Saatiin juuri Avensis alle. Erittäin hieno auto ajolleen ja mukavuudelleen, mutta ainoa asia mikä on ihmetyttänyt on, että kadulla kun on hieman märkä tie, niin pikkukivet rapisevat yllättävän kuuluvasti lokareissa. Mahtaakohan tämä olla vika vai ominaisuus? Eli onko yksilöstämme jäänyt esim. jotkin lokasuojat vahingossa pois vai kuuluuko Avensiksessa kivet rohista noin äänekkäästi?
Eihän tämä mikään kauhea asia ole, mutta muuten huippuäänettömässä autossa tuo rapina on pistänyt miettimään, että onko se normaalia vai ei.
Korostan vielä, että en halua Avensista mitenkään haukkua. Auto on tuota rapistusta märällä tiellä lukuunottamatta aivan loistava auto. Henkilökohtaisesti ajatellen paras auto mitä minulla 24 vuoden autohistorian aikana koskaan on ollut.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Uusi Avensis juuri saatu
59
2066
Vastaukset
- aveaveaevveve
Olen huomannut ihan saman rapinan omassa. Muuten niin hiljainen auto jolloin tuohon kyllä kiinnittää huomion.
- Yaris Sol 2012
Uudessa Yariksessa ropisee myös lokasuojissa hiekoitussepeli. Nyt jo kadut putsattu ei enää ropinaa. Mukava kaupunkiajettava. Lomalla vähän pidemmällekin.
- Tojo-Köle
-juuri tästä mallista en tiedä yhtään mitään, mutta ainakin joihinkin Avensis-malleihin saa lisävarusteena meluun vaikuttavia sisälokasuojia.
-eikös ed. korimalliin laitettu Ruotsissa VAKIONA sisälokarit melun takia?- Ave I
Jotain alustan puslia ne muuttivat.
Vakiona olevat huopalokarit pitäis olla hiljaiset eli kivet kimpoilevat jostain. Korjauksena kuraläpät eteen, muovilokarit taakse ja ruostesuojaus.
- provoo pukkaa!!!
ajolleen???
Tuon sanan käyttäjällä on Ford palstalla Focus...Mahtaa vw-palstalla olla passat ja Skoda-palstalla ocu?!?!?!
JA tallissa vm.89 opel kadett!!!!!!!!
HEHEHHEHE!!!!
KAIKKIA PELLEJÄ!!!- Tojoonretkahtanut
Aika hyvin arvattu. Edellinen auto oli juuri Focus ja sitä edellinen oli Ocu. Passattikin on tullut joskus 90-luvun puolivälissä koettua. Se oli silloin se ns. peltikeula eli aikaslailla eri auto kuin nykyinen Passatti, joka siis Suomessa aivan ylihintainen. Uutena viitisen tonnia kalliimpi kuin vastaa Avensis, mutta käytettynä ei ainakaan enempää saa kuin Avesta.
Opel Kadettia ei ole muuten koskaan tullut omistettua, mutta Astra oli joskus vähän aikaa ja 90-luvun alussa 87-mallin Ascona. Äidilläni tosin oli joskus munamallin Kadett vm 85, joten jotain kokemusta sitä kautta siitäkin. Sanonta ympyrä ja nuoli, siitä alkaa huoli päti kyllä aika hyvin siihen Kadettiin, mutta Ascona pelas 4 vuotta moitteetta ja siinä ei muuten arvo 4 vuodessa pudonnut kuin 8500 mk eli oli halpoja kilsoja. Astra taas oli muutama vuosi sitten vain muutaman viikon, mutta sen aikaa toimi hienosti ja siitä sai helposti tehtyä pienen nousun. - ajoill...
akka laitto ruuan ja tulin ajoilleen syömmään ja muijja laitto kellon soimmaan ajoilleen että meen ajoilleen töehen..ps, aena ajoilleen
- Hyvä Avensis valinta
Samalleen se ropisee täälläkin uudehkossa Avessa. Viimeisiä -11 mallin aveja siis tämä. Toinen miinus huono kuskin istuin joka ei käy millään hyvin selälle ja erittäin niukat säädöt, vaikka olevinaan se ristiseläntuen säätö.
