Mikael Niemi : Aivot pellolle

alvari.raappavaara

Niemi on heittänyt hyvästit Tornionjokilaaksolle ja Vittulanjänghälle. Toivottavasti lopullisesti. Vaan ydinosaamisaluettaan, nuorisoa, ei Mikael-pappa ole hyljännyt. Parin vuoden takainen, 2011 suometettu Aivot pellolle tarkastelee maailmaa yleensä ja kouluyhteisöä erityisesti 16-vuotiaan minäsankarin silmin ja mielenliikkein.
Hämärästi muistan tuon iän, jolloin kaikki oli suurta. Maailmantuska, epäonnistumiset ja harvat onnistumiset. Sartrea ja Majakovskia on luettava, vaikkei mitään ymmärrä. Sama riivaa kirjan nimetöntä minähahmoa. Joka jakaa koulunsa oppilaat tylysti kahtia. Paskapäät ja idiootit. Jaon ulkopuolelle jää vain Vihreäsilmäinen tyttö, esteetikko. Siis hörhö. Johon tutustuminen on enemmän kuin vaikeaa. Toki vanha kunnon runotemppu tepsii, mutta siinäkin on omat vaikeutensa. Tekstipiraatti iskee, rehtori repii ja lopulta tarvitaan nostolava-autoakin tuhoamaan hengentuotetta.
Rinnalla kulkee koko ajan tylympi tarina. Jonka nimi voisi olla vaikka: Näin kasvatetaan kouluampuja. Juonesta ei enempää. Tämä on niitä harvoja kirjoja, jotka täyttävät määritteen: Ihana ja kamala.
Harvoin kouluyhteisön julmia hierarkioita on kuvattu näin julmina ja kuitenkin uskottavasti. Minäkertojan suhde yksinhuoltajaäitiinsä on lämmin, mutta sekoileva. Sellaista sattuu oikeassa elämässäkin.
Niemen kieli luo uutta. Tosin kääntäjän, Outi Mennan, osuutta on vaikea eritellä.

Rohkenen suositella.

1

1466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loppu lukemiset siih

      Se vittu jänkä kirija ol täyttä paskoo aenakkii muusta en tiijä ko en oo lukenna enkä luve mittää paskoo ko en soa kii päätä en häntöö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      277
      5229
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      4769
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3744
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      51
      2760
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2277
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1883
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      118
      1800
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1536
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe