..jos lasten isä on toisesta uskoonnosta (ei kristinusko) ja äiti kristitty. Isä haluaa että lapsille tulee hänen usko vain. Eikö äiti nää lapsiaan taivaassa enää?
Miten käy lapsien..
13
103
Vastaukset
- ...........
jahas, huomeneta mirka :O
 Olishan tohon voinut joku asiantuntija vastatakkin.
Kiperä kysymys - minne lapset joutuu (uskovaisten mielestä)?- minäkin kysyn
Osaisiko joku vastata?
 Hei, nimi. "reija2".
Tämä on niitä vaikeita kysymyksiä, joihin ei edes millään asiantuntijallakaan varmaan löydy vastausta. Mielipiteitä varmaan löytyy. Näiden vaikeiden kysymysten äärellä tyydyn minä ainakin luottamaan Jumalan kaikkivoipaisuuteen ja oikeudenmukaisuuteen. Me ihmiset emme ole tässä asiassa tuomareita emmekä tietäjiä.
Merja Lampila, pappi- Kristinusko
Jos tämä äiti saa harjoittaa vapaasti Kristinuskoa, on lapset pyhitetty tämän kautta.
Jos mies estää naiselta kokonaan raamatun kristinuskon harjoittamisen, kannattaa ottaa ero miehestä. Liitto ei ole enää avoin, jos pitää rajoittaa toisen tekemistä, noin kovasti.
Lasten pyhittyminen toisen uskovan kautta perustuu raamattuun, olikohan Paavalin tekstejä. Hän on kaikkien pakanoiden Apostoli.- ei tietoa
Onkohan mun äiti saanut harjoittaa vapaasti ristinuskoa, niin olisin sillä "pyhitetty"?
 
 "Lasten pyhittyminen toisen uskovan kautta perustuu raamattuun, "
Joo-o eli jos isä opettaa/opetuttaa lapset, sanotaan vaikka muslimeiksi
, niin ne on sit kuitenkin niinkun kristittyjä , kun äiti oli se "oikeauskovainen"?- Kristinuskon kirja.
reija2
Me kaikki ihmiset olemme samanarvoisia Jumalan edessä aina emsimmäisestä ihmisestä alkaen. Ei uskonto ole mikään tekijä, vaan ihminen omassa persoonallisuudessaan. Lähimmäisen rakkaus on Jumalan lahja meille ihmisille ja hän on itse siinä esimerkillisenä keulakuvana. - Usko pois
reija2, kyllä se äiti näkee lapsensa ja miehensäkkin kuoltuaan taivaassa.
Kaikki maallinen jää kuoleman hetkellä taakse, eikä maallisilla uskonnoilla ole mitään merkitystä sillä hetkellä, kun ihminen kuolee ja sielu/henki irtoaa ruumiista.
Asian voi ilmaista paremmin siten, että kuollessa ihmisen TIETOISUUS irtoaa kehosta ja siirtyy näkymättömään maailmaan.
Tuonpuoleisessa ei tunneta maallisia uskontoja, eikä maallista uskoa, vaan siellä kukin vuorollaan kohtaa omat läheisensä TIETOISELLA tasolla. Jokainen ihminen irtoaa ruumiistaan kuoleman hetkellä ja siirtyy uskonnosta riippumatta samaan "taivaaseen".
Miksi toinen ihminen menisi toiseen paikkaan kuin toinen? Tuohon on vastauksena kristinuskon ensimmäisiä sloganeita, joka tosin on keksitty paljon myöhemmin Jeesuksen kuoleman jälkeen.(joh 3:16)
Mikäli lapset uskovat Jeesukseen, niin pääsevät samaan kioskiin äidin kanssa. Isä on helvetissä. Tämä on joidenkien suuntausten kanta.
Luterilaisen opin mukaan lapset pitää olla kastettuja tai muuten on helvetissä ,iskän kanssa. Lapsella taas ei ole oikeutta päättää uskonnostaan ennen kuin täysi-ikäisenä. 18 vuoden ikäisenä he voivat vasta saada kasteen ja päästä taivaan iloihin. Joten siinä on 18 vuoden piinakausi, eikä se siltikään ole kirkossa kuulutettu, että he liityisivät luterilaiseen kirkkoon.- voi,voi
Mitäs jos lapsi kuolee ennen kuin voi liittyä ainoaan oikeaan luterilaiseen lahkokirkkoon?
Mies on tietenkin perheen pää muissakin uskonnoissa ja määrää miten ja mihin perheessä uskotaan. voi,voi kirjoitti:
Mitäs jos lapsi kuolee ennen kuin voi liittyä ainoaan oikeaan luterilaiseen lahkokirkkoon?
Mies on tietenkin perheen pää muissakin uskonnoissa ja määrää miten ja mihin perheessä uskotaan.Helvetissä. Minä olen kysynyt hätäkasteen merkitystä luterilaisessa kirkossa, kun heitä ottaa kipeää vasta tuohon kysymykseen..Onko kastamaton lapsi helvetissä.
Lutherhan teki suursiivouksen kuolemanjälkeisissä asioissa. Jäi ainoastaan taivas ja helvetti. Katolilaisilla on välitila, jonne kastamattomat lapset joutuu..Ei ole taivas, mutta ei ole helvetti. Luterilaisessa uskossa taas kasteen avulla päästään seurakunnan yhteyteen ja osaksi Jumalan armosta.
Sakramentit (lat. sacramentum, kr. mysterion) ovat kirkon pyhiä toimituksia, jotka Jeesus Kristus on asettanut. Kristus itse on niissä läsnä ja jakaa armoaan näkyvien aineiden välityksellä. Luterilaisessa kirkossa sakramentteja on kaksi, kaste ja ehtoollinen.
Sakramentit ovat Jumalan armon ja rakkauden näkyviä merkkejä, joiden kautta hän pelastaa kadotuksesta, tekee ihmisen hengellisesti eläväksi, puhdistaa hänet synnistä ja ravitsee häntä taivaan lahjoilla. Kirkko toimittaa sakramentteja Jumalan tahdosta.
Pyhä Henki tekee pelastavaa työtään seurakunnassa sanan ja sakramenttien välityksellä. Sen vuoksi Jumalan sanaa ja sakramentteja sanotaan armonvälineiksi.
http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Sakramentti
Tuonkin mukaan luterilaisen uskon mukaan on kastamaton lapsi helvetissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1315335Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1965029"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863496Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093018Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan312398SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei282243Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2601847Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan111486- 1081384
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.841378