Muutoin ei pahemmin moitteita. Hyvin toimintavarma auto.
Edellisen sakemannin jälkeen viimeinkin levollisia kilometrejä.
Kokonaisuudessaan hyvä auto. Voin suositella.- x-77
Suosittelen myös Avensista. Ensimmäinen Toyota alla ja olen hämmästynyt auton hinta/laatusuhteesta. Luultavasti hiljaisin omistamistani n. 15 autosta ja automaatti ehdottomasti paras. Yksi valintaan vaikuttanut tekijä oli portaaton ja sähköinen ristiselän tuki, jolla sain soviteltua kipeän selkäni oikeaan ajoasentoon. Sinänsä penkki voisi tukea myös sivuilta hieman enemmän.
- kokemusta on
Tukivarsien maali siellä rapisee irti.
nimim. kokemusta on - kai siihen tottuu
Samalla lailla se tuntuu ropisevan tuo 2012mallikin, vaik on sisälokaritkin...
Ja rengas äänet kuuluvat mielestäni muutenkin kovemmin sisään, kuin vanhassa...ei hyvä juttu ollenkaan- Tojoon retkahtanut
Niin kai siihen jollain lailla tottuu, mutta täytyy sanoa, että ainoa auto jossa yhtä paha ropina on kuulunut oli vm. 99 Ford Ka.
Mutta eipä tuo ropina pahemmin kuulu kuin juuri näin keväällä kun kaikki hiekoitushiekat ovat vielä siivoamatta. Kesällä mennään sitten kuin sukkasillaan:)
Penkkiä joku sanoi huonoksi. En tiedä sitten, että onko faceliftiin parannettu penkkiä, mutta ainakin minun vartalolle se tuossa uudessa mallissa on erinomainen. Ajoin yksi päivä sillä reilun 2 tuntia putkeen ja olo oli sen jälkeen kuin ei olisi istunut ollenkaan. Väittäisin penkkiä sillä perusteella vähintäänkin hyväksi. Toki parempiakin varmaan on,mutta mulla ei mitään valittamista sen suhteen. - saabisti1
Tojoon retkahtanut kirjoitti:
Niin kai siihen jollain lailla tottuu, mutta täytyy sanoa, että ainoa auto jossa yhtä paha ropina on kuulunut oli vm. 99 Ford Ka.
Mutta eipä tuo ropina pahemmin kuulu kuin juuri näin keväällä kun kaikki hiekoitushiekat ovat vielä siivoamatta. Kesällä mennään sitten kuin sukkasillaan:)
Penkkiä joku sanoi huonoksi. En tiedä sitten, että onko faceliftiin parannettu penkkiä, mutta ainakin minun vartalolle se tuossa uudessa mallissa on erinomainen. Ajoin yksi päivä sillä reilun 2 tuntia putkeen ja olo oli sen jälkeen kuin ei olisi istunut ollenkaan. Väittäisin penkkiä sillä perusteella vähintäänkin hyväksi. Toki parempiakin varmaan on,mutta mulla ei mitään valittamista sen suhteen.Reilu kaksituntia putkeen, eikä selkävaivoja ilmennyt.
HERRANJESTAS, kun magee jakkara. - vastuuihminen
saabisti1 kirjoitti:
Reilu kaksituntia putkeen, eikä selkävaivoja ilmennyt.
HERRANJESTAS, kun magee jakkara.Ja kyllä muutkin saa välillä mainostaa. Ei se kauppiaalle yksin kuulu!
- fhsicuuwhcnth3
Ei pidä paikkaansa. Ajoin tuossa vuoden 2011, että 2012 mallilla. Kyllä 2012 on hiljaisempi. Kuinka paljon, en tiedä onko sillä merkitystä?
- Meluista.
Merkkilehden mukaan rengasmetelin äänieristystä on parannettu.
