Minkä takia tästä uskonnostamme, vanhoillislestadiolaisuudesta on tullut sääntöjen noudattamiseen perustuva ja toimitalon pyörittämiseen keskittyvä kieltojen ei-uskontoa?
Kieltojen uskontoa siinä mielessä, että ei saa tehdä sitä, eikä tätä, eikä tuota, ei saa mennä sinne ja tuonne, eikä tänne; aina vain: ei ei ja ei! Siis uskontommehan on ei-uskontoa?
Minkä takia me eletään sääntöjen alla, itseämme siten omilla säännöillämme taakoittaen?
Minkä takia tästä uskonnostamme on siis tullut toimitalonpyörityksen ympärille keskittyvää, perinnäissääntöjämme noudattamista vaativaa sääntöuskontoa?
Uskontomme on säätöuskontoa ja toimitalon pyöritystä, miksi?
9
126
Vastaukset
- Muuten loppuu hynä
"Minkä takia tästä uskonnostamme on siis tullut toimitalonpyörityksen ympärille keskittyvää, perinnäissääntöjämme noudattamista vaativaa sääntöuskontoa?"
Koska muuten porukka ei pysy sitoutuneena ja rahat loppuu silloin.
jotta porukka pysyy ry:n piirissä, tarvitaan:
-kasvatus lapsesta saakka yhteisöön niin että kaveritkin on siellä kun on aikuistumassa
-uskomus että on vain yksi oikea joukko ja se on vl
-kasvatus oppiin, että oma uskonto on erehtymätön ja sen arvosteleminen on paha synti
- uskomus että puhujat ja liikkeen johtajat kyllä tietää uskonasiat paremmin eikä itse tarvitse miettiä niitä, eli omasta vastuusta luopuminen.- Sekoitettu sydän
Näin.
"Toivoisin että meillä ei olisi hienoja rauhanyhdistyksiä. Toivon, että kaikki toimitalon ylläpitämiseen liittyvät toiminnot olisivat täysin vapaaehtoisia ja että emme sekoittaisi uskomista ja toimitalon ylläpitämistä keskenään. Voisimme aivan hyvin pitää koti- tai kirkkoseuroja.”
http://freepathways.wordpress.com/2011/09/09/toimitalon-pyoritysta-vai-elavaa-uskoa/
- sääntöuskonto
Jatkan vielä, että kun meiltä vaaditaan perinnäissääntöjemme noudattamista, kuten juutalaisilta aikoinaan Mooseksen lain noudattamista autuuden ehtona, niin silloinhan me ei eletä uskon, vaan eletään lain alla, eikö se ole vastoin Raamattua?
- yks uskovainen
Siksi, että sieltä on hävinnyt Pyhä Henki, joka on toyuuden henki. Tilalla on tietysti Sielunvihollisen henki. Johtajanne ovat sairastuneet vallasta ja kuormittavat rivi-vl:iä säädöksillä ja kieltävät kaiken arvostelun, ettei heidän asemansa horjuisi. Jos arvostelet puhujaa tms, niin arvostelet "erehtymättömän Jumalan valtakunnan hallitusta" ja niin muodoin Jumalaa.
Kun tällaiset asiat avautuvat ihmisille, niin he alkavat epäillä koko vl-liikkeen luotettavuutta. Niinhän kävi Johanna Hurtigille, joka on Juhani Uljaan tytär, isä on SRK:n jäsen jo vuosikymmeniä, hänen veljensä Mikko Uljas on vl-saarnaaja.
Toivottavasti sinulle ja mahdollisimman monelle vl:lle paljastuu karu totuus, ennenkuin se on liian myöhäistä. - Näin on käynyt
Perinnäissäännöillä ei ole mitään merkitystä Jumalan edessä. Se on VL-humpuukia. Toimitalopyöritykset ja keittiövuorot ovat sitä sinauksellisuutta, jonka aikaan sai hoitokokoukset: Nyt sitten uskotaan Saara-äitiin, joka on pykäläkristillisyyttä. Missä viipyy evankeliumin ilosanoma?
- Modern VL
No onhan se sellaista yhteisöllisyyttä. Yhdessäoloa ilman viinaa. Siitä voi nauttia ja poiskin on vapaus lähteä. Mutta pelastukseen tarvitaan usko Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä. Jos Jeesus on sydämessäsi, niin olet Jeesuksen opetuslapsi ja taivastiellä. Jeesus täytti lain. Mutta en ymmärrrä, mitä pahaa on yhteisön asettamissa lisäsäännöissä. Tuskin ne ovat uskon esteitä. Vaan pitävät paremmin kaidalla tiellä. Raamattu on kuitenkin uskomme ylin ohjenuora. Se pitää muistaa. Perinnäissäännöt voivat pahimmassa tapauksessa johtaa farisealaisuuteen ja sitä kautta syntiin. Mutta kukaan ei ole täydellinen, ei uskovainen yksilö eikä mikään seurakuntakaan.
- Jumalan sanan mukaan
"...en ymmärrrä, mitä pahaa on yhteisön asettamissa lisäsäännöissä."
Uskon tulee perustua YKSIN RAAMATTUUN. Näin me uskomme, Luteeruksen mukaan.
"Yhteisön asettamat lisässäännöt" olivat juuri niitä joita vastaan Luther kävi taistelun.
Niitä vastaan kirjoittaa paavali tiukasti Galatalaiskirjeessä. - Jumalan sanan mukaan
Jumalan sanan mukaan kirjoitti:
"...en ymmärrrä, mitä pahaa on yhteisön asettamissa lisäsäännöissä."
Uskon tulee perustua YKSIN RAAMATTUUN. Näin me uskomme, Luteeruksen mukaan.
"Yhteisön asettamat lisässäännöt" olivat juuri niitä joita vastaan Luther kävi taistelun.
Niitä vastaan kirjoittaa paavali tiukasti Galatalaiskirjeessä.Eli:"Yhteisön asettamat lisässäännöt" ovat harhaoppia. Ne ovat vaaraksi elävälle uskolle.
- JurttaJura
Niinhän sitä seuroissa tavataan selittää. Mutta jos kuuntelet mitä tahansa lahkoa tai liikettä, kullakin on kuulemma pelastuksen avaimet ja vain heidän tavalla toimimalla pelastuu. Kirjoitan "toimimalla", sillä uskomisen kanssa näillä säännöillä ja kielloilla ei ole suurestikaan tekemistä. Me kyllä Raamatusta löydämme ja osaamme lukea, mikä on syntiä ja mikä ei. Mutta ne näiden lisäksi asetetut kiellot ja säännöt ovat siksi, että väkijoukko pysyisi johtajiensa hallinnassa. Ja jos näiden itse keksittyjen kieltojen tottelematta jättäminen leimataan synniksi, saati jos sen perusteella "heitetään saatanalle" eli potkaistaan ulos, ollaankin jo aika soseisessa maastossa.
Aina voidaan, niin haluttaessa, löytää syntiä tai vikaa yksilön toiminnassa. On vain niin helppo hallita tällaisella "iänkaikkisuusasialla". Kukapa uskonliikkeen johtaja ei pelkäisi, että ote lipsuu ja jengi rupeaa sooloilemaan. Ja kun homma toimii vielä niin, että mitä korkeammalla olet hierarkkiassa, sitä enemmän sinun sanasi painaa. Eli voit nimetä uusia "syntejä", sitoa hankalat ihmiset synteihinsä ja heittää saatanalle, jne. Rivijäsenen ei auta kun vikistä ja olla mukana, vaikka näkisi asian eri tavalla. Kyseenalaistaakaan kun ei saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756