Huvipuisto kokemuksia Floridassa?

Huvittelija...

Mikä mahtaisi olla aikuiselle mieluisin huvipuisto Floridassa? Eli parhaimmat vuoristoradat ja muut "varttuneempaan" makuun olevat vehkeet? Valinnan varaa puistoissa on, mutta haluisinkin tietää mihin kahden nuoren aikuisen kannattaisi suunnata? Kiitos kaikista vinkeistä!

6

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huvi-tutti

      Tuo on vaikea kysymys, meitä on niin moneen lähtöön. Floridassa ei ole (enää) Six Flagsia, jotka on tunnettuja monista hurjista vuoristoradoistaan.

      Orlandossa mm. Magic Kingdom on ihan sopiva pariskunnille, koska Disneyn satuvaltakunta on ympäristönä mukava. Jos olette siis pariskunta niin suosittelen, jos menette kavereina niin ehkei välttämättä. Ja laitteetkin on ihan OK, joskin kaikkein hurjimpia vatkaimia siellä ei ole vaan sellaisia Lintsin vuoristoradan tasoa pahimmillaankin.

      Miamin suunnalla ei mielestäni ole mitään varteenotettavaa, toki Dania Beachillä voi käydä ohimennen:

      http://www.ultimaterollercoaster.com/coasters/yellowpages/coasters/daniahurricane_boomers.shtml

      Muita aikuiseen makuun voisi olla Universal sekä NASA, mutta nekään eivät välttämättä ole sellaisia hurjapäille suunnattuja. NASA:n keskus siis ei varsinaisesti olekaan huvipuisto mutta on siellä muutama laite ja paljon mielenkiintoista tutkittavaa avaruusmatkailusta kiinnostuneille.

    • Strubadur

      Täytyy kyllä sanoa, että vauhtia hakeville Magic Kingdom on viimeinen vaihtoehto. Sea World, Universal ja Busch Garden. Niistä löytyy vauhtia.

    • studios

      Universal on oikeen hyvä, kannattaa!

    • Itse en pitänyt Universalista kovinkaan paljon. Olihan siellä muutama mukava juttu mutta enimmäkseen kauppoja ja vastaavaa ja tuntui kyllä vähän kalliilta se sisäänpääsyhinta jotta pääsisi kaupoissa käymään. Joten mulle ainakin oli pettymys ja en siksi suosittele.
      Jos eläimistä pitää niin Sea World on kyllä mahtava!

    • Disney223

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      106
      12016
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9086
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      129
      5086
    4. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      83
      4321
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4214
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3739
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3623
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3595
    Aihe