Jossain lehdessä valittelivat moottoriäänen kuulumista (bensakone?), mutta täytyyhän ainakin manuaalilaatikolla olevassa autossa se jonkin verran kuulua, jotta ajaminen sujuu.
-11 dieselmallissa minua häiritse moottoriäänet, mutta rengasmelu saisi olla pienempi (kesär. Bridgestone ja talvir. hakka 7).
- 306
2 viikkoa vanha avensis alla ja sama hiekan ropina häiritsee. Jotenkin hassua kun muuten kohtuu hiljainen auto. Itselläni on edessä roiskeläpät. Löytyykö jotain niksiä ropinoiden vaimennukseen vai pitäisikö harkita massauttamista?
Muutoin autoon erittäin tyytyväinen. - vw/toitsu
Lokarilta saa ainakin Avensiksen takalokarit.
http://www.lokari.fi/?s=t_mallit - bemari hiljainen
Kyllä ropisee pohja ja lokarit, halvalla tehty
- onneauudelleautolle
Aikanaan kun ostin 2002 yariksen, niin se vasta pop corn kattila olikin. Mutta että vielä vuonna 2012 ja avensiksessa...
- kpg1
Kun on uusi auto, on uudet renkaatkin.
Katsokaas nykyisiä ura leveyksiä siellä renkaissa, sinne mahtuu jo "peukalonpään" kokoiset kivet rakoihin.
Kadut puhdistetaan kyllä tai sitten renkaat kuluu ja ongelma lakkaa.
Ave-11 - avensis vm.2010 sol.
Niitä on myös aveen myytävänä äänieristeellä varustettuja takalokareita, nykyiset ruosteestomassat ei paljon vaikuta äänieristykseen kun ovat senverta ohuita aineita mutta suojaavat hyvin ruosteelta kun eivät kovetu niin herkästi ,itse laitoin tavalliset lokarit sekä eteen kunnon roiskeläpät (kumia) ja ne riittää mulle.
Mutta mulla "häiritsee" toi kuskinpenkin niskatuen lepsurakenne, eli ei pysy se pehmustettu muovinen lerpuke siinä mihin sen säätää vaan painuu takaisin ajonaikana hiljalleen, on niin pirun halvalla tehty ja hento rakenne.
Onko kukaan yrittänyt korjailla sitä niskatukea jäykemmäksi?
.- TEE ITSE TOYOTA!!!
Onko avensis joku TEE-SE-ITSE auto???
Eli myydään kesken eräisenä ja omistaja voi ostella pikku hiljaa kaikkea lisäkilkettä?? ilmankos ovatkin niin halpoja....
Lähes kaikissa autoissa on ollu sisäloksut 90luvulta lähtien ja useimmissa vielä vaimentavat!!!??
- ami-go
Avensiksella ajava vastaa, kolme viikkoa vanha on minunkin. Saman huomasin minäkin, on varmaan niin että näissä on kova muovi lokari ja entisissä oli huopa joten siinä on ero. Hieno peli kaiken puolen , jopa huomauttaa jos ajaa ylinopeytta.
- Big head
Mitenkä pääsette avensiksee lyömättä päätä oviaukkoon??
- Tojoon retkahtanut
Hehe. Miksi sitä isoa päätä siihen aukkoon pitäisi hakata. Toisaalta ilmaahan se aukko on, joten ei se paljon satu vaikka kuinka siihen päätään löisi. Vikaa täytyy kyllä päässä olla jos sellaista harrastaa ja voi muuten yleisillä paikoilla herättää hilpeyttä:)
- Pentti V. Pantti
Harmi tosiaan tuo kivien ropina, jos luotettavuus uutukaisessa on kuitenkin ollut koko ajan huipussaan.
- Yualle
Oisko ennemminkin uusien renkaiden ominaisuus?
- JK
Ei kai se ihme, halvalla ei saa hyvää.Jostain ne halvassa aina säästää.
