Pari viikkoa sitten sairastin ärhäkän flunssan, jossa oli kurkkukipua, päänsärkyä nuha ja palelua. Flunssa alkoi helpottamaan kestettyään noin viikon. Viikko sitten tuli kurkku kipeeksi ja pientä lämpöäkin oli. Nieluviljely otettiin ja tulehd.arvo, joka jäi alle 30. Nieluviljelytulos ei vielä tullut, mutta sain kumminkin 10 pvä kestävän antibioottikuurin.
Huolettaa tuo välillä kuivana tulevat valtavat yskänpuuskat. Välillä tuntuu niinku lima irtoaisi, mutta välillä taas todellakin tuntuu niin kuivalta, että meinaa keuhkot tulla pihalle. Voiko tämä sitten olla angiinan sijasta vaikkapa keuhkoputkentulehdus ? Tuo lääkekuuri pitäisi kyllä tepsiä siihenkin.
Jelpatkaa !!
2
235
Vastaukset
- tohtori77
Hengityselinten virus-ja bakteeritartunnat ovat ihmisten yleisin vaiva, valitettavasti. Nuhakuumetta aiheuttavia viruksia on olemassa parisensataa ja jokainen niistä saattaa aiheuttaa täysin yksilöllisiä oireita. On siis paha sanoa mikä vaivaa ja ketäkin.
Keuhkoputkentulehduksessa virus tai bakteeri on pesiytynyt nimensä mukaisesti keuhkoputkiin ja oireena saattaa olla hengityksen rahiseminen ja voimakkaat yskänpuuskat.
Viruksena se paranee itsellään. Bakteeriperäiseen tehoavat antibiootit. Joten huoli pois ja lepoa!- hirvitys nii kaamee
Kiitos vastauksesta. Angiinaa ei sitten ollutkaan, mutta lääkekuuri pitäisi syödä loppuun. Ei se ole kyllä vaikuttanut mihinkään oireeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1292646Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/612042Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341770Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201649- 1171597
- 1381298
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881054Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48972Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917