Niemi on heittänyt hyvästit Tornionjokilaaksolle ja Vittulanjänghälle. Toivottavasti lopullisesti. Vaan ydinosaamisaluettaan, nuorisoa, ei Mikael-pappa ole hyljännyt. Parin vuoden takainen, 2011 suometettu Aivot pellolle tarkastelee maailmaa yleensä ja kouluyhteisöä erityisesti 16-vuotiaan minäsankarin silmin ja mielenliikkein.
Hämärästi muistan tuon iän, jolloin kaikki oli suurta. Maailmantuska, epäonnistumiset ja harvat onnistumiset. Sartrea ja Majakovskia on luettava, vaikkei mitään ymmärrä. Sama riivaa kirjan nimetöntä minähahmoa. Joka jakaa koulunsa oppilaat tylysti kahtia. Paskapäät ja idiootit. Jaon ulkopuolelle jää vain Vihreäsilmäinen tyttö, esteetikko. Siis hörhö. Johon tutustuminen on enemmän kuin vaikeaa. Toki vanha kunnon runotemppu tepsii, mutta siinäkin on omat vaikeutensa. Tekstipiraatti iskee, rehtori repii ja lopulta tarvitaan nostolava-autoakin tuhoamaan hengentuotetta.
Rinnalla kulkee koko ajan tylympi tarina. Jonka nimi voisi olla vaikka: Näin kasvatetaan kouluampuja. Juonesta ei enempää. Tämä on niitä harvoja kirjoja, jotka täyttävät määritteen: Ihana ja kamala.
Harvoin kouluyhteisön julmia hierarkioita on kuvattu näin julmina ja kuitenkin uskottavasti. Minäkertojan suhde yksinhuoltajaäitiinsä on lämmin, mutta sekoileva. Sellaista sattuu oikeassa elämässäkin.
Niemen kieli luo uutta. Tosin kääntäjän, Outi Mennan, osuutta on vaikea eritellä.
Rohkenen suositella.
Mikael Niemi : Aivot pellolle
alvari.raappavaara
1
1533
Vastaukset
- Loppu lukemiset siih
Se vittu jänkä kirija ol täyttä paskoo aenakkii muusta en tiijä ko en oo lukenna enkä luve mittää paskoo ko en soa kii päätä en häntöö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370