mun pienet chilit pukkaa nuppua! Jotain vialla?

apaccche

Eli sellaiset varmaan max. 10-senttiset chilintaimet (todennäköisesti lajike on Apache) meinaavat alkaa kukkia. Suurimmassa osassa näkyy nuppuja. Kasvaako chilit vielä lisää vaikka jo noin pienenä alkavat kukkia? Olen myös joskus lukenut että chileistä kannattaisi nyppiä ensimmäiset nuput pois. Olen vaan tosi arka sorkkimaan kasvejani kun pelkään tekeväni tuhoja. Mutta kannattaisiko noi ekat nuput vaan nyppiä irti?

2

1185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomaattipaprika

      Minä nypin omistani ensimmäiset nuput pois: vanha kansa on neuvonut niin tekemään...jotta sitten tulee kunnon sato.

    • blondie c.a

      Kertovat että chili tiputtaa kukat ellei ole vielä valmis tuottamaan satoa, kukat ja podit pysyy kun kasvi niin päättää. Voihan noi ensimmäiset kukat nyppiä poiskin ei ne varmaan pysyisi muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7343
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      61
      5075
    3. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      75
      4738
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4729
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4178
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      29
      3452
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2958
    8. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      49
      2550
    9. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2478
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      212
      2343
    Aihe