Kennelyskää

esitelmän tekijä

Polvijärvellä 31.3.2012 olleessa näyttelyssä oli liikkeellä kennelyskää. Onkohan moni koira sairastunut? Oliko näyttelyssä koira tai koiria jotka oli näkyvästi sairaita?

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yskähdös

      Polvijärvestä en tiedä, mutta kovin sitä on ollut liikkeellä. Meille tuli nuoremman koiran kautta vanhempaan reissulta, jossa nuorempi kävi leikkimässä tutun koiran kanssa.
      Sillä koiralla olikin sitten kennelyskä joka tuli meidän vanhempaan. Yskää ja limaa kesti parisen viikkoa kunnes loppui kuin seinään. Siitä kului kaksi viikkoa, ja vanhempi alkoi kakoa ja yskiä uudestaan..

      Tähän uusiutuneeseen (tai uuteen viruskantaan??) yskään haettiinkin sitten el.lääkäriltä lääkkeet.

      Ja missään vaiheessa ei nuorempi 7kk sairastunut, ainoastaan vanhempi 2v.

      • esitelmän tekijä

        kuinka kauan kennelyskään sairastumisen jälkeen pitää olla pois näyttelyistä taiylipäätään muiden koirien seurasta.


      • TpGt
        esitelmän tekijä kirjoitti:

        kuinka kauan kennelyskään sairastumisen jälkeen pitää olla pois näyttelyistä taiylipäätään muiden koirien seurasta.

        2 viikkoa täytyy olla oireeton. Sitä kennelyskää on ollut liikkeellä myös Tuusniemen ja Enon ryhmänäyttelyiden jälkeen. Meillä alkoi kennelyskäoireet viikko enon näyttelyistä. Kyllä se yskä on ihan joka koiratapahtuman riesa. Myös Kuopion musti&mirri areenalta on jouduttu perumaan varausaikoja maaliskuussa kennelyskäepidemian takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      86
      7983
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      82
      7930
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      171
      6138
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      10
      5370
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5138
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4221
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3950
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3750
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3749
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      39
      3586
    Aihe