Mites menee noi rakennuslupa jutut jos rakentaa vaikka konehallin ja laittaakin sinne lampaita? pitääkö ilmoittaa johonkin? Tai jos rakentaa alun perin eläinsuojaksi niin onko jotain lisäbyrokratiaa verrattuna että rakentaa vain konehallin? Mikä siis viisainta/helpointa/halvinta??
Konehalli vai lampola?
7
469
Vastaukset
- pitää hakea
Kaikki leikkimökkiä isommat rakennukset tarvitsee rakennusluvan.
- ....................
Siis kyllä kyllä, se nyt on selvää mutta että kummaksi kannattaa ilmoittaa rakentaessa ja jos sinne konehalliin pistääkin lampaita niin täytyykö siihenkin hakea erikseen lupa "käyttötarkoituksen muuttuminen"?????
- heleppoa
.................... kirjoitti:
Siis kyllä kyllä, se nyt on selvää mutta että kummaksi kannattaa ilmoittaa rakentaessa ja jos sinne konehalliin pistääkin lampaita niin täytyykö siihenkin hakea erikseen lupa "käyttötarkoituksen muuttuminen"?????
Tee ilmoitusluontoisesti konekatos (ei hallia), kun se on valmis teet sillä mitä teet ja tuskin siitä kukaan on kiinnostunut. Kun lambien määrä lähenee 160, niin sitten on tarkastuksen paikka kaikelle.
- 3+14
Lampaidenpitopaikkaan täytyy varmaankin hakea ympäristölupaa ainakin jos niitä ottaa useamman. Ja lampaathan täytyy joka tapauksessa ilmoittaa eu-rekisteriin vaikka niitä olisi vain yksi.
- ....................
Juu, pitopaikkatunnukset sun muut sellaset on asia erikseen. ja ympäristölupa tarvitaan vasta kun on 160 uuhta. Mutta nyt oli kyse rakennusluvista ja rakennuksen käyttötarkoituksen muuttamisesta. Eikö kenelläkään ole kokemusta sellaisesta???
- Käyttötarkoitus
Jos rakennuksen käyttötarkoitus muuttuu verrattuna rakennuslupaan, on haettava muutoslupa ja tehtävä sen mahdollisesti vaatimat muutokset itse rakennukseen.
Esimerkiksi tarvitaanko lannankäsittelylle tehdä jotain tai täytyykö ilmanvaihtoa tehostaa, pitääkö asentaa l'ämmityslaitteita, uusia valaistusta jne.
En oikein tiedä, miten tarkkaan rakennusvalvontaviranomaiset maaseudulla asioihin puuttuvat. Tuntuisi, että konehalliin sijoitettavat lampaat eivät ole ehkä kovin iso asia.
- 9+9
Tuskin ne tarkastamaan tulevat että onko siellä koneita vai lampaita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524317S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094133Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko643899- 853344
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643228IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453199Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171572- 451521
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291095