Niin kuin otsikko kertoo.. voiko siis kaneja laittaa vanhaan leikkimökkiin asumaan, jopa myös talvella ?
Kaneja vanhaan leikkimökkiin asumaan ?
Kerope
6579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minusta voi. Kunhan tarkistat ettei leikkimökki ole homeessa mistään eikä rikki . Onko paikat mitenkään suojatut jo pidät siellä vapaan? Kyllä siis voi jos ei rikk tai hometta /sellasta. Omani on parvekkeella on paksukarvkun syö hyvin
Pienimpiä rotuja en suosittele leikkimökkiin laittamaan ellei tarkoitus ole lämmittää mökkiä talvisin. Pienemmät ovat herkempiä paleltumaan ja sen jälkeen sairastumaan. Mitä isompi rotikka sen paremmin se ulkona pärjää
Jos eristää leikkimökin ja kaneilla on paksusti alusia ja siellä vielä pienemmät mökit niin tarkenevat kyllä. Lämpölampun kun laittaa varmuuden vuoksi niin ei kovillakaan pakkasilla kylmäksi käy. Kanojen lämpölamppu on tehokas.
Leikkimökki on liian kylmä pienelle rodulle, jätti roduille liian pieni tila, paitsi jos et ulkoiluta sitä paljon tai päästä jaloittelemaan. Lisäksi voit rakentaa leikkimökistä häkin ulkopuolelle että pääsee ulos ja sisään kun haluaa.
Moi kaikki olen siintä lähtien halunnut kania kuin olin Faunatarissa ja näin miten ihania ne on mutta kuin äitini on allerginen kaikille eläimelle joilla on hilsettä ja kani kuuluu siihen. Eli jospa saisin kanin niin se ei sais olla meilä sisällä koska äitinion todella allerginen ni kanin pitäisi asua vanhassa leikkimökissäni eka tietty aattelin että se hän ois hyvä ajatus mutta nytten olen alkanu miettimään että enhän mä itsekkään haluisi asua yksin jossain pimeässä leikki mökissä ihan yksin ni miksipä kani sitä haluisi ja kani tarvitsee rakkautta yhtä kuin me ihmiset eli olen päättänyt että en meinaa hankkia kania jos se ei saa asua sisällä koska sen pitäisi asua yksin jossain leikkimökissä..
Pari kania voi laittaa leikkimökkiin. Yksin asuminen ilman mitään actionia on varmasti kanille raastavaa. Kannatan leikkimökkiasumista, jos sitä lämmitetään talvisin, kanilla on toinen kanikaveri ja tilat eivät ole homeiset. Leikkimökissä ei myöskään saa olla vetoisaa, koska kani sairastuu pasteurella-bakteerin aiheuttamiin tauteihin. Kanit kuolevat siihen hoitamattomina, joten en kuuna päivänä suosittele leikkimökkiä jos siellä on vetoisaa. Liikkumistilaa pitää olla, joten leikkimökki pitäisi olla kokonaan kanien käytössä. Allegiset ihmiset voivat saada oireita kaneista, vaikka kani asuisi leikkimökissä. Lemmikkien karvat, hilse ynnä muu kulkeutuu taloon kanin hoitajan vaatteissa. Leikkimökin lattian tulee olla sellainen, että sen saa siivottua hyvin. Likaisuus aiheuttaa kanille erilaisia sairauksia, joten esimerkiksi puu/vanerilattia tulisi peittää muovimatolla.