Miten käy lapsien..

reija2

..jos lasten isä on toisesta uskoonnosta (ei kristinusko) ja äiti kristitty. Isä haluaa että lapsille tulee hänen usko vain. Eikö äiti nää lapsiaan taivaassa enää?

13

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      jahas, huomeneta mirka :O

    • Olishan tohon voinut joku asiantuntija vastatakkin.
      Kiperä kysymys - minne lapset joutuu (uskovaisten mielestä)?

    • minäkin kysyn

      Osaisiko joku vastata?

    • Hei, nimi. "reija2".

      Tämä on niitä vaikeita kysymyksiä, joihin ei edes millään asiantuntijallakaan varmaan löydy vastausta. Mielipiteitä varmaan löytyy. Näiden vaikeiden kysymysten äärellä tyydyn minä ainakin luottamaan Jumalan kaikkivoipaisuuteen ja oikeudenmukaisuuteen. Me ihmiset emme ole tässä asiassa tuomareita emmekä tietäjiä.



      Merja Lampila, pappi

      • Onks luterilainen usko tuttu?


    • Kristinusko

      Jos tämä äiti saa harjoittaa vapaasti Kristinuskoa, on lapset pyhitetty tämän kautta.
      Jos mies estää naiselta kokonaan raamatun kristinuskon harjoittamisen, kannattaa ottaa ero miehestä. Liitto ei ole enää avoin, jos pitää rajoittaa toisen tekemistä, noin kovasti.

      Lasten pyhittyminen toisen uskovan kautta perustuu raamattuun, olikohan Paavalin tekstejä. Hän on kaikkien pakanoiden Apostoli.

      • ei tietoa

        Onkohan mun äiti saanut harjoittaa vapaasti ristinuskoa, niin olisin sillä "pyhitetty"?


    • "Lasten pyhittyminen toisen uskovan kautta perustuu raamattuun, "
      Joo-o eli jos isä opettaa/opetuttaa lapset, sanotaan vaikka muslimeiksi
      , niin ne on sit kuitenkin niinkun kristittyjä , kun äiti oli se "oikeauskovainen"?

    • Kristinuskon kirja.

      reija2

      Me kaikki ihmiset olemme samanarvoisia Jumalan edessä aina emsimmäisestä ihmisestä alkaen. Ei uskonto ole mikään tekijä, vaan ihminen omassa persoonallisuudessaan. Lähimmäisen rakkaus on Jumalan lahja meille ihmisille ja hän on itse siinä esimerkillisenä keulakuvana.

    • Usko pois

      reija2, kyllä se äiti näkee lapsensa ja miehensäkkin kuoltuaan taivaassa.

      Kaikki maallinen jää kuoleman hetkellä taakse, eikä maallisilla uskonnoilla ole mitään merkitystä sillä hetkellä, kun ihminen kuolee ja sielu/henki irtoaa ruumiista.

      Asian voi ilmaista paremmin siten, että kuollessa ihmisen TIETOISUUS irtoaa kehosta ja siirtyy näkymättömään maailmaan.

      Tuonpuoleisessa ei tunneta maallisia uskontoja, eikä maallista uskoa, vaan siellä kukin vuorollaan kohtaa omat läheisensä TIETOISELLA tasolla. Jokainen ihminen irtoaa ruumiistaan kuoleman hetkellä ja siirtyy uskonnosta riippumatta samaan "taivaaseen".

      Miksi toinen ihminen menisi toiseen paikkaan kuin toinen?

    • Tuohon on vastauksena kristinuskon ensimmäisiä sloganeita, joka tosin on keksitty paljon myöhemmin Jeesuksen kuoleman jälkeen.(joh 3:16)

      Mikäli lapset uskovat Jeesukseen, niin pääsevät samaan kioskiin äidin kanssa. Isä on helvetissä. Tämä on joidenkien suuntausten kanta.

      Luterilaisen opin mukaan lapset pitää olla kastettuja tai muuten on helvetissä ,iskän kanssa. Lapsella taas ei ole oikeutta päättää uskonnostaan ennen kuin täysi-ikäisenä. 18 vuoden ikäisenä he voivat vasta saada kasteen ja päästä taivaan iloihin. Joten siinä on 18 vuoden piinakausi, eikä se siltikään ole kirkossa kuulutettu, että he liityisivät luterilaiseen kirkkoon.

      • voi,voi

        Mitäs jos lapsi kuolee ennen kuin voi liittyä ainoaan oikeaan luterilaiseen lahkokirkkoon?

        Mies on tietenkin perheen pää muissakin uskonnoissa ja määrää miten ja mihin perheessä uskotaan.


      • voi,voi kirjoitti:

        Mitäs jos lapsi kuolee ennen kuin voi liittyä ainoaan oikeaan luterilaiseen lahkokirkkoon?

        Mies on tietenkin perheen pää muissakin uskonnoissa ja määrää miten ja mihin perheessä uskotaan.

        Helvetissä. Minä olen kysynyt hätäkasteen merkitystä luterilaisessa kirkossa, kun heitä ottaa kipeää vasta tuohon kysymykseen..Onko kastamaton lapsi helvetissä.
        Lutherhan teki suursiivouksen kuolemanjälkeisissä asioissa. Jäi ainoastaan taivas ja helvetti. Katolilaisilla on välitila, jonne kastamattomat lapset joutuu..Ei ole taivas, mutta ei ole helvetti. Luterilaisessa uskossa taas kasteen avulla päästään seurakunnan yhteyteen ja osaksi Jumalan armosta.

        Sakramentit (lat. sacramentum, kr. mysterion) ovat kirkon pyhiä toimituksia, jotka Jeesus Kristus on asettanut. Kristus itse on niissä läsnä ja jakaa armoaan näkyvien aineiden välityksellä. Luterilaisessa kirkossa sakramentteja on kaksi, kaste ja ehtoollinen.
        Sakramentit ovat Jumalan armon ja rakkauden näkyviä merkkejä, joiden kautta hän pelastaa kadotuksesta, tekee ihmisen hengellisesti eläväksi, puhdistaa hänet synnistä ja ravitsee häntä taivaan lahjoilla. Kirkko toimittaa sakramentteja Jumalan tahdosta.
        Pyhä Henki tekee pelastavaa työtään seurakunnassa sanan ja sakramenttien välityksellä. Sen vuoksi Jumalan sanaa ja sakramentteja sanotaan armonvälineiksi.

        http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Sakramentti

        Tuonkin mukaan luterilaisen uskon mukaan on kastamaton lapsi helvetissä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      118
      7024
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      110
      4782
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      59
      4036
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3374
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      699
      2125
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      241
      1495
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1378
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1358
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1316
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      982
    Aihe