan ruotsalaiseksi muuttaisi. Suomenruotsalaiset eroavat suuresti ns Ruotsin ruotsalaisista. Miksi pelko? Mielestäni pakkoruotsi on säilytettävä kouluissa. Naapurimaiden kanssa on hyvä kyetä keskustelemaan muullakin kuin englanninkielellä. Valitettavasti suomenkieli poikkeaa suuresti muista pohjoismaiden kielestä joten ruotsi on sopivin. Tai sitten vaihtoehto: on luettava joko ruotsia tai venäjää. Nää kielet tulevat olemaan hyödyllisiä tulevaisuudessa pienelle Suomelle...
- Savolainen---
Suomenruotsi on osa kanslists identtiämme!!!
http://www.magma.fi/lankar/pakkoruotsi-lipponen-murahtaa-jupeille- trött4444
Varför skall fennona invadera också den här debatten med sitt pakkoruotsi mantra ?
- På er sida
Men... Vi har ju skrivit många bra och positiva saker om svenskan. Hoppas du inte har missuppfattat? Jag är iaf på er sida även om jag är finskspråkig!
- Inte fint uttryck
Förresten, fenno är inte så fint utryck av finskspråkiga. Inte här i Sverige iaf.
- ber om ursäkt
Inte fint uttryck kirjoitti:
Förresten, fenno är inte så fint utryck av finskspråkiga. Inte här i Sverige iaf.
Det är det förstås inte,man blir bara så "ordblind " ibland.Vi kallas så ofta för hurriloisia,svekkoja,suruja,rantaruotsalaisia,ålantiloisia,hååkaneita osv.att man inte alltid tänker på vad man själv använder.
- Ok--
ber om ursäkt kirjoitti:
Det är det förstås inte,man blir bara så "ordblind " ibland.Vi kallas så ofta för hurriloisia,svekkoja,suruja,rantaruotsalaisia,ålantiloisia,hååkaneita osv.att man inte alltid tänker på vad man själv använder.
Jag förstår uttrycket. Tänkte bara att i sverige lähde det förnedrande, mutta kutsuvathan Suomea puhuvat suomenruotsalaisia vaikka millä nimellä.
- axolotl
Ok-- kirjoitti:
Jag förstår uttrycket. Tänkte bara att i sverige lähde det förnedrande, mutta kutsuvathan Suomea puhuvat suomenruotsalaisia vaikka millä nimellä.
Fint att du inte tar illa upp,det har inte varit illa menat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029669Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764977Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.574716Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.13222Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92441Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061686- 451468
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.511417Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota581397Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651311