Olen nyt kevään 2012 abi ja haluan kertoa omista kokemuksestani Eximian valmennuskurssista.
Ilmoittauduin joulukuussa 2011 paikkakunnallani järjestettävään pääsykokeeseen valmentavalle pääsykoekurssille, jonka oli määrä alkaa viikko kirjoitusten loppumisen jälkeen. Kurssikuvauksessa luki, että kurssi järjestettäisiin osallistujamäärästä huolimatta, mutta mitä enemmän opiskelijoita, sitä vähemmän kurssi tulisi maksamaan. Kurssi maksoi siis sen 1090 €. Keskellä kirjoituksia minulle sitten soitettiin ja kerrottiin, että kurssi oli peruutettu liian vähäisen osallistumisen takia ja ystävällisesti tarjottiin mahdollisuutta osallistua toisen paikkakunnan kurssille (ilman lisäkustannuksia) tai vaihtoehtoisesti perua kurssi. Itse päädyin kurssin perumiseen lähinnä matkojen takia ja minule luvattiin palauttaa varausmaksu (450€). Siitä hetkestä, kun Eximialle tilinumeroni lähetin, on nyt kulunut kolme viikkoa, eikä rahoja ole edelleenkään tilillä. Olen ottanut yhteyttä valmennuskeskukseen, mutta niihin ei ole vielä vastattu. Maksoin kurssin omista rahoistani.
Kun kurssi jouduttiin perumaan, päätin tilata ko.valmennuskurssilta itseopiskelumateriaalit ja opiskella itsenäisesti. Tilasin paketin noin kuukausi sitten ja ajattelin pääseväni lukemaan kun materiaalit saapuvat. Materiaalit maksettiin tilauksen yhteydessä. Kun materiaaleja ei viikon päästä kuulunut, lähetin Eximialle sähköpostia, johon ei vastattu. Soitin pari päivää myöhemmin ja minulle kerrottiin, että materiaalit olivat edellisenä päivänä tulleet painosta ja niiden pitäisi tulla perille (opiskelijoille) pääsiäisen jälkeisenä tiistaina. No, nyt on lauantai, eikä materiaaleja edelleenkään kuulu ja pääsykokeisiinhan on nyt 1½ kuukautta. Tosin, minulle ystävällisesti lähetettiin materiaalit pdf-muodossa, kun niitä erikseen kysyin, mutta silti:olen maksanut kirjallisesta materiaalista, en sähköisestä.
Olen erittäin pettynyt Eximian toimintaan ja tästä lähin en suosittele näille "isojen markkinoiden" valmenuskursseille osallistumista. Kaverini, joka sitten osallistui kurssille, on kertonut pettyneensä kurssin tasoon ja opetuksen laatuun ja on turhautunut ajasta, jonka kurssilla tuhlaa...
Mielelläni kuulisin, jos muilla on vastaavanlaisia kokemuksia, ellen ole sitten ainoa?
Kokemuksia valmennuskursseista
10
555
Vastaukset
- a
Eximia pettää aina...
Internetistä löytyy valtavat määrät palautetta Eximian kursseista ja Eximiasta yleensä, valtaosa palautteesta on erittäin negatiivista. Negatiivista palautetta ovat antaneet asiakkaat sekä myös työntekijät (opettajat) ks. opettajan viesti tältä keskustelupalstalta.
Mielestäni on erittäin kummallista, että näistä varoittavista esimerkeistä huolimatta jotkut päätyvät valitsemaan Eximian kursseja. Eipä ole näköjään Eximian toiminta parantunut tänäkään vuonna.. - jhgj5we
yhteys kuluttajavirastoon! Jos eivät hoida asiaa heti, ei ole sinun asiasi jäädä sitä ruikuttamaan.
- dasaaddxs
Pettyneelle abille: Kannattiko valita itseopiskelumateriaalin toimittajaksi samainen Eximia... Itse olisin tilannut materiaalit kyllä jostain toisesta firmasta. Toiseksi en tietenkään olisi materiaaljea maksanut, koska varausmaksu oli jo maksettu.
Todennäköisemmin olisin kuitenkin vaatinut vahingonkorvauksena materiaalit ilmaiseksi, kun peruivat kurssin lupauksista huolimatta... - entäs muut sitten
entäs muut kurssit sitten?
- Farmasia 2012
Onko kukaan tilannut Epionen materiaaleja? Tai lääkikseen pyrkivät kandiseuran?
- Eximiasta
Lukaiskaapa linkin viimeinen kommentti Exiamista..
http://yle.fi/keskustelut/showthread.php?t=3304&page=3 - ????????
? Itse kävin Eximian valmennuskurssin vuonna 2006 ja olin erittäin tyytyväinen. Hyvä opettaja, materiaali oli ok (se olisi voinut olla paremi mutta opettaja toi itse omia materiaalejaan). Toki närää aiheuttaa se, että valmennuskursseille osallistuja eivät tajua, että heidän on itse opiskeltava ja nähtävä vaivaa. Kukaan ei nääs vieläkään voi kaataa oppia päähän.
- khaarina
Eximialla tuntuu olevan vuodesta toiseen ongelmia. Itse olen vuosia sitten käynyt, opettajassa ei ollu vikaa, mutta muuten ei juuri mikään menny niin kuin piti. En jaksa selittää mitä tapahtui, mutta lähinnä vitsiltä koko homma tuntui.
- harmitus12
Täällä on kanssa yksi joka voi kertoa pettymykestään Eximian kanssa tältä keväältä. Se täytyy sanoa että kurssin opettaja oli todella hyvä ja sen tekemät materiaalit/luennot/kokeet mutta itse eximian materiaalit olivatkin sitten ihan ala-astetasoa esim.tiivistelmät, aivan yhtä tyhjän kanssa. Muilla järjestäjillä ne postitetaan hakijoille jo aikasemmin mutta meidän piti saada ne ekalla kurssikerralla mut saatiikiin vasta 3.lla ja sitäkin piti kysellä kun ei kukaan tienny mistään mitään, ei edes kurssin opettajaa ollu eximia infonnut. Kurssiin olisi kuulunut laajat valmentautumisohjeet, niistä ei saatu ikinä eikä se linkkikään Kipparissa toiminut koskaan mistä sen ois myös voinut tilata. Lisäksi Kipparissa piti ilmestyä kurssin kokeet ja lisäksi myös harjoituspääsykoe että jos ei päässyt kurssille niin sen voi tehdä itsenäisesti.ja siten harjoitella. en itse päässyt kokeeseen muttei koettakaan kippariin ilmestyny. laitoin viestin eximiaan epäkohdista mutta kukaan ei ole edes vaivautunu vastaamaan. katsoin pari päivää sitten kipparia niin se harjoituskoe oli sinne ilmestyny mutte sillä nyt enää tee mitään. En suosittele eximiaa kellekkään. Asiakas ei ole siellä yhtään mitään ja kuten heidän sivuiltaan huomaa niin henkilökunta vaihtuu tiuhaan. Kun valitsette järjestäjää, miettikää tarkasti. Jos en pääse nyt opiskelemaan, haen todellakin jonkun muun järjestäjän kurssille !
- harmitus12
tarkoitin tilata-tulostaa siis :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882