- JK
Niin ja aina toi melu on kuulunut perustojon ominaisuksiin.
- Tojoonretkahtanut
Niin kyllähän tuo Avensis muuten on huippuhiljainen. Ainoa ääni on tosiaan se rapina, jos tiellä on irtosoraa. Saattaa se toki osittain johtua uusista renkaistakin, sillä varmaan pinta on vielä niin pehmeä, että irtosepeli herkemmin hetkellisesti tarttuu renkaaseen ja sitten puolen kierroksen jälkeen irtoaa lokasuojaan ja rapisee. No aika näyttää, että väheneekö ropinat ajan myötä.
- kirves8mies
Useissa eri merkkisissä autoissa huomannut että uusissa renkaissa sora ropajaa "äänekkäästi". Sitten kun on satoja - tuhansia kilsoja takana, ei enää ropaja.
- shit serla
buahahahahahahah - paskan ostit - turha se on kitistä kun on paskat housussa - olisit ostanu jonkun laatuauton !
- Tojoon retkahtanut
No. Eipä paskasta voi puhua, mutta toki Ave tuntuu tavallaan semmoiselta tavalliselta eli kaikki kunnossa(sitä rapinaa lukuunottamatta), mutta toisaalta autossa ei ole mitään super hyvääkään, kuten esim. supersporttinen muotoilu tai tuplapakoputket.
Ymmärrän hyvin, että Toyota on saanut suosionsa sen asiallisuudellaan nimenomaan laadun suhteen. Uskon, että se minunkin ostamassani Avensiksessani on sen paras ominaisuus pitkällä tähtäimellä.- Tuplapakoputket
ja supersporttinen muotoilu superhyvää? Sinähän taidatkin olla vielä teinipoika kun tommoisia kirjottelet.
- Mr. X
Nykyisen 2009-mallin diesel-Aven mittarissa vasta vähän vajaa 90tkm, mutta uusi D4D tulossa. Toimitus meni kesäkuulle, kun on kuulemma niin kova menekki! Ellen olisi ottanut Business-paketilla, niin olisin saanut 3-4 viikon päästä.
Nykyinen Ave on ollut kahdesti huollossa (30tkm ja 60 tkm). Niin ja lisäksi kerran kävin takuuna vaihtamassa uudet ajovalopolttimot. Muuten toiminut loistavasti.
Nykyisessa autossa on takalokarit jotain huopaa eikä pahemmin kivet kolise. Olisko uudessa kovamuoviset lokarit?- vaihtaaja
Pääsitkö millä välillä uuteen.
Mulla samanikäinen vanha ja vaihto mielessä. Miten olisi raha muuttunut jos odottaa vuoden? - Kunnon takuu
Monessakohan atomerkissä vaihdetaan ajovalopolttimotkin takuuna.
- Eivät siis ole
Kunnon takuu kirjoitti:
Monessakohan atomerkissä vaihdetaan ajovalopolttimotkin takuuna.
vieläkään saaneet jännitteitä tasaisiksi ja umpioita sellaisiksi että polttimoita voi vaihtaa muutoinkin kuin korjaamolla? Oli meinaan itsellä Ave-2 ja ajovalopolttimoita pimeni noin 3kk välein. Merkkihuollossa särkivät moneen otteeseen umpioiden pohjat kun sovittelivat polttimoita. Alkoi vissiin olla aika yleinen ilmiö kun lopulta alkoivat laittaa jännitteen alentavat johtosetit ja longlife-polttimot takuuseen.
Ja ainakaan se malli ei ollut "superhiljainen". Rengasmelu ainakin alkuperäis-bridgeillä oli tyrmistyttävä. Sai tarpeekseni koko vehkeestä 2,5v omistuksen jälkeen.
- Mr. X
Vanhan arvo laski vajaa 3000 euroa/vuosi. Sitten tietysti uuteen tuli päälle Business-paketti, vetokoukku ja Eberiin kauko-ohjaus. Välirahaa meni vajaa 11 tuhatta.
