tuntuu että olis bensa loppu koneesta. virtakytkintä pitää ainakin 10-15 kertaa päälle ja pois että kovalevy "käynnistyy" . Auttaako kovalevyn eheytys tähän ongelmaan, vai missä vikaa.... tai sentaa xp uudelleen... tai ostaa mac.
käynnistysongelmia windows xp
haaveilija....
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoppa onko kaikki liitännät kunnolla kiinni. Jos on niin vika voi olla virtalähteessä. Toki kovalevykin on voinut tulla jo tiensä päähän, mutta harvemmin niissä sellaista vikaa on ettei lähde pyörimään.
Millä muuten tarkistit että vika on juuri kovon pyörimättömyys? Eikö kovo ala "hurisemaan" käynnistettäessä?
joo jäi mainitsemati että tuulettimet rupee pyörimään ja kovalevy "kolahtaa" ja siihen äynnistys jääkin ja prosessori tuuletin pyörii täysillä. Joskus näyttöönkin tulee tietokoneen valmistajan logo, mutta sit hyytyy. Eheytys ei auttanut. Sama juttu joka käynnistyskerralla. Kone jo 5 vuotta vanha.