apua kaipaava

ilman isovanhempia

Heips!
Minulla olisi ongelma johon tarvitsisin isovanhempien apua. Olen 23 vuotias nainen ja en ole koskaan ollut missään yhteyksissä isaäni puolella oleviin isovanhempiini. Isäni jätti minut ja äitini oman onnensa nojaan minun ollessani vasta alle vuoden ikäinen. En siis ole ollut isäänikään missään yhteyksissä koko elämäni aikana. Äitini ja isäni puolella olevien isovanhempien välit ovat pahasti tulehtuneet. Haluaisin nyt pelosta huolimatta ottaa näihin isovanhempiini yhteyttä kirjeellä, mutta en yhtään tiedä mitä siihen kirjeeseen kirjottaisin! Olen useasti yrittänyt saada paperille jotain aikaiseksi, mutta paperille ei vaan yksinkertaisesti ilmesty mitään. Kysymys kuuluukin: mitä sinä isovanhempana haluaisit tietää ja kuulla ensimmäisessä kirjeessä? Olen kiitollinen kaikesta avusta.:)

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • writer´s

      Kirjoita vaan miltä sinusta tuntuu, he ovat iloisia jokaisesta sanastasi !

    • mummikka

      Olisin isoäitinä onnellinen yhteydenotostasi. Kertoisit minulle, miten elämäsi on sujunut, mitä kouluja olet käynyt, mitä työtä teet vai opiskeletko vielä. Seurusteletko vai onko jo perhe perustettuna vai suunnitteletko sitä. Kertoisit ihan mitä vaan itsestäsi ja elämästäsi. Tärkeintä olisi jos kertoisit, että olet usein ajatellut isovanhempiasi ja toivoisit mahdollisesti joskus näkeväsi heidät.

      Ryhdy vaan kirjoittamaan, kyllä sitä tekstiä sitten tulee kun alkuun pääset. Ihan vaan rohkeasti, ei me isovanhemmat mitään hirviöitä olla :)

    • o8y6f67

      Jos isovanhempasi ovat normaaleja ihmisiä, niin ihan sama mitä kirjoitat. Pääasia on, että kirjoitat. Aloita vaikka lyhyellä tervehdyksellä ja kertomalla, että olet ajatellut heitä.
      Kyllä se sitten siitä, kuten entinen pressamme joskus lausi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe