Onko jokin asia hyvin Porissa, vai onko kaikki huonosti?
Katuja tallatessa voi toisinaan epäillä Porin olevan maan suurin avohoitolaitos, joten kyllä täällä varmaan väki ainakin hoidossa on, jos hoidon tarvettakine esiintyy.
Kesä on tulossa ja luojan_kiitos Pori on päässyt kaikista tapahtumista eroon, eikä Areenallakaan tule kauheasti tapahtumaan kun kansanedustajat lomailevat.
Onko siis tullut aika järjestää porilaisten oma Areena, jossa kansalaiset minimissään 1.5 promillen humalassa parantavat maailmaa?
Onko Porissa yleensä mitään hyvää?
17
546
Vastaukset
- näin on nähtävä
"Onko jokin asia hyvin Porissa"
Löytyy jotain hyvää, VR ja matkahuolto jotka tarjoavat nopean ja edullisen tavan poistua porista helposti ja vaivattomasti.
Lisäksi Tampereelle pääset Onnibussilla jopa kolmella eurolla ...- tiedittaja...
"nopean ja edullisen"
Nopean. No miten sen nyt ottaa.
Edullisen. Onnibussilla halpaa jos illalla haluaa matkustaa. - Saako kiljua
Ahdistus, ilkeys, kateus ja muu kaikenlainen synkkyys. Ne on hyviä asioita jossain mielessä nekin muttei niitä ole vielä kukaan tuotteistanut. Pitäisi ehkä. Kaikki maailman ihmiset voisivat tulla tutustumaan siiihen miten EI kannata elää ja asennoitua... Enemmän sillä rahaa tienaisi kuin jollain jatsilla joka on marginaaliporukan harrastus. Se Porin Kilju oli jo yksi hyvä merkki noususta, lisää tarvitaan!
- jakauma
Eli parasta Porissa on mahdollisuus poistua pikaisesti? Oletettavasti rautatie- ja linja-autoasemien kulmilla asuu 90 % porilaisista?
- aitoa Poria
Minä ainakin olen itte hyvä.
- jookosta
Joo hei, keräännytään torille kaikki kaatokännissä ja pidetään orgiat.
- Kade Ruikuttaja
Hieno avaus keskustelulle! Kiitän kirjoittajaa ja tunnen samaa tuskan ahdinkoa harmaita katuja tallatessani. Täällä, meidän galaktisesta ahdinkon keskipisteessä ei todellakaan tunnu olevan mitään hyvää; Yyterin kauniit sannat ovat pihermafian turmelemia, joenranta ja Kirjuluoto on ulkopaikkakuntalaisten valloittama kesäisin, jossa perusnormaali tuulipuku porilainen ei tunne kuin syvää myötä häpeää normaali valtavirran pukeutumustyylille ja Reposaarea ei voi edes kommentoida, koska normaalifloora ja hygieniataso ei vastaa normaalia porilaista standardia. Eli lisäännytään me vaan täällä keskenämme ns. tapahtumahorisontin sisällä.
- Heh ;-))
Kannattais jättää noi "hianot" sanat käytöstä niin kauan kuin osaa kirjoittaa Reposaarea tunnistettavampaan kieliopoiilisempaan muotoon: Reposaarta
- Kade Ruikuttaja
Heh ;-)) kirjoitti:
Kannattais jättää noi "hianot" sanat käytöstä niin kauan kuin osaa kirjoittaa Reposaarea tunnistettavampaan kieliopoiilisempaan muotoon: Reposaarta
Toden totta, Porissa kannattaa poistaa 'hianot' sanat käytöstä (mieluiten kaikki). Näitä esimerkiksi voisi olla kiitos, ole hyvä ja hyvää päivää! Jos oikein hurjaksi heittäytyy niin naapurille voisi toivottaa hyvän päivän sijasta - 'haist ite' tai sitten vain juosta/paeta paikalta ja pyytää virkavalta paikalle.
Kiitos tuosta tuosta äidenkielellisestä vinkistä, nyt olen taas huomattavasti viisampi. Onneksi meillä on näitä kansakunnankynttilöitä valvossa 'töllöjen' jätöksiä keskustelupalstoille. - ring ring
Kade Ruikuttaja kirjoitti:
Toden totta, Porissa kannattaa poistaa 'hianot' sanat käytöstä (mieluiten kaikki). Näitä esimerkiksi voisi olla kiitos, ole hyvä ja hyvää päivää! Jos oikein hurjaksi heittäytyy niin naapurille voisi toivottaa hyvän päivän sijasta - 'haist ite' tai sitten vain juosta/paeta paikalta ja pyytää virkavalta paikalle.
Kiitos tuosta tuosta äidenkielellisestä vinkistä, nyt olen taas huomattavasti viisampi. Onneksi meillä on näitä kansakunnankynttilöitä valvossa 'töllöjen' jätöksiä keskustelupalstoille."pyytää virkavalta paikalle"
Tää on varmasti ihan suositeltavaa kaikille porilaisille. Ah, kuinka työllistävä vaikutus sillä olisikaan :D
- -Body-
Eikö silloin ole jo hyvin asiat,jos huomaa, että Porissa joku (melkein kaikki)mättää :) Pitäis koota sellainen "Pori ahdistaa ja angstaa"-ryhmä :) Just ulkopaikkakuntalaisia tänne pitäisi saada lisää,jotta tulisi tähän harmauteen lisää väriä ja elämää :)
- väriä kasvoihin
Mikä vitun itseisarvo jonkun "värin" saaminen on jokapaikkaan?
eduskunnassakin istuu ulkomaalaisia pelkästään sen takia että he tuovat tätä teidän "väriä" eduskuntaan, heillä ei ole minkäänlaisia tehtävään pätevöittäviä ansioita sen enempää kuin jollain urheilijoillakin tai kitaraa renkuttavalla poppalooralla.
Jos haluat väriä elämääs, kaada 20l tikkurilan punamultaa päähäsi. - ä r r ä p ä ä
Aaah.... porilaiseen tapaan katutappe.. ei kun siis palstatappelu tulossa :D
Ja kuka murjaiseen seuraavaksi? - hieno ilmasto
No, ainakin upea ilmasto. Saamme Porissa nauttia Siperialle ominaisesta ilmastosta. Äärimmäisen pitkä, pimeä ja kylmä talvi. Kevät on kylmä, pitkä ja ankea. Kesä lyhyt ja valoisa.
- Minä olen vapaa.
Porissa on hyvää, korkea työtömyys, ja sosiaalihuolto.
- moro
Ei me mittää naapureille puhut. Mitäs sitä häirittemmää. Puhutaa sit ku o jottai asiaa. Kerra jutteli sen kans pari vuot sitte. Asuks sää tääl , kukas sää oot ? --Aha. Se oli just muuttanu tän. Hyvi tullaa toimee, ku annetaa ol rauhas.
- paikkakunnalta
Kaikki on huonosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572784Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362399SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past911631Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851295Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301119Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155821Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80734Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52686Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44660- 43645