- Kurkatkaa alustaan
Aven alustassa olevat kuttaperkkamuovilevyt ropisevat äänekkäästi soran niihin osuessa. Kyseiset levyt on laitettu aerodynamisista syistä Aven alustaan eli näin on saatu tasainen/ ilmanvastukseltaan pienempi alusta = pienempi polttoaineen kulutus.
Samaa ominaisuutta palvelevat esim. vaihteenvaihdon ilmaisn kojetaulussa, vaihteiston välitykset yms.
Oman Aveni vm.2009 alusta ropisee soratiellä alustan massauksesta huolimatta. Häiritsi uutena todella pahasti. Nyttemmin liene jo siihen tottunut tai äänet ovat hiljaisemmat.
Yksi vaihtoehto on poistaa levyt ropisemasta ja massata alusta hyvin. - vaihtaja
Eipä ole paha.
Täytyy kokeilla pääsenkö samaan. Taitaa uuden saanti mennä syksyyn.
- TAPPAKAA PROVOILIJAT
Saamarin provo pelle!!!! KUOLE!
KIIHOTA KANSAN NOUSU PROVOILIJAA NOITA VALEHETLIJOITA VATSAAN !! N ON YHTEISKUNNAN SYÖPÄ!!!!- terolla ahistaa
Otitko vahingossa taas sitä väärennettyä viagraa mielialalääkkeen tilalta?
- auzoilija
Uusissa renkaissa on aina liimaa, joka kerää hiekkaa ja heittää sen sitten lokasuojiin, liima häviää vähitellen, myös uuden renkaan terävät särmät heittää kiveä lokasuojiin ja jos on leveät renkaat aina vaan enemmän, paksu kerros alustamassaa auttaa.
- liimakumia alle?"?
Vai on liimaa uusissa renkaissa, ensimmäistä kertaa moista väitetään.
- on ne hauskoja
liimakumia alle?"? kirjoitti:
Vai on liimaa uusissa renkaissa, ensimmäistä kertaa moista väitetään.
Kyllä vannoutuneella Tojofanilta löytyy aina selitys, jolla kumotaan auton viat ja huonot ominaisuudet. Ei voi olla nauramatta.
- Kommentoi
Citroen-simo näille seli seli tampioille ei voi muuta kuin nauraa..
- kansalle kansan auto
Vähän kuin ostaisi kaupasta 1 l maitotölkin. Perushuttua, mitä sitä nyt palstoille hehkuttamaan. BMW on punaviiniä, Toyota kevytmaitoa. Ihan hyvin menee alas normiaterialla, mutta ei mitenkään sopivaa erikoistilaisuuksiin.
- ghjklö
Toyota on Kevytmaitoa, BMW samaa maitoa mutta hienomassa tölkissä.
- BMW on punaviiniä
Olet todellinen koomikko :)
- riisitautitero
Kyllä ave on niinku olis ostanu kusta bissetölkissä. Tojotero silti juo menemään kun ei halua myöntää muille mitä tuli tyhmyyksissään ostettua : )
- Kyllä petterin
katkeruus alkaa nauratamaan....
- team ahma
"Erittäin hieno auto ajolleen ja mukavuudelleen"
Mahtavaa huumoria!!!! Nauran katketakseni! - opel-08
opel on paras
- rasismi paistaa
Kuinka moni teistä miinustajista on oikeasti ajanut Toyotaa, sen ensimmäisen, vuosimallia -83 olleen Corollanne jälkeen jonka vaihdoitte aikanaan -89 Bimmeriin, kun isi antoi enempi rahaa?
- jotain tolkkua...
Voi vit... kyllä näillä hörö korvilla on ongelmia. Sehän on ihan luonnollista että kun sorapinnalla ajetaan niin rapina kuuluu enemmän tai vähemmän. Minua ei tuomoiset häiritse pennin vertaa kun auto muuten luotettava niinkuin tojot ollu vuosikymmeniä kilpailijoihin varrattuna. Avensis on huippu auto kohtuu hinnalla. .
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837