Miehen vaihdevuodet

Xepi

Olen mies, 44v ja väsyttää ihan uudella tavalla. Koko kropppa, aivot ja jalkovälin hilutkin tuntuvat valmistautuvan jo eläkkeelle lähtöön. Kävin lääkärissä, puhuttiin testosteronin vähenemisen vaikutuksesta noihin väsymistuntemuksiini. Otettiin verikokeet, ja niitten tulosten ja minun voivotteluni tuloksena urologi kirjoitti 3kk Gel Testim-hormonigeelikuurin. Nyt mietin, alanko vai en.
Olen lukenut Googleni aiheesta kyllä, korvaushoidosta ollaan aika selkeästi kahta mieltä. Että "sitä vaan väsähtää tossa iässä, se on luonnon laki" ja "ilman muuta korvaushoitoa, oireet pois ja olet uusi mies".
Haittavaikutuksiakin on ilmeisesti, mutta millaisia ne ovat todellisuudessa? Urologi ainakin vähätteli haittoja. Haluaisin kuulla ko. mömmöä käyttäneiden kokemuksia.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loppu Propagandalle

      No huh, huh.

      Miesten ja vaihdevuodet sairautena on lääketeollisuuden ihan ikioma keksintö.

      Naisten vaihdevuosien hormonikorvaushoito on jo todettu a. vaaralliseksi b. tutkimustulokset vääristellyiksi.

      Ihan jos koekaniiniksi haluat, niin siitä vaan.

      Ja gynekologit ja urologit suorittelevat kaikenlaisia lääkkeitä, koska lääketeollisuus tukee tutkimusta ja lääkärijärjestöjä jne.

      • Xepi

        Kiitos tästä aspektista. Käyttäneiden kokemuksia vielä kiitos...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe